Reklama
Reklama

Bolesť chrbta – druhy, príčiny, rady a tipy…

bolesť chrbta a krížov

Ak aj Vás trápia bolesti chrbta, tak by ste o nich mali niečo vedieť… Prečo a ako vznikajú tieto dosť časté problémy, ktoré sa prejavujú u ľudí v každom veku… Ako sa dá preventívne uchrániť od bolesti chrbta, čo robiť keď nás už chrbát bolí???

Najčastejšie príčiny bolestí chrbta – prečo bolí chrbát?

Chrbtica môže bolieť z rôznych dôvodov, no najčastejšie sú to nižšie vypísané možnosti. Bolesti chrbtice najčastejšie postihujú žiakov, študentov a ľudí, ktorý majú sedavé zamestnanie.

Zlé držanie tela – sedavé zamestnanie alebo naopak príliš náročné (fyzicky) zamestnanie je pre chrbticu veľkou záťažou a ak nemáte dobre posilnené a vyvinuté svaly na chrbtici, tak potom prichádzajú bolesti chrbtice. Hrbenie sa a nepravidelne zaťažená chrbtica je najčastejším problémom, ktorý však viete vyriešiť.

Nárazové či dlhodobé jednostranné zaťažovanie chrbtice – tento problém môže vzniknúť napríklad aj u žien, ktoré nosia kabelku na jednej strane. Ďalej môže vzniknúť ak máte zle zariadený pracovný stôl (otáčanie sa viac na jednu stranu), ak športujete alebo cvičíte taký druh aktivity, kde je jednostranné zaťaženie. Zmeny v týchto bodoch sa dajú urobiť vždy a preto neotáľajte.

Nepravidelný pohyb, cvičenie a ochabnuté svalstvo – žiadne cvičenie, sedavé zamestnanie alebo iný faktor je pri bolestiach chrbtice tým „TOP“ prečo nás chrbát bolí. Neustále hrbenie sa a žiadna fyzická aktivita ochabuje svalstvo na chrbtici a tá potom bolí, pretože ju nemá „čo držať“ pohromade. Stačí zapojiť nejakú fyzickú aktivitu napríklad plávanie, joga, pilates, piloxing, tabata, rýchla chôdza, nordic walkning alebo niečo iné čo by Vás bavilo a Vaše chrbtica bude pevnejšia a bolesti chrbta určite časom ustúpia.

Úraz chrbtice či hrudníka – úraz môže byť ďalšou príčinou bolesti chrbtice a často krát táto bolesť zasahuje až na prednú časť hrudníka. V tomto prípade, po úraze, je vhodné konzultovať rehabilitáciu a hlavne druh rehabilitácie so svojím lekárom.

Obezita, nadváha – vyššia hmotnosť je nápor nie len na chrbticu (celkovú, krížovú, bedrovú a krčnu) ale aj na nohy. Pri vyššej hmotnosti sa človek prirodzene viac hrbí, pretože nápor kilogramov preťažuje celkové správne držanie tela. V tomto prípade je najideálnejšie zdravou formou schudnúť a tak uľaviť svojej chrbtici. Potom môžete už začať aj cvičiť a tak sa spevníte celkovo a aj chrbticu.

Bolesti krčnej chrbtice

Bolesť krčnej chrbtice je ďalším druhom bolestí chrbta, ktoré vznikajú taktiež z oslabeného svalstva v oblasti krku. Tento druh bolesti postihuje predovšetkým ľudí so sedavým zamestnaním (práca za počítačom, krajčírky, manikérky, pásová výroba, kaderníčky…..). Bolesť v krčnej chrbtici zvykne najčastejšie vystreľovať až do hlavy a tak môže spôsobovať aj migrény, od miernych až po silné migrénové stavy. Bolesti krčnej chrbtice sa viete zbaviť strečingovými cvičeniami zameranými na krk, ale najlepšie bude posilniť celú chrbticu. Vyberte si dobrý vankúš, zabehnite do nejakej predajne vankúšov a nechajte si poradiť. Proti bolesti krčnej chrbtici môžete okrem cvičenia vyskúšať aj nejaký druh masáže krčnej chrbtice.

Bolesti bedrovej oblasti (krížov)

Tento druh bolesti najčastejšie vzniká, keď je bedrová časť dlhodobo zaťažená zlým sedením, obezitou (nadváhou), oslabeným svalstvom, prechladnutím alebo jednorázovou nezvyčajnou aktivitou. Proti bolesti krížov v bedrovej oblasti je dobré začať tiež postupne spevňovať toto svalstvo, dostatočne sa obliekať (mať kríže vždy v teple) alebo schudnúť, ak trpíte nadváhou či obezitou. Vyššia hmotnosť tiež tomuto problému neprospieva.

Druhy bolesti chrbtice

Akútna (nárazová) – akútny stav bolesti zvykne niekedy doľahnúť po cvičení, práci na záhrade alebo inej aktivite, ktorú nerobíte každý deň a Vaša chrbtica na ňu nie je zvyknutá alebo pripravená. Ak budete nabudúce robiť nejakú nezvyčajnú aktivitu, tak si predtým dajte malý strečing, aby ste svalstvo zahriali a bolesť chrbta pravdepodobne nepríde. Akútna alebo nárazová bolesť chrbtice zvyčajne trvá od 2 dní do 4 týždňov. Ak by táto bolesť trvala dlhšie navštívte lekára.

Chronická (dlhodobá) – dlhodobá či chronická bolesť chrbtice je skutočne dlhodobá záležitosť, ktorá pramení v dlhšie zanedbaných rôznych faktoroch.

Príznaky bolesti chrbta (okrem bolesti)

Okrem bolesti chrbta sa u Vás môžu prejaviť aj niektoré z týchto príznakov, ktoré nesmiete podceniť. Keď sa už prejaví niektorý z týchto príznakov, tak musíte začať niečo robiť s nápravou tohto problému.

  • Tupá bolesť v chrbtici
  • Problémy s dýchaním
  • Únava po státí či sedení
  • Zmena výšky človeka (skrátenie v dôsledku vykrivení chrbtice)
  • Vytŕčajúca lopatka
  • Rameno vyššie ako to druhé
  • Vykrivenie v oblasti bokov

Liečba bolesti chrbta

Korzetom – fixačný korzet Vám doporučí Váš lekár, ak je bolesť chrbta a prípadné vybočenie chrbtice akútne (vážne). Korzet (umelo) spevňuje chrbticu a napravuje aj prípadné vybočenie chrbtice.

Pohybom, športom – cielená aktivita ako napríklad plávanie, joga, pilates, posilňovanie, aerobik, beh, rýchla chôdza sú ideálne aktivity na posilnenie chrbtového svalstva.

Operačným zákrokom – keď je už zdravotný problém skutočne vážny, tak Váš lekár môže zvoliť aj metódu operácie. Najčastejšie sa však operácia chrbta vykonáva po úraze alebo nehode…

Cvičenie chrbtových svalov sa zameriava na

  • Posilnenie svalstva v oblasti – trupu, lopatiek a chrbtice
  • Uvoľňovanie svalstva na – šiji, pleciach, chrbtici a končatinách
  • Správne držanie tela
  • Správne dýchanie
  • Svalová koordinácia a stabilita

Cvičenie

Pri cvičení je dôležité prvotné uvoľnenie, dýchanie, koordinácia a strečing. Postupne naťahovať skrátené svalstvo a precvičovať aj brušné, hrudníkové a lopatkové časti.

Pár jednoduchých  rád pre zdravú chrbticu

  • Sedieť len vo vyrovnanej a symetrickej polohe, žiadne krčenie sa, hrbenie alebo vykrivenie. Skúste niekoľko minút denne sedieť na fitlopte.
  • Stáť priamo, rovno a vystretý
  • Ležať len v noci počas spánku, nie počas dňa, voliť radšej vyššie vypísané možnosti
  • Pravidelne cvičiť, najlepšie trikrát do týždňa po 30-40 minút, alebo každý deň po 10 minút
  • Viesť aktívny životný štýl, keď máte voľno tak neseďte pred PC či televízorom, radšej choďte von na čerstvý vzduch alebo na prechádzku
  • Vyhýbať sa situáciám, pri ktorých môže dôjsť ku pádu, zraneniu, treba byť opatrný a obozretný
Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme