Reklama
Reklama

Vlašské orechy sú dar z prírody!

vlašské orechy olúpané i v škrupinke

Vlašské orechy sú obrovským “darom” od našej zeme! Skrývajú v sebe zdravie, silu a vitalitu. Navyše ak sa zameriame na vplyvy, tak smelo môžeme povedať, že vlašské orechy sú najpozitívnejšie zo všetkých druhov orechov. Vlašské orechy sú skvelá potravina, ktorá by nemala chýbať v každej domácnosti, ale hlavne, v pevnej súčasti stravovania. Dajte si každý deň pár orechov pre zdravie. A poznáte olej z vlašských orechov? Vplyvy Vás prekvapia…

O vlašskom orechu

Orech vlašský (lat. Juglans Regia) – čeľaď orechovitá

Vlašský orech je mohutný strom, ktorý dorastá do výšky okolo 15 – 30 metrov. Vlašský orech potrebuje dostatok svetla a priestoru. Keď má dobré podmienky, tak má mohutný kmeň a aj korunu. Najlepšie sa vlašskému orechu darí v miernom pásme Ázie a Európy. Listy vlašského orecha vylučujú látky, ktoré odpudzujú hmyz a preto sa tento strom doporučoval na každom dvore. Ak si chcete dopestovať vlašský orech, tak rýchlo, pretože prvé orechy začína plodiť až vo veku okolo 15 rokov života.

Čo obsahujú vlašské orechy?

Orechy nie sú len plné tuku, je v nich o mnoho viac pozitívnych látok… 

Tuk, bielkoviny, sacharidy, voda, vláknina, fosfor, vápnik, selén, mangán, meď, magnézium, sodík, draslík, horčík, železo, zinok, vitamín A, B, C, E, K, kyselina pantotenová, kyselina listová, kyselina lipová a luteín.

orech kráľovský listy

Nutričná hodnota – vlašské orechy (100g)

KJ – 2 730  Kcal – 650  Bielkoviny – 1,2 g  Sacharidy – 6,5 g

Vláknina – 7 g  Tuk –  82 g Voda – 3 g

Vlašské orechy obsahujú minerály – 100 g

Železo 3 mg Zinok 3 mg
Vápnik 100 mg Magnézium 150 mg
Horčík 9,6 mg Meď 1,5 mg
Fosfor 350 mg Mangán 3,5 mg
Draslík 440 mg Selén 5 ug
Sodík 1,9 mg Omega3 kyseliny 9 000 mg
Luteín 10 ug Omega6 kyseliny 38 000 mg

Vlašské orechy obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 20 IU Kyselina listová 100 ug
Vitamín B6 0,6 mg Kyselina pantoténová 0,7 mg
Vitamín C 1,3 mg Vitamín K 3 ug
Vitamín E 0,8 mg Betakarotén 11 ug

Vplyvy vlašských orechov na zdravie

Keď si prečítate pozitívne vplyvy vlašských orechov (mimochodom také isté má aj olej z vlašských orechov), nadobudnete pocit, že je to “super” potravina. A ono tie vlašské orechy sú naozaj tou “superpotravinou”… Využite to vo svoj prospech. Stačí pár vlašských orechov, 2 – 4 krát do týždňa…

bakopa zena relaxuje pri pocitaci

 • Pozitívny vplyv na imunitu
 • Chránia bunky pred radikálmi
 • Udržuje zdravé a pevné cievy, tepny a žily
 • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
 • Obnovuje črevnú mikroflóru
 • Odstraňuje z tela zlý tuk (vysoký cholesterol)
 • Normalizuje krvný tlak
 • Zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
 • Podporujú stavbu svalstva
 • Zasýti na dlhšiu dobu (energia sa uvoľňuje postupne)
 • Zabezpečuje dobré hojenie rán – obnovuje kožu
 • Zlepšujú pamäť
 • Podporujú vitalitu a pozornosť
 • Znižujú nervozitu, vplyv stresu na organizmus

vlašské orechy olúpané i v škrupinke

Vplyv vlašských orechov na chudnutie

Vlašské orechy sú vhodné pri chudnutí. A určite im povedzte áno aj počas udržania váhy. Majú všetky pozitíva, ktoré by jedna potravina mala mať. Účinne pôsobia na celý organizmus, metabolizmus a aj chudnutie. Chudnutie podporia aj napriek tomu, že majú vyššiu energetickú hodnotu. Nebojte sa ich! Konzumovať vlašské orechy by ste mali denne po 20 gramov.

Odporúčaná denná dávka vlašských orechov

Odporúčaná denná dávka vlašských orechov je 20 – 35 gramov. Ak redukujete hmotnosť, potom zjedzte len 20 gramov. Ak si len udržujete hmotnosť a chcete byť zdravý, potom konzumujte pokojne  35 gramov.

Recept na kašu s vlašskými orechmi

Tieto chutné a zdravé raňajky sú rýchlou formou pre dobrý štart do nového dňa. Finta je v tom, že večer pred tým, si namočíte ovsené vločky a ráno to je už rýchly proces. Do týchto raňajok si môžete pokojne pridať aj iné ovocie alebo iný druh orechov. Podľa chuti a toho čo máte doma…

ovsená kaša s vlašskými orechmi, kiwi, banánom

Potrebujete: 30 g ovsených vločiek, polovicu väčšieho banánu, 1 mokka lyžica mletej škorice, 1 ks kiwi, 1 ČL mleté vlašské orechy, 4 ks celé vlašské orechy, 1 ČL medu alebo javorového sirupu, voda.

Ovsené vločky si namočte deň dopredu do vody. 30 gramov vločiek a cca 2 deci vody. Ráno tieto vločky budú zmäknuté a napité vodou, vložte ich do hrnca, pridajte škoricu, mleté orechy a cca 1 – 1,5 deci vody (podľa chuti či máte radi hustejšiu kašu alebo redšiu). Túto kašu nechajte zovrieť, ale stále ju miešajte. Potom na teplú kašu pridajte lyžičku medu alebo javorového sirupu, pokrájaný banán na kolieska, očistené kiwi pokrájané na mesiačiky alebo kolieska a na koniec celé vlašské orechy.

UPOZORNENIE

Napriek všetkým pozitívam na organizmus, môže dôjsť ku alergickej reakcii, preto ak si nie ste istý, či ste alergický na vlašské orechy, konzumujte malú dávku, alebo sa informujte u svojho lekára (alergológa).

enzymove tablety

Ak máte problémy so žlčníkom, tak radšej sa vyhnite konzumácii vlašských orechov, pretože by ste mohli dostať žlčníkový záchvat.

Vlašské orechy sú vhodné pre – Celiatikov, dospievajúcich, tehotné ženy, kojace mamičky, po konzultácii s lekárom aj Diabetikov, starší ľudia, pacienti s rakovinou, ľudia trpiaci s kardiovaskulárnymi ochoreniami a qj ľudia, ktorý majú problémové trávenie (zápcha, hnačka, plynatosť).

A poznáte olej z vlašských orechov?

Olej z vlašských orechov nie je až taký známy, ale pre svoje účinky sa to bude postupne meniť. Olej z vlašských orechov vzniká lisovaním orechov za studena.Tento olej má široké použitie nielen ako silný antioxidant a zdroj kvalitných tukov a iných živín (pre zdravie) ale čo raz viac sa využíva aj v kozmetike, čiže prispieva peknému vzhľadu nášho tela. Doprajte si ho v prospech svojej vitality a zdravia.

olej z vlasskych orechov

Olej z vlašských orechov obsahuje: nenasýtené mastné kyseliny (zdravý tuk), vitamíny, stopové prvky a antioxidanty. V podstate sa dá povedať, že obsahuje to, čo klasický vlašský orech, len vo väčšej koncentrácii

Olej z vlašských orechov – účinky a použitie: keďže je to silný antioxidant, tak chráni celé telo pred vplyvom škodlivých látok, pomáha srdcu a cievam, obnovuje črevnú mikroflóru, upravuje stolicu a trávenie a mnoho ďalšieho…

Olej z vlašských orechov dávkovanie, užívanie: keďže má oproti bežným orechom vyššiu koncentráciu prospešných zložiek, doporučujeme pridať pár kvapiek napríklad do šalátu alebo hlavného jedla, alebo si len tak dajte pol čajovej lyžičky oleja z vlašských orechov.

Poznámka: tepelnou úpravou dochádza ku znehodnoteniu výživných látok, preto ho nezohrievajte

Kedy ste ich naposledy jedli? Ak iba na Vianoce, tak to je málo. Doprajte si ich častejšie. Vlašské orechy (či už klasické, alebo vo forme oleja) sú naozajstným darom z prírody. Využite ich vplyvy vo svoj prospech fyzického a psychického zdravia a pohody.

Kliknite pre zväčšenie

info obrázok vlašský orech

Všetky dôležité informácie o oleji z vlašských orechov nájdete tu, budete prekvapení –klikni sem

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme