Reklama
Reklama

Mlieko – Piť či nepiť? Čo obsahuje, účinky…

žena pije mlieko

Mlieko – niektorí ho ospevujú, iní zatracujú. Urobte si správny názor na mlieko! Zvážte jeho prínosy i nedostatky. Pomôžeme Vám s tým… Ak si aj Vy kladiete otázku piť či nepiť mlieko, tak čítajte a dozviete sa viac. Mlieko je tak isto ako sója, káva a podobné potraviny tiež kontroverznou… Jedny ho doporučujú iný zas zavrhujú – aj v tomto prípade platí voľba zlatej strednej cesty… 

Mlieko je vyvážená a plnohodnotná potravina. Ak konzumovať mlieko, tak predovšetkým plnotučné alebo polotučné, pretože nízkotučné mlieko má znížený pomer tukov (aj tie naše telo potrebuje) a navyše je takmer bez chuti. Mlieko obsahuje veľké množstvo zložiek, ktoré telo človeka potrebuje. Ak nemáte problém s prijímaním živočíšnej laktózy, tak ho pokojne môžete konzumovať v rôznych formách. Mlieko je navyše vhodné aj pri chudnutí (viď nižšie).

V našich klimatických podmienkach je najčastejšie používané kravské mlieko, z ktorého sa potom vyrábajú rôzne mliečne výrobky ako napríklad – jogurty, smotana, tvaroh, syr alebo maslo. Kravské, kozie a ovčie mlieka sú založené na živočíšnych zložkách, u niektorých ľudí môžu spôsobovať precitlivenosť, plynatosť, hnačky alebo nafukovanie. Pre tých, ktorým robí problém kravská laktóza, existujú alternatívy… (viď nižšie).

mlieko a cerealie v miske

Čo obsahuje mlieko – účinné látky

Mlieko obsahuje okrem iného aj: Tuk, bielkoviny, sacharidy, voda, vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, molybdén, zinok, selén, sodík, jód, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, D, E, K, kyselina listová, kyselina pantoténová a biotín.

Nutričné hodnoty mlieka (čerstvé plnotučné 3,5% tuku 100ml)

KJ– 273  Kcal– 65  Bielkoviny– 3,55 g  Sacharidy– 4,65 g

Tuk –  3,6 g  Vláknina – 0  Voda – 87 g

Mlieko obsahuje minerály – 100 ml

Molybdén 5,2 ug Zinok 0,65 mg
Vápnik 122 mg Selén 3,5 ug
Horčík 14 mg Sodík 47 mg
Fosfor 99 mg Omega 3 kyseliny 19 mg
Draslík 177 mg Omega 6 kyseliny 98 mg
Meď 0,09 mg Jód 20 ug

Mlieko obsahuje vitamíny – 100 ml

Vitamín A 41 IU Vitamín D 0,55 ug
Vitamín B2 0,22 mg Vitamín E 0,19 mg
Vitamín B3 0,14 mg Vitamín K 4 ug
Vitamín B6 0,09 mg Kyselina pantoténová 0,75 mg
Vitamín B12 0,8 ug Kyselina listová 8 ug
Vitamín C 2 mg Biotín 2,5 ug

Mlieko – účinky na Vaše zdravie

Kravské mlieko má pozitívne účinky na naše zdravie, pozrite sa aké sú to…

 • Obsahuje vápnik a iné výživné zložky, ktoré majú pozitívny vplyv na organizmus ako celok
 • Podporuje imunitný systém
 • Podporuje trávenie, zlepšuje pravidelnú stolicu
 • Vhodné pri chudnutí, pretože obsahuje bielkoviny
 • Zabezpečuje zdravý vývoj kostí, kĺbov a zubov
 • Vhodný pri Ateroskleróze a Osteoporóze
 • Zabezpečuje správnu funkciu štítnej žľazy
 • Podpora pamäti a správnej činnosti mozgu
 • Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Prečo niektorý mlieko milujú…

 • vápnik – 1 deci plnotučného mlieka obsahuje približne 120 mg tejto potrebnej látky, čo je pre naše kosti a kĺby slušné číslo… Viac vápnika nájdete napríklad v maku. Pravidelné konzumácia mlieka by mala zabezpečiť dostatok vápnika Vaším kostiam, kĺbom, zubom a aj chrupavkám.
 • iné vitamíny a minerály – mlieko v sebe ukrýva aj vitamíny A, B, C, D, E a K plus minerálne látky ako napríklad spomínaný vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, molybdén, zinok, selén, sodík, jód a ďalšie látky…
 • zdroj bielkovín – bielkoviny sú našou hlavnou “stavebnou” jednotkou pre svaly, bunky a preto by sa táto potravina mohla stať Vašou “pravidelnosťou”…
 • chuť – mlieko je vďačná potravina (neutrálna), ktorá sa dá prichutiť čím len chcete. Použiť viete napríklad kakao, mletú škoricu, mleté orechy, semienka, mak, kokos, čerstvé ovocie (rozmixované), med, javorový sirup, roztopená čokoláda, citrónová kora…

Z čoho majú ľudia najväčšie obavy

 • zahlienovanie – mýtus, že mlieko zahlieňuje, je pre mnohých pravdou a preto sa pitiu mlieka vyhýbajú… Pitím mlieka sa v sliznici na krátku dobu vytvára ochranná vrstva (zložená z tuku, bielkovín a vody), ktorá sa zdá ako zahlienenie. Táto ochranná vrstva sa potom rozkladá na živiny. Pokiaľ netrpíte intoleranciou laktózy, tak mlieko pite…
 • intolerancia na laktózu  (alergia) – laktóza je mliečny cukor, ktorý sa štiepy v trávení a pri intolerancii laktózy sa nevytvára enzým laktáza a preto sa mlieko v tráviacom trakte nevstrebe a najčastejšie naštartuje neríjemné príznaky, ako napríklad: hnačka, plynatosť, bolesti brucha.
 • živočíšne bielkoviny – áno, veľký príjem prevažne živočíšnych bielkovín zaťažuje organizmus, ale pokiaľ si dáte záležať na tom, aby vo Vašom jedálničku boli zastúpené aj rastlinné bielkoviny, tak mlieko kľudne pite.

Ako často a v akom množstve piť mlieko…

Mlieko obsahuje telu potrebné živiny a preto ak nemáte intoleranciu laktózy, tak mlieko pokojne konzumujte 5 – 7 krát v týždni po 2 – 3 deci a dochutiť si ho viete kakaom (nie Grankom), mletou škoricou, 1ČL medu, kokosom, mletými orechmi atd. Keď Vám mlieko vyhovuje a chutí, tak prečo nie… Tým, ktorým nevyhovuje živočíšne mlieko, tak vyskúšajte niektorý z rastlinných druhov mlieka.

Pomôže Vám  mlieko pri chudnutí???

Mlieko je určite pri chudnutí vhodná potravina, pokiaľ ho Vaše trávenie dobre spracuje… Zabezpečuje plnohodnotné a potrebné živiny, ktoré telo potrebuje pre svoje správne fungovanie. Zabezpečuje správne trávenie, zasýti a viete ho konzumovať v rôznych variantoch (koktail, smoothies, kaša…).

Počas chudnutia pokojne konzumujte ľubovoľný druh mlieka denne, po 2 – 5 deci. Alebo si z tohto množstva môžete pripravovať rôzne kaše, v tomto prípade použite nízkotučné mlieko, kašu pripravte bez cukru ale navrch dodajte čerstvé ovocie, kakao, kokos, oriešky alebo semienka. V jednom deci mlieka máte okolo 3 gramy bielkovín, takže aj Váš metabolizmus bude pri chudnutí podporený. Bielkoviny sú dôležitou zložkou pri chudnutí, pretože podporujú náš metabolizmus.

mlieko ako zdroj bielkovín

Načo si musíte dať pozor pri výbere mlieka?

Nie je mlieko, ako mlieko a preto neberte hneď prvé, ktoré Vám skočí pod ruku…

Pre “mestských” ľudí je najlepšou možnosťou nájsť vo Vašom meste mliečny automat a mlieko brať odtiaľ… V týchto automatoch je čerstvé a čo najmemenej “upravené” mlieko, ktoré skutočne obsahuje živiny, ktoré mlieko má mať. Kupované mlieko je homogenizované a k tomu inak upravené, aby vydržalo čo najdlhšie, ale práve preto sa v ňom nachádza menej účinných látok… Ak nemáte inú možnosť, tak kupujte aspoň plnotučné mlieko, ktoré sa podobá najviac skutočnému mlieku.

Aké máte alternatívy mlieka?

Ak Vám nevyhovuje klasické mlieko, tak nie ste úplne stratený, existujú aj jeho alternatívy, ktoré sú to?

Živočíšné alternatívy mlieka –  Kyslomliečne produkty – ku kyslomliečnym produktom radíme kefír, zakysanku, jogurty a jogurtové mlieka s pro-bio kultúrou. Tieto produkty majú vyšší obsah bielkovín, vápnike, živú kultúru a iné látky, ktoré nášmu zdraviu prospievajú. Tieto produkty majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru, dobré trávenie, eliminujú “zlý” cholesterol a udržujú optimálne pH v našom organizme.

Rastlinné alternatívy mlieka – tieto druhy mlieka obsahujú množstvo účinných látok, ktoré sú pre zdravie prospešné a tieto mlieka sú vhodné hlavne pre ľudí s intoleranciou na laktózu. Najpopulárnejšie rastlinné mlieka sú: kokosové, ryžové, mandľové, sójové, makové alebo ovsené mlieko.

rastlinná alternatíva mlieka - kokosové mlieko

 • Sójové mlieko – tento druh rastlinného mlieka je asi najpopulárnejší. Má vyšší obsah bielkovín a preto je vhodný aj počas chudnutia alebo fázy aktívneho cvičenia, dosiahnete lepšie výsledky…
 • Kokosové mlieko – určite ste ho už pili a ak sa na to cítite, tak si tento “rozprávkovo chutný” nápoj viete pripraviť aj doma. Je to nabité živinami, presvedčte sa samy!
 • Mandľové mlieko – toto mlieko má vynikajúcu chuť a zároveň má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus zvnútra ale aj zvonka, dáte si ho???
 • Ryžové mlieko – táto bezlepková možnosť je chutnou a zdravšou variantou rastlinného mlieka. Obsahuje vitamíny a minerálne látky…

Pripravte si recepty z mlieka, sú chutné a jednoduché!

Osviežujúci banánový koktail s jahodovým “nádychom”

Potrebujete: 0,5 litra polotučného mlieka, za hrsť čerstvých jahôd, 2 banány.

Umyté ovocie a mlieko vložte do vyššej nádoby, v ktorej všetko spolu rozmixujete. Koktail rozlejte do pohárov, tento koktail môžete podávať hneď, alebo aj vychladený.

mliečny koktail

Krupicová kaša – klasika, ktorá nikdy nesklame

Potrebujete: 0,5 litra nízkotučného mlieka (alebo rastlinné), 50 g detská krupica, pol väčšieho banánu,  za hrsť malín a 1 ČL kakaa.

Do hrnca dajte variť mlieko. Do horúceho mlieka nasypte krupicu, kakao a poriadne miešajte na miernom plameni. Keď bude krupica hotová (hustá kaša) nalejte ju do misiek, na vrch pokrájajte banán na krúžky a posypte malinami. Kašu bez cukru dostatočne dochutia a osladia banán a maliny. Na miesto malín môžete použiť akékoľvek sezónne ovocie.

Záver – tak piť, či nepiť?

Mlieko je potravina, ktorá je tu s nami už pár tisíc rokov, tak prečo by nemala byť súčasťou nášho stravovania??? Ak netrpíte intoleranciou laktózy, alebo Vám nespôsobuje iné ťažkosti,  tak “pravé” mlieko by ste mali piť – sú v ňom živiny, ktoré si naše telo vyrobiť nevie a potrebuje ich. Ak trpíte intoleranciou laktózy, tak skúste buď bezlaktózové mlieko alebo rastlinné mlieka, sú tiež chutné a zdravé! Nenechajte sa od mlieka odradiť!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme