Reklama
Reklama

Rakytníkový olej – účinky na zdravie i krásu

rakytnik

Rakytníkový olej je účinnou pomôckou v oblasti zdravia vhodnou pre každého. Používa sa po stáročia a čoraz populárnejší je aj u nás na Slovensku. Má pozitívne účinky na zdravie vnútorného organizmu tela a zároveň aj pokožku na celom tele. Dokonca sa používa aj na akné. Taktiež vlasy budú z neho celé bez seba. Dá sa povedať, že rakytníkový olej udržuje zdravé vnútorné a vonkajšie prostredie tela. Je to výborná pomôcka proti “stárnutiu”.

Ak aj netrpíte nijakým ochorením, mohli by ste zvážiť všetky pozitíva, ktoré rakytníkový olej prináša a možno ho zapojiť do svojho životného štýlu… Rakytníkový olej prináša zdravie celému telu! Pripravte si rakytníkový olej podľa domáceho receptu.

Rakytníkový olej sa vyrába plodov rakytníka, ktoré sú sami o sebe “elixírom” zdravia. Pre svoj obsah vitamínov, organických kyselín a ďalších látok sme ho nazvali ovocím súčasnosti. Pomáha pri takmer všetkých neduhoch dnešnej doby. Od prevencie civilizačných ochorení (obsahuje antioxidanty), cez pomoc pri detoxikácii a podpory imunity, až po pozitívne účinky na trávenie, srdce,…. Viac o rakytníku tu: “Rakytník – nepodceňte ho!”

Rakytníkový olej rozdeľujeme podľa toho, či je vyrobený zo semien alebo z celých plodov. Zloženie a účinky sú v u oboch podobné.

Čo obsahuje rakytníkový olej – účinné látky

Omega 3, 6, 7, 9 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny B, D, K, luteín, betakarotén a mnoho ďalších užitočných látok. Koncentrácia jednotlivých látok je závislá od metódy získania rakytníkového oleja.

Účinky na zdravie – rakytníkový olej

Rakytníkový olej nie je síce “liek” na všetko, ale pomáha takmer celému organizmu lepšie fungovať. Taktiež jeho použitie na “krásu” prinesie očakávané výsledky.

  • Podporuje imunitu organizmu
  • Chráni bunky pred voľnými radikálmi
  • Detoxikácia organizmu od škodlivín
  • Antiseptické účinky
  • Antibiotické účinky
  • Odstraňuje zápaly z dýchacích ciest
  • Eliminuje kašeľ
  • Hojí rany v ušiach, na pohlavných orgánoch, konečníku, ústnej a nosovej dutine
  • Zlepšuje trávenie a priechodnosť čriev
  • Prečisťuje a podporuje funkciu močového ústrojenstva a obličiek
  • Podporuje funkciu a prečisťuje pečeň
  • Prevencia voči kardiovaskulárnym ochoreniam
  • Podporuje funkciu srdca
  • Znižovanie vysokého cholesterolu
  • Zníženie vysokého krvného tlaku
  • Lieči kožné choroby (ekzém, lupienku, akné…)
  • Zabezpečuje dobré hojenie kožných poranení (otlaky, rezné rany, popáleniny, omrzliny, preležaniny…)
  • Upokojuje a uvoľňuje napätie z tela
  • Chráni všetky sliznice* v tele

*Sliznice v tele – sliznica je „výstelka“ všetkých orgánov zvnútra a aj zvonku. Táto výstelka je vlhká, pretože svojou vlhkosťou zamedzuje usadeniu nejakých cudzích látok na povrchu. Rakytníkový olej podporuje tvorbu sekrétov, hlienov či vlhkosti na týchto orgánoch a preto zamedzuje prepuknutie nejakého ochorenia (vírus, infekcia, baktérie, zápaly…)

Účinky rakytníkového oleja na chudnutie . Rakytníkový olej môžete použiť pri chudnutí, ale vyslovene „chudnúca“ pomôcka to nie je. Rakytníkový olej vylepší funkcie vnútorného organizmu: zlepší trávenie, vyprázdňovanie, vylučovanie, prečistí orgány a sliznice tela, ale vyslovene so schudnutím – nepomôže. Rakytníkový olej pokojne užívajte ako doplnkovú a preventívnu pomôcku zdravia ale ak chcete schudnúť, tak zmeňte svoju skladbu stravy, pravidelnosť, príjem tekutín a hlavne zapojte cielený pohyb.

Účinky rakytníkového oleja na krásu (pleť, akné a vlasy)

Na pleť a na akné – Rakytníkový olej hydratuje a oživuje pleť. Neostane po ňom vôbec mastná, ale naopak jemná a žiarivá. Taktiež pri problémoch s akné si problémové miesta natrite rakytníkovým olejom.

Na vlasy – hydratuje ich a ostávajú po ňom lesklé a zamatové. Takže ak máte suché vlasy, vmasírujte si pár kvapiek rakytníkového oleja.

Rakytníkový olej Vašej pleti, či vlasom nedodá síce peknú vôňu, ale pozitívne účinky na to nechajú zabudnúť.

Konzumácia a použitie rakytníkového oleja

Preventívne užívanie rakytníkového oleja – ak ste zdravý a rakytníkový olej chcete užívať iba ako prevenciu, tak Vám stačí konzumovať 1 ČL rakytníkového oleja ráno, hneď na lačno pred jedlom

Liečebné užívanie – keď chcete podporiť liečenie ochorení, tak rakytníkový olej užívajte 2 – 3 x za deň po 1 ČL pred hlavnými jedlami (raňajky, obed, večera)

Vonkajšie použitie na kožné poranenia či choroby – rakytníkový olej môžete použiť pri akomkoľvek kožnom ochorení či poranení každého druhu. Umyté a suché postihnuté miesto si natierajte rakytníkovým olejom namočeným na tampóne alebo sterilnej gáze a prikladajte na ranu 2 – 4 krát za deň. Na ranu netlačte, iba jemne pretrite olejom a nechajte ho vstrebať

Nežiadúce účinky – ako skoro pri všetkom, aj pri rakytníkovom oleji platí. Dobrý ale s mierou! Neužívajte ho dlhodobo (max. 2 mesiace) a vo veľkých množstvách, nedávajte ho deťom. Môže výnimočne spôsobiť problémy s trávením, hnačky,….

Ako vzniká rakytníkový olej

rakytnik rasetliakovy

Dostať účinné látky z rakytníka do rakytníkového oleja nie je až také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pozrieme sa na 3 spôsoby výroby rakytníkového oleja, vrátane domácich receptov na jeho prípravu (3.)

Rakytníkový olej lisovaný za studena

Hlavná výhoda tohto oleja je, že pri spracovaní sa nepoužívajú žiadne látky, ktoré môžu rakytníkový olej znehodnotiť. Takže obsah živín v ňom, nie je nijak znehodnotený. Nevýhodou je však to, že pri lisovaní za studena je výťažnosť oleja z rakytníkových plodov omnoho menšia oproti iným metódam. Preto bude aj najdrahší.

Rakytníkový olej lisovaný za horúca

Extrakcia, resp. výťažnosť pri takomto spracovaní je omnoho vyššia, veľkou nevýhodou je však to, že pri tepelnej úprave stráca rakytníkový olej niektoré živiny, resp. ich mierne znehodnocuje.

Rakytníkový olej extrahovaný pomocou CO2

Znie to síce príliš chemicky, ale že vraj je to bezpečné a zdraviu neškodlivé. Takýto rakytníkový olej si zachováva  takmer všetky živiny (zdroj tejto info)

Domáci recept na rakytníkový olej

Je pravda, že domáci rakytníkový olej nie je tak koncentrovaný a neobsahuje tak veľa účinných látok, ale určite Vám bude prospešný a budete mať istotu, čo v ňom naozaj je. Výrobná cena môže byť tiež bonusom oproti kupovanému.

Domáci recept na rakytníkový olej z čerstvých plodov

Potrebujeme 0,5 litra rakytníkových rozdrtených plodov (šupky a semienka)a 0,5 litra slnečnicového oleja (môžete použiť aj iný olej, ale ten dodá výslednému produktu svoju vlastnú chuť – slnečnicový je chuťou neutrálny a nechá vyniknúť vôňu a chuť rakytníka).

Rozdrvené plody rakytníka zalejeme olejom zohriatym na cca 50 stupňov. Uzatvoríme a na 4 dni uskladníme na tmavom mieste (každý deň pretrepeme). Následne ho precedíme, zvyšnú hmotu prepasírujeme cez riedke plátno a olej s rakytníkom je na svete. Olej okrem účinných látok bude mať aj prirodzenú rakytníkovú vôňu. Olej skladujeme v tmavej sklenenej nádobe pri izbovej teplote

TIP: do zvyšnej hmoty môžete opäť naliať olej a luhovanie zopakovať ešte raz.

Rakytníkový olej prináša zdravie celému telu!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme