Paprika

Paprika je plodová zelenina ktorá pochádza z Ameriky. Táto užitočná zelenina je vhodná na každodennú konzumáciu pre najvyšší obsah vitamínu C (dokonca viac ako v citrusových plodoch). Ak nie ste zástancom papriky, tak aspoň počas chrípkových období jedzte jednu papriku denne a nadobudnete až dvojnásobok vitamínu C potrebného pre dennú dávku.

Čo obsahuje paprika?

Vitamín C, B, E, betakarotén, vlákninu, horčík, draslík, železo, fosfor, sodík, sacharidy, bielkoviny, tuky a vápnik

Účinky papriky – zdravie

Paprika obsahuje až 9 krát viac vitamínu C ako citrón a preto táto „Céčková“ bomba silne podporuje imunitu a odbúravanie podkožného tuku (samozrejme sa predpokladu plnohodnotnej a vyváženej stravy, pohybu a dostatočného pitného režimu)

Vitamín C taktiež chráni telo pred voľnými radikálnymi

Betakarotén posilňuje bunky a spomaľuje starnutie

Urýchľuje metabolizmus a látkovú premenu

Vláknina zabezpečuje bezchybné trávenie

Pri tepelnej úprave sa všetky látky z papriky nevylučujú, takže ostávajú obsiahnuté v nej

Nutričná hodnota – paprika (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
70 15 0,7g 2g 0,2g 3,6g 27mg 55

Ostatné hodnoty

Draslík       Horčík      Sodík        Železo      Fosfor        Vit. C         Vit.B6

190mg       17mg          1mg         1,4mg        30mg        60mg         0,3mg

Účinky papriky – chudnutie

Paprika je významnou pomôckou pri chudnutí už len svojím obsahom vlákniny a najvyšším obsahom vitamínu C. Počas chudnutia si doprajte denne aspoň dve papriky (zelená, červená) a tak zaistíte telu dostatok potrebných živín pre správnu a vyváženú harmóniu.

Obrázek168

Chutné jedlá

Paprikový šalát – obed, večera

Potrebujete: 1 ks zelená paprika, 1 ks žltá paprika, 1 ks červená paprika, 3 ks paradajky, 50 g syru eidam, jarná cibuľka, 1 ČL olivový olej

Umyté papriky, očistite a vyrežte žilnatinu. Papriku, paradajky, syr pokrájajte na kocky. Vložte do misky, pridajte na drobno nakrájanú cibuľku, dolejte olej a všetko spolu dôkladne premiešajte.

Lečo

Potrebujete: 5 ks zelená paprika, 5 ks paradajka, jedna cibuľa, 1 ČL olivový olej, štipka soli, čierne korenie, 2 vajíčka a vodu

V hrnci na oleji opražte nakrájanú cibuľu. Pridajte soľ, korenie, trochu vody a nakrájanú papriku na malé kocky – nechajte variť, kým zmäkne. Keď je mäkká tak pridajte nakrájané paradajky tiež na kocky alebo na osminky (podľa chuti). Krátko poduste, len aby pustili šťavu, nie sa rozvarili. Na koniec pridajte rozmiešané vajíčka a premiešajte.

Share Button
Paprika
3.7★- 3 Hlasov

Toto je hriech nevyužiť: Jedálniček  na mieru (pre zdravie alebo na chudnutie) online už za jednu minútu. Úplne zadarmo a bez chytákov. Môj jedálniček

Verzia stránky Klasická | Mobilná