Reklama
Reklama

Slez nebadaný nie je žiadna burina!

slez nebadany

Táto na prvý pohľad nebadaná burina je v skutočnosti veľkým pomocníkom zdravia… Jej najsilnejším pozitívom je, že obsahuje sliz (slezovitá rastlina), ktorý prečisťuje a podporuje všetky sliznice v našom tele. Dýchanie, trávenie, pohlavné orgány a dokonca aj kvalitu pokožky. Slez má viacero druhov a všetky druhy sú liečivé. Spoznajte túto liečivú burinu a jej čaj Vám možno pomôže s mnohými zdravotnými problémami…

O sleze

Slez nebadaný (lat. Malva Neglecta) – čeľaď slezovitá

Slez nebadaný je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky 30 – 110 centimetrov. Stonka a aj listy sú mierne chlpaté a slez kvitne krásnym bielo-ružovým kvetom. Slez môžete nájsť možno aj vo svojej záhrade či pri komposte. Slez nie je vôbec žiadna „fajnovka“, stačia jej dusíkaté pôdy. Slez nebadaný obsahuje účinné liečivé látky, ktoré pomáhajú zdraviu zvonka a aj zvnútra. Presvedčte sa na vlastnej koži, že slez nebadaný má pozitívne účinky. Slez má viaceré druhy a pritom všetky druhy slezu sú si podobné a liečivé.

Druhy slezu

1. Slez nebadaný (Malva Neglecta)

2. Slez lesný (Malva Sylvestris) – slez lesný je svojimi účinkami podobný slezu nebadanému, ale jediný rozdiel je vo farbe kvetu, slez lesný má ružovo-fialový kvet. Zo slezu lesného sa najčastejšie na liečivé účinky používa jeho sušený kvet, je vhodný pri dýchacích ťažkostiach, zápaloch, kašli alebo tráviacich problémoch.

3. Slez maurský (Malva Mauritana) – tento druh slezu dorastá do výšky aj jeden a pol metra a má najtmavšie fialovo-ružové kvety. Jeho liečivé účinky sú podobné obom vyššie uvedeným druhom slezu. Z tohto druhu slezu sa používajú kvety s listami na vonkajšie a aj vnútorné použitie.

Čo obsahuje sleze nebadanom – účinné látky

Účinné látky v sleze majú pozitívny vplyv predovšetkým na naše sliznice.

Triesloviny, kyseliny, vitamín C, betakarotén, oleje.

Slez nebadaný – účinky na zdravie

Slez má perfektné účinky hlavne na všetky oblasti slizníc a nezaostáva ani za vonkajšími pozitívnymi účinkami…

  • Silná podpora obranyschopnosti, prevencia vzniku chrípky či nádchy a civilizačných ochorení
  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Podporuje a prečisťuje trávenie, žalúdok a črevá, odstraňuje hnačky a plynatosť
  • Prečisťuje močové cesty a aj obličky
  • Odstraňuje zápaly v ústnej dutine a horných dýchacích cestách, kašeľ, rozpúšťa hlieny
  • Zvonka lieči a dezinfikuje rany, podporuje lepšie hojenie, odstraňuje pocit svrbenia a opuchy, lieči a zmierňuje kožné choroby (ekzém, psoriáza…)

Kde rastie slez a aké časti sa zbierajú

Slez nebadaný rastie na rôznych miestach, ktoré majú dusíkatú pôdu, pri hnojiskách, kompostoch, kravínoch, pri plote, ceste alebo len tak v záhradách. Slez má rád vlhké pôdy s dostatkom dusíkatých látok a tiež slnko. Zo slezu sa na liečebné účely zbiera list s kvetom a teda aj so stonkou. Najúčinnejšie látky sú práve v kvete a listoch, sliz je tou najliečivejšou časťou slezu. Slez zbierajte od začiatku letných prázdnin až do septembra.

Kliknite pre zväčšenie

Info slez

Použitie slezu nebadaného

Zo slezu nebadaného si môžete pripraviť liečivý čaj na pitie počas nejakého zdravotného problému, čaj ako odvar na vonkajšie použitie alebo môžete kvety slezu použiť aj do zeleninového šalátu alebo ako ozdobu na hotové jedlo.

Recept čaj zo slezu – vnútorné použitie

Potrebujete: 1ČL sušeného slezu, 2,5 deci vody, sitko na čaj.

Čaj dajte do sitka a zalejte vriacou vodou, lúhujte 12-14 minút a potom teplý čaj vypite. V akútnych prípadoch pite tento čaj 1 – 3 krát denne.

Vonkajšie použitie listov slezu

Toto použitie je veľmi jednoduché. Odtrhnutú rastlinu slezu (listy) prepoľte alebo rozrežte a šťavu, slez, si aplikujte na ranu alebo miesto postihnuté kožným ochorením. Šťava z listu je vlastne ten liečivý sliz, ktorý vydezinfikuje ranu a urýchli jej hojenie.

Recept odvar zo slezu – vonkajšie použitie

Potrebujete: 2 PL slezu, 3 deci vody, sitko na čaj.

Sušený slez dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom čaj vyberte alebo ho sceďte, keď nemáte sitko na čaj a teplý čaj aplikujte na čistej látke alebo vatovom tampóne na čistú ranu. Takéto obklady môžete robiť aj tri krát denne.

Ďalším pomocníkom pre zdravú pokožku a aj vnútorného zdravia je nechtík lekársky.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme