Reklama
Reklama

Včelí med je tekuté zlato. Viete o ňom všetko podstatné?

med rozliaty na podložke

Jedávate včelí med? Ak nie je najvyšší čas začať… Najviac to ocení Vaše zdravie, pretože účinky medu sú veľmi pozitívne a navyše je aj celkom chutný. Takže nie je načo čakať.

Ale pozor na falošný med, resp. jeho predajcov. Pretože nie je med ako med. Naučte sa rozpoznať ten správny, naučte sa čo obsahuje, na čo je vhodný a aké typy medu vlastne poznáme a ešte omnoho viac…

Včelí med je hustá a lepkavá tekutina, vytvorená včelami, z rastlinných štiav. Med je sladký vďaka sladkým rastlinným látkam a včelím výlučkom zo žliaz. Na Slovensku i v Česku sú prvé zmienky o chovaní včelstva z roku približne 450 nášho letopočtu. Včelárstvo je umenie a tak isto aj kvalitný med je “rozprávkou” pre náš jazyk a hlavne pre naše zdravie.

Ako vzniká včelí med? Včely zbierajú z kvetov (na svoje telo) – nektár, vodu a peľ. Tieto suroviny potom donesú do úľa, uložia ich do úlikov a potom vzniká včelí med. Táto lepkavá tekutina je plná prospešných látok a preto je med, kvalitný med, pozitívny pre naše telo. Nižšie si však prečítajte o kvalite medu, nie je med ako med…

Je včelí med liečivý alebo nie?

Na túto otázku sa vedú mnohé diskusie. Vedci majú potvrdené informácie o pozitívnych účinkoch – medu na ľudský organizmus, resp. na zdravie, ale mnohý lekári sú skeptickí… Neveria, že práve med (čistá prírodná látka) môže vyliečiť mnohé vážne ochorenia. Lekár, ktorý neverí alternatívnym metódam liečenia, nie je ničím vinný. Lekár diagnostikuje, predpisuje lieky a nie kilogramy medu… Med si viete zaobstarať aj Vy sami.


Lekári predpisujú lieky, tieto lieky zarábajú farmaceutickým firmám milióny eur… Tým samozrejme nechcem nikoho odsudzovať, pokiaľ máte vážny zdravotný problém, tak navštívte lekára, ktorý Vás vyšetrí a určí presný postup. Ale ak ste len prechladnutý a teplota Vám nevystúpila nad 38 stupňov, tak skúste kľudový režim, med a zázvorový čaj. Med má pozitívne účinky na ľudské telo, ale k tomu musíte aj patrične upraviť zloženie a kvalitu stravy, teda zmeniť celý životný štýl.

Čo obsahuje včelí med?

medKvalitný med (napr. tento slovenský med) je skutočne vhodným sacharidom, ktorým si sem tam môžete osladiť život, pretože med obsahuje cenné a špecifické látky, ktoré nenájdete v žiadnej inej potravine. Pozitívne účinky sú nižšie.

Med obsahuje: Vodu, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, horčík, fosfor, draslík, mangán, zinok, železo, sodík, selén, vápnik, vitamín B, C a kyselinu pantoténovú. Med obsahuje aj ďalšie zložky v závislosti od ročného obdobia, od druhov rastlín a aj od lokality zberu.

Nutričná hodnota medu na 100g 

KJ–1242,3   Kcal–303   Bielkoviny–0,28 g   Sacharidy–82,5 g  Voda – 15 g

Med obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Vápnik 6,5 mg Horčík 2,1 mg
Draslík 51 mg Mangán 0,12 mg
Zinok 0,3 mg Železo 0,5 mg
Sodík 4,5 mikrogram Selén 0,7 mikrogram

Med obsahuje nasledovné vitamíny v 100g:

Vitamín B3 0,2 mg Kys. pantoténová 0,15 mg
Vitamín C 0,6 mg

Jednotlivé hodnoty látok, ktoré med obsahuje sa mierne líšia v závislosti od pôvodu a druhu medu.

Včelí med – účinky na zdravie

Med síce nie je “liek” na všetko a ani Vás zázračne nevylieči, ale jeho pozitívne účinky ho predurčujú na zaradenie do jedálničku. Veď posúďte.

  • Silne podporuje obranyschopnosť, účinná pomoc pri prechladnutí alebo chrípke
  • Podporuje krvotvorbu, prevencia vzniku Anémie
  • Podporuje trávenie, vyprázdňovanie a obnovuje črevnú mikroflóru
  • Odstraňuje hnačky, zápchu a aj plynatosť
  • Má pozitívne účinky pri chorobách – žalúdka, pečeni, obličiek, srdca, čriev a iných orgánov
  • Znižuje vysoký krvný tlak, prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje stres a upravuje spánok
  • Odkysľuje organizmus (pálenie záhy, zvýšené množstvo žalúdočných štiav)

Účinky – včelí med a chudnutie: Med je vhodnou náhradou klasického bieleho cukru a umelých sladidiel. Biely cukor je jednoduchý sacharid, ktorý telo ťažšie páli a prebytok ukladá vo forme podkožného tuku do „zásob“, teda človek priberá. Umelé sladidlá sú umelo vytvorená náhrada sladkého. Sú 200-krát sladšie ako biely cukor. Je to len samá chemikália a najhoršia je zložka menom aspartám – najnebezpečnejšia látka v potravinárskom priemysle (urýchľuje rast rakovinových buniek). Med je zložený sacharid (prírodný cukor) a ten je pre telo prijateľnejší a ľahšie vstrebateľný. Energetickú hodnotu má nižšiu, ako biely cukor, pre telo je ľahšie rozpustiteľný, neobsahuje žiadne umelé látky alebo naopak pomáha Vášmu telu a zdraviu… Pri chudnutí odporúčam konzumovať med maximálne jednu čajovú lyžičku, raz za deň.

Rozdelenie medu

Med delíme podľa rôznych kritérií. Či už na základe spracovania, pôvodu, vlastností,… Ktorý med si obľúbite Vy?

1. Rozdelenie medu podľa pôvodu vzniku

tekutý neskryštalizovaný medKvetový med – je to med, ktorý je z nektáru kvetov rastlín. Tento druh medu má žltú farbu v rôznych odtieňoch, najsvetlejší je agátový med, ktorý má až skoro bledú priesvitnú farbu a obsahuje cenné látky ako napríklad: antioxidanty, éterické oleje, glukózu a fruktózu (cukry). Ďalšie najznámejšie a najsvetlejšie druhy medu sú: lipový, slnečnicový a repkový med. Tento med má liečivé účinky na náš organizmus a preto sa ho oplatí konzumovať.

Medovicový med – tento med sa nazýva aj lesný med, je z lepkavej tekutiny kvetov a stromov lesa alebo lúky – medovice. Medovicu zbierajú včely z rastlín, stromov a najčastejšie ihličnatých stromov (smrek, jedľa) ale aj opadavých listnatých stromov (dub, buk, breza, lipa…) v lese. Tento druh medu má tmavé farby hnedej a lesný med patrí ku najtmavším druhom. Obsahuje antioxidanty, flavonoidy a fruktózu. Medovicový med je taktiež zdravý a určite si Vás získa svojou „lesnou“ príchuťou.

Zmiešaný med – tento med je zmiešaný z kvetového a taktiež aj medovicového medu. Má dá sa povedať najviac účinných látok. Zmiešaný druh medu môže mať farbu od svetlo žltej až po tmavo hnedú v závislosti z akých kvetov a stromov je včelami vyrobený. Jeho chuť je však lahodná, sladká a tento med je určite zdravým pomocníkom zdravia.

2. Rozdelenie medu podľa spôsobu spracovania (získania)

Pastový med – tento med sa získava vďaka kryštalizácii a potom sa následne rozdrví medzi dvomi kamennými kolesami (nie čo na štýl mažiaru), potom sa tento med ešte ďalej upravuje do pastelovej hmoty.

Plástikový med – tento med je vlastne v originálnych plastoch, do ktorého ho včely uložili.

Vytočený med – najčastejšia metóda získania medu. Zo včelích plastov sa medometom (špeciálna „škrabka“) odstreďuje med do nádob.

Lisovaný med – tento druh sa vykonáva pri teplote do maximálne 40 – 45 stupňov, aby sa med neznehodnotil a funguje to tak, že sa včelie úle lisujú pri miernom teple a med sa sám uvoľňuje do nádoby.

3. Rozdelenie medu na základe vlastností

svetlý medPodľa farby – farba medu sa odlišuje od druhu rastlín, z ktorých je zbieraný. Farba medu môže byť od slabo žltej kvetové a zmiešané medy (agátový, lipový, repkový) až po tmavo hnedú, záleží od druhu rastlín či stromov. Najtmavší je medovicový med. Farba kvalitného medu však musí byť jednoliata.

Podľa chuti – chuť medu sa tiež odvíja od druhu medu a rastlín, z ktorých je med zbieraný, no každý med je sladký v rôznych intenzitách sladkosti. Medovicové medy majú najsilnejšiu chuť medu a sladkosť. Kvetové a zmiešané medy sú „jemnejšie“ ale stále s pravou chuťou kvetov.

Podľa konzistencie – medovicové medy sú redšie (tekutejšie) a napríklad lipový med má najhustejšiu konzistenciu. Hustota medu je závislá na druhu medu. Kvetové a zmiešané medy majú hustejšiu konzistenciu ako medovicové medy.

4. Rozdelenie medu podľa pôvodu (z akej je rastliny)

Agátový med – agátový med je najsvetlejší druh medu. Tento med je však dosť aromatický, pretože z neho skutočne cítiť vôňu a chuť agátových kvetov. Agátový med obsahuje minerálne látky, vitamíny (A, B, C, H), sacharidy, antioxidanty. Najlepšími účinkami agátového medu je taktiež podpora imunitného systému, trávenie, krvotvorby, zdravého nervového systému a kvalitnej pokožky.

Lipový med – lipový med je z kvetov lipy a má tiež svetlejšiu farbu a najhustejšiu konzistenciu. Tento med obsahuje antioxidanty, vitamíny (A, B, C), sacharidy, minerálne látky a svojimi účinnými látkami dokáže naštartovať trávenie, imunitný systém, stolicu, odvodnenie a krásnu pokožku a kvalitu vlasov.

Slnečnicový med – slnečnicový med je z kvetov slnečnice, je redšej konzistencie ale má pekné žlto hnedú farbu. Jeho chuť je sýto sladká a obsahuje cenné látky ako sú vitamíny (B, C), sacharidy, minerálne látky a antioxidanty. Tieto účinné látky zabezpečujú dobré trávenie, stolicu, krvotvorbu a dobrý stav nervového systému.

Repkový med – repkový med je z repky olejky a je svetlejšej farby. Je hustejšej konzistencie a má mnohé pozitívne účinky ako napríklad, že odstraňuje stres z tela, nervozitu, podporuje imunitu, zdravé dýchacie cesty a eliminuje kašeľ a hlieny. Repkový med obsahuje vitamíny, minerálne látky, sacharidy, alkaloidy.

púpavový med, púpava a čaj Púpavový med – púpavový med je redšia sladká tekutina, už podľa názvu je pôvodnom z púpavy lekárskej. Tento med obsahuje účinné látky ako sú napríklad minerálne látky, vitamíny (A, B, C) a antioxidanty. Najúžasnejšie účinky púpavového medu sú podpora imunity, trávenia, vylučovania a dobrej kvality pokožky. Viac o tomto mede si prečítajte tu: “Lieči púpavový med, alebo….”

Znehodnocuje kryštalizácia med?

Najčastejšie kryštalizuje kvetový med, ale nemusíte sa báť, je to prirodzená reakcia, ktorá neuberá na sile medu. Med je z vyše 78% cukor a tým sa časom tento cukor začne kryštalizovať, ale viete si s tým ľahko poradiť. Ako zbaviť med kryštalizácie??? Fľašu s medom ponorte po okraj viečka do maximálne 40 stupňovej vody (v umývadle, v hrnci alebo v miske, nie nad ohňom na platni) a nechajte ho prirodzene roztopiť, postupne prilievajte teplú vodu, nie horúcu. Med určite netopte v hrnci nad ohňom alebo v mikrovlnnej rúre, tam sa teplota šphá raz dva nad 50 stupňov a tým sa med znehodnotí.

Ako spoznať pravý med od „fake“ medu???

Ak kupujete med od rokmi a priateľmi či rodinou overeného včelára, nemali by ste sa ničoho báť. Báť sa skôr môžete, ak kupujete med niekde pri ceste, na trhu alebo niekde inde na verejných miestach.  V prvom rade by na mede mala byť etiketa. Na danej etikete by mali byť meno včelára, prípadne aj firemné údaje, mesto pôvodu včiel, o aký druh medu ide (kvetový, lipový, agátový, medovicový (lesný)…). Ak už daný med etiketu nemá môžete to iba risknúť. Pretože odhadnúť správny odtieň farby medu (preferovať svetlejšie odtiene medu, moc tmavé medy sa prifarbujú karamelom), vôňa a konzistencia je umenie aj pre samotných včelárov. Keď si však už tento med kúpite, tak doma môžete vyskúšať jeden test, ktorý odhalí „fake“ med.

Test na odhalenie „fake“ medu: Potrebujete: 1 PL medu, 3 PL čistého liehu (100% alkoholu), menší hrniec.

1 PL medu ponorte do 3 PL čistého liehu (100%alkoholu) v hrnci. Túto zmes mierne rozohrejte na 40 – 50 stupňov a miešajte lyžicou. Pravý med sa úplne rozpustí bez nejakých ďalších usadenín.

Ako správne uskladniť med?

Med je prevažne stála potravina, ale aby Vám vydržal naozaj dlho, tak ho majte na tmavom mieste (bez svetla a pôsobenia slnka) so stálou teplotou, aby sa nestávalo, že sa raz teplom roztopí a potom stuhne v chlade. Pri častých zmenách teploty medu potom med kryštalizuje, ale to nie je žiadna chyba keď skryštalizuje, iba ho potom môžete pri miernej teplote topiť do pôvodnej konzistencie. Takže med skladujte v tme ideálne pri teplote 13 – 17 stupňov, tak napríklad v špajzi, pivnici alebo aspoň v skrini.

včelí med priamo od včeláraJednoznačne odporúčam:

Zabudnite na poľské a čínske medy. Vyskúšajte tento kvalitný Slovenský med priamo od včelára. Výborný pomer kvality a ceny. Používam ho a musím povedať, že je na vysokej úrovni. Kúpite ho TU.

 

Upozornenie

Aj keď účinky medu sú často na nezaplatenie, med nie je pre každého. Medu by sa mali vyhýbať:

Ľudia s alergiou – pokiaľ si nie ste istý, či ste alergický na nejaký peľ (kvety), tak radšej med nekonzumujte. Med je vytvorený z peľu kvetov a nikdy sa presne nevie z akých druhov včely zbierali peľ. Preto môžete mať alergiu z medu, z ktorého ste nikdy alergickú reakciu nemali. Navštívte alergológa, aby Vás odborne vyšetril.

Malé deti a dojčatá – imunitný systém ešte nie je dokonale podporený a vytvorený, preto radšej nedávajte malým deťom med, aby ste predišli možnej alergickej reakcii

Motto: “Včela maká ostošesť, nám už stačí len ho zjesť”

Infoobrázok – Kliknite pre zväčšenie

Info Med

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme