Reklama
Reklama

Zelený jačmeň (mladý) – Je to zázrak alebo podvod?

mladá žena pije nápoj zo zeleného jačmeňa

Výrobcovia, resp. predajcovia tvrdia, že mladý zelený jačmeň je “zázrak” pre naše telo. Niektorý ortodoxný zástancovia zdravej stravy naopak tvrdia, že doplnok  – zelený jačmeň vo forme tabliet, prášku,… sú zbytočne vyhodené peniaze.

Tak kde je pravda? Pozrime sa na to bližšie, čo obsahuje táto “zázračná” potravina, aké účinky má na naše zdravie a potom sa môžete rozhodnúť, či si sú to zbytočne vyhodené peniaze alebo nie…. Poďme spolu na to!

Čo je to vlastne ten zelený jačmeň?

Mladý zelený jačmeň je v podstate obyčajný jačmeň, ktorý sa zbiera už keď má rastlina jačmeňu cca 20 cm (kým ešte stonka nezačína drevnatieť) a následne sa spracuje do formy – jačmenného výťažku (lisovaním, sušením,…). Najčastejšie sa zelený jačmeň produkuje do práškovej formy, tabliet, nápojov alebo ste aspoň trochu záhradkársky typ, môžete dopestovať aj sami (kľudne aj doma). Najväčšia výhoda domáceho pestovania je, že ho naozaj budete mať v bio kvalite a takmer zadarmo.

jačmeň - mladé výhonky zeleného jačmeňa

Takto vyzerá zelený jačmeň, ak si ho dopestujete sami.

Mladý zelený jačmeň je zdravý, o tom nepochybujme. Ale do akej miery?. Obsahuje množstvo potrebných a plnohodnotných živín, ktoré sa ľahko a rýchlo vstrebávajú do organizmu.

Čo obsahuje mladý zelený jačmeň – účinné látky

Mladý, zelený jačmeň je skutočne plný účinných látok, čo z neho robí veľmi vhodnú “pomôcku” na podporu zdravia… Je plný vitamínov, minerálov a ďalších, pre telo prospešných zložiek a plnohodnotných živín, ktoré sa relatívne ľahko a rýchlo vstrebávajú do organizmu.

  • Bielkoviny
  • Sacharidy
  • B1, B2, B3, B5 a B6
  • Vitamíny A, C, E a K
  • Betakarotén
  • Chlorofyl
  • Kyselinu listovú, folovú, nikotínovú, panthoténovú, glutamovú, aspartamovú
  • Vápnik (10x viac ako mlieko), chróm, striebro, draslík
  • Horčík, železo, meď, mangán
  • Kremík, fosfor, bór, sodík
  • Antioxidačné látky
  • Dezinfekčné, protizrážacie a protizápalové látky
semená jačmeňa a prášok zo zeleného jačmeňa

Semienka jačmeňa a prášok zo zeleného jačmeňa

Možné účinky zeleného jačmeňu na zdravie

Účinky zeleného jačmeňa na telo sú znateľné nielen zvnútra, ale i zvonka. Vyskúšajte ho a budete “zdravší a krajší”. Môžete ho používať nielen pri konkrétnych problémoch ale i ako prevenciu. Navyše Vám dodá vitalitu, budete sa lepšie cítiť.

  • Pomáha pri chudokrvnosti, podporuje tvorbu krviniek, prevencia Anémie
  • Znižuje vysoký cholesterol v krvi, prevencia kardiovaskulárnych ochorení
  • Zabezpečuje dobrý stav pokožky, pružnosť, hojenie poranení
  • Spomaľuje prejavy starnutia (pokožka, jemné vrásky)
  • Protizápalové účinky, prevencia a zlepšenie zápalových ochorení
  • Prevencia pred vznikom rakoviny, chráni bunky pred radikálmi
  • Proti zápche, podporuje pravidelné vyprázdňovanie, čistí črevo
  • Proti depresii, pozitívny vplyv na nervový systém
  • Proti poruchám spánku, zlepšuje kvalitu spánku a celkový pokoj
  • Podporuje chudnutie, trávenie, metabolizmus
  • Je zásadotvorný čo znamená, že znižuje kyslosť organizmu.

Prirodzené odkysľovanie organizmu je v dnešnej dobe veľmi dôležité, pretože mnohé bežné potraviny zvyšujú pH organizmu a práve dlhodobo prekyslený organizmus, môže byť spúšťačom rôznych ochorení… A zásaditých potravín nie je až tak veľa, takže mladý zelený jačmeň môže byť dobrý pomocník aj v tejto oblasti.

Podrobnejší popis účinkov zeleného jačmeňa na zdravie a chudnutie nájdete v článku – “Mladý zelený jačmeň – účinky”

Kto môže zelený jačmeň používať?

Zelený jačmeň je vhodný takmer pre každého. Môžu používať dospelí, dôchodcovia, tehotné a kojace mamičky. Jeho prírodná štruktúra vyhovuje aj diabetikom. Vo výnimočných prípadoch však nemusí byť vhodný pre každého (najmä u ľudí s vážnejšími zdravotnými problémami). Pokiaľ máte pochybnosti o vhodnosti zeleného jačmeňa pre Váš organizmus, nebude hanba, ak sa poradíte so svojim lekárom.

Vypestujte si zelený jačmeň – ako pestovať zelený jačmeň

Čo tak mať zelený jačmeň doma a stále po ruke??? A navyše v bio kvalite a takmer zadarmo? Vypestujte si svoj zelený jačmeň na záhrade alebo v črepníku a môžete ho použiť kedykoľvek. Využiť doma vypestovaný jačmeň môžete za surova (podobne ako špenát alebo pažitku) alebo v sušenej forme.

Ako prvé si kúpte semená jačmeňa (na klíčenie). Zabezpečte si ich pre istotu viac, pretože nie každé semeno reálne vyklíči. Tieto semienka potom najlepšie večer dajte do vody, aby do rána naklíčili. Teraz si hlavne rozmyslite, že či si budete pestovať jačmeň v záhrade alebo v kvetináči či inej nádobe. Ideálne je na začiatok zvoliť nejakú podlhovastú alebo kockatú nádobu, nie originál okrúhli kvetináč.

Keď máte miesto vybraté, tak je vhodné sadiť naklíčené semienka zeleného jačmeň do 1 cm hĺbky. Hĺbka 1 centimeter je ideálna, pretože tak jemné lístky zeleného jačmeňa hravo prerazia a zároveň sú kryté pôdou. Pôdu zvoľte s dostatkom živín, prípadne ju zmiešajte s kompostom (prípadne ak ho budete chcieť pestovať doma, tak namiesto hliny, môžete na pestovanie zvoliť alternatívny podklad).

zelený jačmeň pestovaný doma

Zelený jačmeň pestovaný doma na výživnom podklade

Potom zasadené semienka zeleného jačmeňa jemne pokropte vodou tak, aby bola pôda vlhká a nie premočená, použiť môžete aj rozprašovač. Potom túto nádobu umiestnite na miesto kde bude mať dostatok slnka a svetla, ale pozor, vrch prikryte, aby ste vytvorili teplé a vlhké prostredie v nádobe. O približne 3 – 5 dní by ste už mali vidieť prvé “výhonky” zeleného jačmeňa. Potom nádobu odokryte a už len nechajte na slnečnom mieste a pravidelne zalievajte.

Keď bude mať Váš zelený jačmeň od 13 – 20 centimetrov, tak ho môžete “odstrihnúť” a použiť napríklad do zeleninových šalátov, nátierky, omáčky, polievky, smoothies nápojov, džúsov alebo do drinkov. Ak si chcete zelený jačmeň sušiť, tak čerstvé listy poukladajte vedľa seba, sušte ich pri maximálnej teplote 30 stupnov, aby nestratili nutričnú hodnotu a potom ich pomeľte alebo rozdrvte.

Mladý – zelený jačmeň zhodnotenie

Pravda je niekde uprostred. Nie je to žiadny zázrak, ktorý Vás vylieči z vážnych ochorení, ale na druhej strane sa musí uznať, že mladý zelený jačmeň obsahuje veľa pre telo užitočných látok. Takže mladý zelený jačmeň ako súčasť zdravého životného štýlu či chudnutiaje dobrá voľba.

Kliknite pre zväčšenie

Info Jačmeň

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme