Špenát – (ne)obľúbená zelenina, ktorá však…

spenat

Špenát asi nemá každý rád, ale napriek tomu by ste ho mali konzumovať, pretože má pozitívne vlastnosti na celý organizmus… Čo presne obsahuje špenát, nutričné hodnoty, účinky špenátu na chudnutie, aké účinky má na telo? Plus recepty na šalát so špenátom a špenátový prívarok s vajíčkom… To všetko sa dozviete a možno aj vďaka tomu si špenát ešte viac obľúbite.

O špenáte

Špenát (lat. Spinacia) – čeľaď laskavcovité

Špenát je listová zelenina, ktorá pochádza z Ázie. Táto zelenina má najvyšší podiel živín zo všetkých listových zelenín a pritom tak málo kalórii. Špenát je náročná zelenina, potrebuje dostatok vlahy. Miluje zásadité pôdy, proti kyslosti sa používa vápno.

Špenát je veľmi vzácna zelenina a preto by ste ju určite mali zapojiť do svojich jedálničkou. Najvýznamnejšia látka, ktorú obsahuje v plnej denne doporučenej dávke je kyselina šťavelová. Vysoké dávky kyseliny šťavelovej sú jedovaté, ale prijať vysoké množstvo je v dnešnej strave veľmi ťažké. Takže sa netreba báť. Stačí jeden krát do týždňa. Radšej voľte studené jedlá, tepelnou úpravou totiž prichádza o živiny

Čo obsahuje špenát – účinné látky

Karotenoidy (proti rakovine), flavonoidy (antioxidant), luteín (podporuje zrak a chráni oči), karotén (farbivo), fytohormón (podporuje rast svalstva), kyselina pantoténová, kyselina šťavelová, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, vápnik, draslík, zinok, sodík, fosfor, meď, mangán, magnézium, selén, meď, vitamín A, B, C, E a K.

Nutričná hodnota – špenát (100g)

KJ – 92,4  Kcal – 22  Sacharidy – 3,15 g  Voda – 89 g

Bielkoviny – 3,6 g  Vláknina – 2,35 g

Špenát obsahuje minerály – 100 g

Železo 4 mg Zinok 0,75 mg
Vápnik 100 mg Meď 0,25 mg
Horčík 81 mg Mangán 1,15 mg
Fosfor 52 mg Selén 0,3 ug
Draslík 555 mg Sodík 77 mg
Omega 3 kyseliny 140 mg Omega 6 kyseliny 28 mg

Špenát obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 9 400 IU Vitamín C 29,5 mg
Vitamín B1 0,2 mg Vitamín E 2,7 mg
Vitamín B2 0,3 mg Kyselina šťavelová 750 mg
Vitamín B3 0,8 mg Kyselina listová 198 ug
Vitamín B6 0,33 mg Kyselina pantoténová 0,3 mg
Vitamín K 497 mg

špenát, mladé listy špenátu

Ak chcete vyskúšať vynikajúce špenátovo-ovocné smoothies, tak kliknite sem. Zachutí Vám a je zdravé!

Účinky na zdravie špenátu

Nedá sa síce tvrdiť, že pri pravidelnej konzumácii špenátu budete silný a energický ako Pepek námorník, ale aj napriek tomu môžeme povedať, že účinky obyčajného špenátu na telo a zdravie sú úžasné. Veď sa stačí pozrieť, na čo všetko má pozitívny vplyv –  hlavné pozitíva na naše zdravie:

 • Podporuje imunitný systém a chráni bunky
 • Prevencia pred vznikom rakoviny
 • Podporuje rast svalovej hmoty
 • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
 • Podporuje zdravé kosti, kĺby a zuby
 • Prevencia pred Osteoporózou (udržiava vápnik v kostiach)
 • Rozširuje, prečisťuje a spriechodňuje cievy
 • Znižuje vysoký krvný tlak, znižuje vysoký krvný cholesterol
 • Prevencia pred kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Prevencia alebo liečenie Anémie a chudokrvnosti
 • V tehotenstve podporuje rast a vývin plodu

Účinky špenátu na chudnutie

Špenát pri chudnutí určite odporúčam. Jedlá zo špenátu sú výživné a zároveň majú nízky obsah kalórii. Podporujú trávenie a vyprázdňovanie, takže pomáhajú aj ku prečisťovaniu tráviaceho traktu. Preto všetky živiny, ktoré prijmete sa bez problémov uložia do tela. Keď je tráviaci systém čistý, tak sa chudne ľahšie

Pozri detoxikácia hrubého čreva:  kliknite sem

Recepty zo špenátu

Recept šalát so špenátom

Potrebujete: 200 g baby špenát (listy špenátu), 100 g paradajky, 100 g cottage cheese (alebo balkánsky syr), 1 PL olivový olej a štipka oregána a čierneho mletého korenia.

šalát so špenátom, paradajkou cottage cheese a olivovým olejom

Umyté listy a paradajky nakrájajte na malé kocky a pásiky. Vložte do misky. Cottage cheese (alebo balkánsky syr) tiež nakrájajte na malé kocky alebo podrvte v ruke a pridajte ku špenátu. Prilejte 1 PL olivový olej, posypte oregánom, čiernym korením a dobre premiešajte. Podávajte chladené.

Recept na prívarok zo špenátu – mrazený

Potrebujete: 1 ks mrazený špenát (400g), 1 ks cibuľa, 2 deci vody, 2 strúčiky cesnaku (kto má rád cesnak, pokoje dajte aj viac), 2 deci nízkotučné mlieko, 1 PL olivový olej, 1 ks vajíčko, 1 PL Solamyl, pol ČL morská soľ, štipka čierneho korenia, príloha: 1 ks vajíčko (varené vajíčko alebo volské oko).

špenátový prívarok s vajíčkom

V hrnci na olivovom oleji opražte na drobno nasekanú cibuľku. Ku koncu pridajte pretlačený cesnak. Chvíľu opečte, prilejte 2 deci vody a špenát. Prikryté duste a občas pomiešajte. V pohári alebo v miske si zmiešajte mlieko, celé vajíčko a 1 PL Solamyl. Dobre premiešajte, aby neboli hrudky. Túto hmotu prilejte do špenátu a miešajte. Varte kým celý špenát nezhustne. Po cca 3 minútach vypnite. Podávajte s volským okom alebo vareným vajíčkom.

Kliknite pre zväčšenie

Info špenát

Špenát nie je jediná extra zdravá zelenina…. Vyskúšajte polievku z hokaido tekvice, zaručene Vám bude chutiť!

Špenát je proste špenát, patrí medzi najzdravšiu zeleninu. Zaraďte ho do svojho jedálničku a Vaše telo sa Vám poďakuje.

Share Button
Špenát – (ne)obľúbená zelenina, ktorá však…
4.7★- 15 Hlasov

Toto je hriech nevyužiť: Jedálniček  na mieru (pre zdravie alebo na chudnutie) online už za jednu minútu. Úplne zadarmo a bez chytákov. Môj jedálniček

Verzia stránky Klasická | Mobilná