Reklama

Avokádo – exotika plná pohody, ako ho jesť…

avokádo

Toto malé a zelené “pštrosie vajce” je exotická bomba plná zdravých a prospešných látok. Najväčším prínosom je jeho obsah „zdravého“ tuku, ktorý odstraňuje z tela ten „zlý“ tuk., výhodou je aj obsah vitamínov a minerálov. Vďaka tomu výrazne posilňuje imunitu, má antiseptické účinky,…. Jednoducho ho môže jesť takmer každý. A chutí výborne (najmä v receptoch). Pridajte si ho do jedálničku aj Vy! Navyše s mierou je vhodný aj počas chudnutia… Síce nie je dostupné celoročne, ale keď ho v obchode zbadáte, kúpte ho a využite jeho silu vo svoj maximálny prospech. 

Ak sa pre avokádo rozhodnete, tak si treba v obchode vybrať ten správny kus, aby ste následne neboli sklamaný. Musíte sa rozhodnúť najmä podľa toho, či ho chcete jesť hneď alebo až o pár dní. Ako si ho v obchode vybrať? Ako jesť avokádo? Ako si ho pripraviť? Vysvetlíme, poradíme, naučíme!

O avokáde

Ovocie avokádo je ovocie tmavo – zelenej farby, veľkosti pštrosieho vajca, prípadne môže mať tvar hrušky. Povrch avokáda je na dotyk drsnejší. Má žltkastú dužinu. Vnútri má veľkú kôstku. Pochádza z Južnej Ameriky, kde ho volali aj ovocie plodnosti. Rastie na tropickom strome hruškovec americký – Persea americana, ktorý vo voľnej prírode dorastá do výšky 10-15.

 • Avokádo patrí do čeľade LAURACEAE, môžete sa stretnúť aj s názvami Persea americana alebo hruškovec americký

Čo obsahuje Avokádo?

Avokádo je cenné najmä preto, že obsahuje veľa “zdravých tukov” – omega 3 a 6 kyseliny, ktorých má v strave väčšina z nás nedostatok, ďalej obsahuje: Voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík, zinok, sodík, meď, mangán, selén, fluorid, Vitamín A, B, C, E, K, kyselina listová, kyselina pantoténová, betakarotén a luteín (antioxidant, farbivo)

Nutričná hodnota – avokádo (100g)

Avokádo obsahuje v 100 gramoch cca 200 kalórii, 3 gramy bielkovín, 7 gramov sacharidov a 12 gramov tuku. Navyše obsahuje aj 7 gramov vlákniny.

Avokádo obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,67 mg Zinok 0,66 mg
Vápnik 16,6 mg Meď 0,41 mg
Horčík 32,8 mg Omega 3 kys. 129 mg
Fosfor 50,78 mg Omega 6 kys. 1 694 mg
Draslík 497,5 mg Sodík 8,65 mg
Selén 0,52 ug Mangán 0,28 mg

Avokádo obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 156 IU Vitamín E 2,84 mg
Vitamín B1 0,23 mg Vitamín K 27 ug
Vitamín B2 0,29 mg Betakarotén 62,6 ug
Vitamín B3 2,4 mg Luteín 277 ug
Vitamín B6 0,6 mg K. pantoténová 1,98 mg
Vitamín C 17 mg Kyselina listová

84,5 ug

Prečo jesť avokádo – Účinky Avokáda na zdravie

Trápi Vás niektorý z nasledujúcich problémov? Alebo ste zástancom prevencie pred rôznymi ochoreniami? V oboch prípadoch avokádo prispeje svojou troškou ku celkovému zdraviu, viď účinky:

 • Podporuje imunitu, čo oceníte nie len ako prevenciu ale aj pri samotnej liečbe
 • Antiseptické účinky, čo pomáha nielen pri chronických, ale i pri akútnych zápaloch, podporuje hojenie rán a kožných ochorení
 • Obsahuje vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín (dobrý tuk), čo je výborná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a taktiež na podpora pre zdravé srdca a pružnosť ciev
 • Pozitívne stimuluje funkciu pečene
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi, avokádo je vhodné aj pre diabetikov
 • Vhodné počas tehotenstva a kojenia
 • Avokádo je označované ako ovocie plodnosti
 • Odbúrava stres a napätie, zlepšuje spánok a podporuje činnosť mozgu
 • Napomáha hydratovať pokožku

Avokádo a chudnutie – má vyššiu energetickú hodnotu, ako iné ovocia. Ale pozor, netreba sa ho báť!!! Zdravý tuk a živiny, ktoré avokádo obsahuje sú nevyhnutné aj pri chudnutí. Preto, ak si ho dáte jeden krát v týždni, tak chudnutiu neublížite práve naopak, podporíte ním svoju cestu k peknej a zdravej postave.

Ako jesť avokádo, uskladnenie a výber

avokádoAko si vybrať avokádo – pokiaľ ho plánujete hneď jesť, resp. použiť, kúpte si zrelé avokádo. Rozpoznáte ho tak, že je na dotyk mäkšie – dá sa doňho palec mierne zatlačiť (ako zrelšia broskyňa). Pokiaľ je tvrdé (ako jablko), tak rátajte s tým, že Vám dozreje až o pár dní (cca 4 dni). Dbajte na to, aby nebolo poškodené alebo nahnité.

Ako uskladniť avokádo – pokiaľ chcete, aby Vám vydržalo čo najdlhšie, dajte ho do chladničky. Chlad spomaľuje zrenie avokáda, môže vydržať až do dvoch týždňov. Pokiaľ naopak máte avokádo, ktoré ešte nie je zrelé a chcete, aby čo najrýchlejšie dozrelo, zabaľte ho papiera, dajte na tmavé miesto (nie do chladničky) a behom 2-5 dní Vám dozreje.

Ako otvoriť avokádo – pozdĺžne ho nakrojte okolo kôstky, celé dookola. Jednotlivé nakrojené polovice uchopte rukami a otočte proti sebe. Avokádo sa pekne otvorí.

Ako jesť avokádo – z avokáda sa konzumuje práve dužina. Zrelé avokádo (dužina) je mäkká, takže po otvorení ju vyberte nožom alebo lyžičkou až po šupku. A môžete ju použiť ako si zaumienite.

Avokádo v kuchyni, recepty

Ako chutí avokádo – ak ho budete jesť ako klasické ovocie, tak v porovnaním s ostatným ovocím je chuť, “hmm – ako to povedať”, jednoducho nič moc. Chutí ako drevnaté maslo. Ale ak si z neho pripravíte chutné recepty, tak to je už iná pesnička. Samozrejme, že každý máme radi niečo iné, ale vyskúšať to môžete a uvidíte.

Avokádo má v kuchyni relatívne široké možnosti použitia. Či už do omáčok, dá sa z neho pripraviť chutná nátierka alebo špeciálne avokádové maslo a ak je naozaj zrelé, to znamená, že má veľmi mäkkú dužinu, môžete ho použiť rovno ako maslo (bez prípravy).

 • avokádová nátierkaAvokádová nátierka – je veľmi chutná, môžete ju použiť nielen na pečivo, ale aj ako omáčku do cestovín. Stačí Vám na ňu avokádo, mäkký syr, štipka korenia a morskej soli. Podrobný recept si môžete pozrieť tu: “Avokádová nátierka – recept”
 • maslo gheeAvokádové maslo – výborná a omnoho zdravšia náhrada klasického masla na každodenné použitie. Obsahuje aj zdravé tuky, cesnak,… takže o prospechu pre zdravie netreba pochybovať. Recept na maslo nájdete tu: “Avokádové maslo – recept”

Tipy a zaujímavosti

Skrášlite si domov! Vypestujte si doma avokádo. Doma vypestovaný stromček Avokáda, dorastie do približne – jedného metra.  Napohľad je to veľmi pekná rastlinka. Stromček avokáda strom má rád polotieň. Čo sa týka jeho zálievky, potrebuje menej vody, nesmie byť preliaty. Stačí ho zalievať menej  ale častejšie. Plod Avokáda dorastá do veľkosti približne 5 centimetrov.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrázok Avokádo - účinky

Vedeli ste? Slováci jedávajú málo “zdravého” tuku! A preto patríme k smutnej špičke vo svete, čo sa počtu infarktov a mozgových príhod týka. A príčina? Jednoducho jedávame málo “zdravého” tuku. Taký sa nachádza prevažne v rybách, ale ryby nezvykneme konzumovať pravidelne. Taktiež sa “zdravý” tuk nachádza vo väčšom množstve aj v niektorých rastlinách, resp. plodoch. A avokádo patrí medzi ne! Kúpte si ho už dnes!

Tak čo, presvedčili sme Vás o tom, že avokádo má miesto vo Vašej kuchyni? Ak ste ho doteraz nejedli, vyskúšajte ho. Veď všetko v živote je niekedy po prvý krát!

Motto: “Pekné – zrelé avokádo, dobrú imunitu má rado!”

Share Button
Avokádo – exotika plná pohody, ako ho jesť…
4.8★- 20 Hlasov

Toto je hriech nevyužiť: Zadarmo zdravý jedálniček na mieru za 1 minútu. Zadajte výšku, vek, pohlavie,... a hneď si môžete pozrieť svoj zdravý jedálniček. Bez chytákov a zadarmo. Presvedčte sa tu: „Môj zdravý jedálniček““.

Verzia stránky Klasická | Mobilná