Je pomaranč dobrý “bojovník”?

Pomaranč poznajú všetci, ale čo presne obsahuje, koľko má účinných látok a aké pozitívne účinky má na zdravie človeka, to možno ani netušíte! Predstavuje sa Vám pomaranč v celej svojej “kráse” plus úžasné recepty z pomaranča.

Pomaranč sa z nedostatkového ovocia (pred rokom 89) prepracoval medzi naše najobľúbenejšie ovocia. Najmä v chladnejšom a sychravejšom zimnom období, je pomaranč dobrý “bojovník” za naše zdravie. A to nielen kvôli vitamínu C. Veď prečo nie, keď je navyše aj taký chutný (teda pokiaľ si nekúpite síce pekný napohľad, ale vnútri vysušený – a to sa stáva bohužiaľ dosť často).

Info v skratke o pomaranči

Pomaranč je ovocie pestované hlavne v subtropických oblastiach, miluje slnečné podnebie, ale dopestovať si ho skúste aj doma. Najčastejšie sa používajú na priame jedenie alebo na výrobu džúsov. Odporúčame priamu konzumáciu, aby ste sa vyhli dodaným chemickým látkam, ktoré sa v džúsoch a iných nápojoch vyskytujú bežne. Pomaranč je známe a bežne dostupné ovocie, ktoré by ste mali jesť pravidelne, pretože obsahuje cenné látky a má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie (viď nižšie).

Čo za látky obsahuje pomaranč?

Pomaranč je známy obsahom vitamínu C, ale obsahuje aj iné účinné látky, viď ktoré.

Bielkoviny, vláknina, sacharidy, tuk, vápnik, draslík, horčík, fosfor, železo, antioxidanty, kyseliny a vitamín C.

pomaranc rozkrojeny a odstavneny pomarancoby dzus v pohari

Účinky pomaranču na naše zdravie

Pomaranč nefunguje iba pri chrípke, ale má ďaleko rozsiahlejší vplyv na naše zdravie.

 • Podporuje imunitný systém a chráni bunky pred radikálmi
 • Detoxikuje a má antiseptické účinky
 • Prevencia vzniku chrípky a nádchy – vďaka vyššiemu obsahu vitamínu C sa imunitný systém dostáva do lepšej formy a tak dokáže telo chrániť pred množstvom chorôb
 • Prevencia pred rakovinou
 • Podporuje trávenie a vylučovanie žlče
 • Zlepšuje pravidelnú stolicu a čistí tráviaci trakt
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení – vitamíny a vláknina sú dobrou kombináciou na ochranu srdca, ciev a eliminácie tuku
 • Prečisťuje steny ciev od nadbytočného tuku
 • Znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
 • Podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
 • Prevencia vzniku Osteoporózy – vápnik spolu s inými látkami, ktoré má pomaranč zabezpečuje kvalitnú tvorbu tohto tkaniva
 • Zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
 • Pomaranč odbúrava kyselinu močovú z kĺbov – tento jav sa deje vďaka vitamínom
 • Vhodný pri Dne a Artritíde
 • Pozitívny vplyv na nervový systém

Toľko pozitívnych účinkov v jednom ovocí, to stojí za jedenie, no nie???

Nutričná hodnota – pomaranč (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
180 40 0,9g 9g 0,3g 3,5g 55mg 60

Ostatné hodnoty – vitamíny a minerály

Draslík     Horčík        Železo      Fosfor        Vit. C

220mg      12mg         0,1mg       17mg         70mg

pomaranče na strome

Účinky pomaranču pri chudnutí

Pomaranč má nízku kalorickú hodnotu, ale zároveň je plný účinných látok. Pomaranč je vhodný pri chudnutí a zároveň vylepšuje celkovú kondíciu tela. Vitamín C urýchľuje prirodzene metabolizmus a zabezpečuje spaľovanie tuku. Preto ho počas chudnutia konzumujte denne aspoň jeden kúsok. Pridajte si ho do ovocného šalátu, smoothies nápoja, alebo ho len tak zjedzte na desiatu.

Chutné jedlá z pomaranča

Najjednoduchšie je jesť pomaranč ako samotné čerstvé ovocie, ale použiť sa dá aj inak, aha na to! Či si dáte pomarančový drink, smoothies nápoj alebo kuracie prsia s pomarančom, tak svojím chuťovým pohárikom isto vyhoviete.


Potrebujete: 5 ks pomarančov, 3 mrkvy, 3 deci vody, 1ČL medu, štipka škorice, prípadne tri kocky ľadu.

pomarancovy dzus v pohary a platky pomaranca na tanieriku

Ošúpané a umyté pomaranče, nastrúhané mrkvy, vodu a med vložte do pohára, kde ich dôkladne rozmixujte na hustú šťavu. Použiť viete aj smoothies mixér, alebo stolový mixér. Na koniec môžete pridať kocky ľadu alebo škoricu.

Tieto lahodné kuracie prsia sú “exotickým” a chutným jedlom, vhodným na obed alebo na večeru. Ako prílohu si viete dať zemiaky, ryžu alebo šalát z čerstvej zeleniny. 

Potrebujete: 0,5 kg kuracích pŕs, šťava z 1 ks citróna, 2 deci pomarančovej šťavy (nie džús), 1 ČL solamylu (škrobová múčka), 1-2 PL vody, štipka morskej soli

kuracie prsia s pomarančmi

Umyté kuracie prsia nakrájajte na rezne (plátky), jemne naklepte, posoľte a nechajte odstáť v chladničke. Pomarančovú omáčku si pripravíte –  do hrnca vlejte pomarančovú a citrónovú šťavu – prevarte, keď začne vrieť, tak pridajte 1 ČL solamylu a uvarte na hustejšiu omáčku, potom pridajte vodu a rozmiešajte. Odstavte a na koniec pridajte štipku soli. Kuracie prsia opražte na panvici s olivovým olejom, alebo na sucho, podľa kvality panvice. Opražené kuracie prsia prelejte pomarančovou omáčkou a pridajte ryžu.

Toto smoothies môžete piť na desiatu alebo olovrant, alebo ako ľahkú večeru. Toto smoothies Vás dokonale prečistí a rozbehne Váš tráviaci a taktiež aj imunitný systém.

stopkový zeler

Potrebujete: 1 pomaranč, 1 stonka zeleru (stonkový, nie buľvový), šťava z citróna, polovica menšej mrkvy a trochu čerstvej petržlenovej vňate.

Očistený pomaranč natrhajte na mesiačiky a vložte do mixéra, pridajte očistenú mrkvu, nakrájanú na menšie časti. Potom umytý stonkový zeler, šťavu z citróna (podľa chuti), vodu a na koniec petržlenovú vňať. Vymixujte a máte to hotové, už len vypiť!

Kliknite pre zvetšenie

Info obrázok pomaranč

Tak ako je na tom pomaranč – áno či nie?

Pomaranč radím medzi „TOP“ ovocia, nie len preto aké účinné látky obsahuje, ale aj pre svoju úžasnú chuť. Pomaranč dostať kúpiť skoro všade a preto toto bežné ovocie určite nepodceňujte a začnite ho pravidelne konzumovať. Či už chudnete, alebo sa iba zdravšie stravujete, tak pomaranč je dobrá voľba „za každého počasia“.

Pomaranč je skvelý a nezabudnite aj na jeho sestru – mandarínku! Je tu všetko o nej…

Share Button
Je pomaranč dobrý “bojovník”?
4.8★- 6 Hlasov

Toto je hriech nevyužiť: Jedálniček  na mieru (pre zdravie alebo na chudnutie) online už za jednu minútu. Úplne zadarmo a bez chytákov. Môj jedálniček

Verzia stránky Klasická | Mobilná