Reklama
Reklama

Pomáha zelený čaj alebo nie?

jiaogulan caj

Kto nemá rád zelený čaj??? Tento čaj sa prezentuje od všadiaľ ako zdravý nápoj, je to skutočne pravda? Aké látky obsahuje zelený čaj, aké sú najpopulárnejšie druhy, ako sa zelený čaj pripravuje a hlavne aké pozitívne vplyvy má na náš organizmus?

Skutočným zeleným čajom nemôžeme označiť ochutené sáčkové čaje… Tam nájdete farbivo, možno aj nejaký cukor a podiel látok bude minimálny. Teda aj peniaze zaň budú vyhodené. Kupujte si radšej kvalitné sypané zelené čaje z originálnych čajovní alebo predajní so zdravými potravinami a doplnkami.

O zelenom čaji

Čajovník čínsky (lat. Camelia Sinensis) – čeľaď čajovníkovitá

Zelený čaj je produktom z rastliny čajovník čínsky, tak isto ako aj čierny čaj. Zelený čaj je pôvodne z Číny, ale dnes sa pestuje a vyváža už aj z krajín ako sú napríklad: India, Japonsko či Srí Lanka. Rozdiel medzi nimi je v tom, že zelený čaj neprechádza fermentáciou a preto je jemnejší a svetlejší. To však neznamená, že je menej účinný, to určite nie. Zelený čaj má svoje prednosti a čierny čaj zasa iné. Zelený čaj je vo všeobecnosti uznávaný ako zdravý “pomocník”, no to je pravda ako som spomenula vyššie, iba v prípade sypaného a kvalitného zeleného čaju. Zelený čaj má množstvo pozitívnych vplyvov na organizmus a látok, tak prečo by ste ho nemohli piť každý deň? Radšej začnite piť zelený čaj ako prevenciu, ako keď jeho pitie bude podmienené nejakým ochorením…

Čo obsahuje zelený čaj?

Zelený čaj obsahuje zdraviu prospešné látky v tých správnych kombináciách, preto je zelený čaj veľkým a chutným “pomocníkom” nášmu zdraviu.

Triesloviny, flavonoidy, éterické oleje, bielkoviny, sacharidy, vápnik, sodík, draslík, fosfor, horčík, fluorid, cholín, meď, mangán, kofeín, vitamín B, C, kyselinu listovú, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny.

Nutričná hodnota – zelený čaj (100g)

KJ – 6,3 Kcal – 1,5  Bielkoviny – 0,15 g  Sacharidy – 0,25 g  Voda – 99,2 g

Zelený čaj obsahuje – 100 g

Sodík   3,4 mg Meď 0,03 mg
Vápnik   3,18 mg Mangán 0,4 mg
Draslík 32 mg Kyselina listová 18 ug
Fosfor 2,25 mg Kofeín 20 mg
Horčík 1,95 mg Omega 3 kyseliny 3,7 mg
Fluorid 386 ug Omega 6 kyseliny 1,1 mg
Cholín 0,65 mg Vitamín C 8 mg
Vitamín B2 0,1 mg Vitamín B3 0,36 mg

Populárne druhy zeleného čaju

Zelený čaj nie je iba jeden druh čaju, je ich tu viac a Vy si môžete vybrať…

Matcha – tento druh zeleného čaju je 13 krát silnejší ako klasický zelený čaj v obsahu účinných látok. Matcha čaj sú pomleté listy zeleného čaju na prášok. Na prípravu matcha čaju sa používa 70 – 80 stupňová voda a špeciálna metlička.

matcha caj v salke matcha prasok

Sencha – tento druh zeleného čaju je prvý zber lístkov zeleného čaju. Je plný antioxidantov a tiež sa pripravuje iba z horúcej vody a nie vriacej, inak by sa účinné látky v ňom zničili.

Bancha – tento druh zeleného čaju je druhý zber lístkov zo zeleného čaju. Čaj bancha je najjemnejší, pretože obsahuje najmenej látky theín. Môže sa piť pokojne aj každý deň. Tento zelený čaj sa taktiež pripravuje iba 70 – 80 stupňovou vodou.

Kukicha –tento druh zeleného čaju nie sú klasické listy ale je to vlastne odpad pri výrobe čajov Sencha a Gyokuro, konáriky, steblá a pevné časti. Tento druh kukicha je tiež veľmi jemný s minimom obsahu látky theín. Môže sa piť aj každý deň. Pripravuje taktiež 70 – 80 stupňovou vodou.

Vplyvy na zdravie zeleného čaju

Zelený čaj je určite vhodným doplnkom zdravého životného štýlu, pretože má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus…

 • Podporuje imunitný systém
 • Prečisťuje telo od škodlivín
 • Spomaľuje procesy starnutia buniek, regeneruje
 • Zlepšuje pozornosť, koncentráciu
 • Dodáva postupne energiu, látka theín je niečo podobné ako kofeín, ale v jemnejšej forme.
 • Odstraňuje migrénu, upokojuje nervový systém, odstraňuje stres z tel
 • Prečisťuje cievy od tuku, znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi, prevencia proti vzniku cukrovky
 • Podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus
 • Močopudné účinky, odvodňuje nadbytočnú vodu z tela

Zelený čaj a vplyvy na chudnutie

Zelený čaj je určite vhodnou pomôckou pri zdravom chudnutí.

Vyberte si kvalitný sypaný čaj a samozrejme si ho pripravujte (viď nižšie) bez cukru a medu. Najúčinnejšie látky nechajte pôsobiť prirodzenou cestou v organizme. Zelený čaj Vám pomôže naštartovať trávenie, odbúravanie vnútorného a podkožného tuku, zbaví Vás nadbytočnej vody v tele a prečistí orgány od rôznych škodlivín. Zelený čaj počas chudnutia pite 2 – 3 šálky denne, to znamená maximálne 5 – 6 deci za deň, okrem toho nezabudnite na dostatok čistej vody, aby sa mali účinné látky ako dostať ku bunkám. Voda je nosičom všetkého dobrého v tele.

Recept na zelený čaj

Nie je čaj ako čaj. Pozrite si pozorne, ako správne pripraviť zelený čaj, aby ste mali čo najväčší úžitok…

Potrebujete: 2 ČL sypaného zeleného čaju, 3 deci vody, sitko na čaj, hrnček.

Zelený čaj si nasypte do sitka na čaj a vodu dajte zovrieť. Keď zovrie, tak ju nechajte odokrytú pár minút postáť a prirodzene ochladiť. Zelený čaj sa nesmie zaliať vriacou vodou, inak by sa všetky účinné látky v čaji spálili. Keď bude voda cca 75 – 84 stupňov, tak zalejte čaj a nechajte ho lúhovať približne 2 – 4 minúty. Čas lúhovania je rozdielny podľa druhov čaju, na zadnej strane čaju by ste mali mať presný popis prípravy, ak je čaj kupovaný sypaný v čajovni, tak sa opýtajte predávajúceho na správny postup. Po lúhovaní sitko vyberte a teplý čaj hneď vypite (nemusíte naraz, stačí postupne) ale čaj by sa mal piť teplý, vlažný a nikdy nie studený

Kliknite pre zväčšenie

Zelený čaj pomáha detoxikácii tela, ale viete o nej všetko??? Detoxikácia tela práve tu a teraz.

Share Button

5 Responses to Pomáha zelený čaj alebo nie?

 1. Roman píše:

  Ja ho zacinam pit ako prevenciu na nizky krvny tlak,poradila lekarnicka.Docital som sa ,ze sa s nim chudne.Ja problem s nadvahou a potrebou odvodnovania nemam,skor naopak,som chudy a vysoky,skor potrebujem troska pribrat.Mate niekto skusenosti? Stravujem sa normalne,chutit mi chuti,a kila sa nechcu uchytit na mne.poradte prosim. Dakujem

 2. Roman píše:

  Všade je kvalita aj nekvalita, to že je niečo sáčkové nemusí vždy znamenať zlé, aj keď ja osobne dám vždy prednosť sypanému čaju. To je asi zvyk 🙂

 3. Henrich píše:

  Súhlasím až na jednu vec..
  Sú aj zelené čaje kvalitné sáčkové a nekvalitné sypané..

 4. admin píše:

  Vyskúšali ste ho už? Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami, pomôžete ostatným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme