Reklama
Reklama

Medvedí cesnak – (ne)voňavý, silný a zdravý!

medvedí cesnak

Medvedí cesnak, poznáte jeho silu??? Nastal jeho čas a preto si ho určite zadovážte! Medvedí cesnak je účinná liečivá bylina, ktorá má mnoho stranné využitie. Jeho najväčšia sila spočíva v posilnení imunity, srdcovo-cievneho systému, prečistení organizmu, podpori trávenia, stolice a zlepšení zdravia dýchacích ciest… Medvedí cesnak pomôže telu nabrať nové sily po zime, prečistí ho a pripraví Vaše zdravie aj na nadchádzajúce leto. Nepodceňte túto rastlinku – medvedí cesnak je “topka”. 

Medvedí cesnak (lat. Allium ursinum) – čeľaď cibuľovitá

Čo obsahuje medvedí cesnak – účinné látky

Keď sa bližšie pozriete na to, čo medvedí cesnak obsahuje, môže sa Vám to na prvý pohľad zdať ako “nič moc”, ale opak je pravdou… Medvedí cesnak obsahuje skryté cenné látky, ktoré z neho robia úžasnú liečivú a chutnú bylinu. Viď nižšie aké má pozitívne účinky na organizmus…

Bielkoviny, sacharidy, vlákninu, draslík, sodík a vitamíny B a C

Nutričná hodnota – medvedí cesnak (100g)

KJ– 92,4 Kcal– 22

Bielkoviny 2,8 g Sodík 80 mg
Sacharidy 3,7 g Draslík 560 mg
Vápnik 2,1 g

Medvedí cesnak – účinky zdravie

  • Podporuje imunitný systém a ochranu zdravia, antispetické, antibakteriálne, antibiotické účinky – dezinfikuje vnútro aj vonkajšok Vášho tela
  • Zlepšuje a hojí poranenia kože
  • Prečisťuje a zlepšuje: dýchacie cesty (kašeľ, hlieny, zápal), pečeň a krv, močové cesty a obličky
  • Podporuje trávenie, zlepšuje vyprázdňovanie a odstraňuje plynatosť
  • Znižuje vysoký cholesterol z krvi, znižuje vysoký krvný tlak, účinná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • Močopudný účinok odvodňuje nadbytočnú vodu z tela
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, zlepšuje funkciu mozgu a pamäti

medvedi cesnak v lese

Kde sa medvedí cesnak vyskytuje a ako sa zbiera

Medvedí cesnak rastie vo vlhkom prostredí (les, hory, pri potokoch, močariny). Má rád vodu, vlhko a tieň (chládok). Priame slnko ho však ničí, takže od apríla si môžete robiť prechádzky v lese a dúfať, že medvedí cesnak objavíte. Medvedí cesnak rastie vo voľnej prírode do 900 m.n.m. Z medvedieho cesnaku sa zbierajú iba jeho listy, ktoré sa potom používajú do studenej alebo teplej prípravy, podobne ako listy špenátu. Ak si nebudete celkom istý, či je to medvedí cesnak, ovoňajte jeho listy, voňajú mierne po cesnaku.

Uskladnenie medvedieho cesnaku – ako na to?

medvedi cesnakMedvedí cesnak má najväčšiu silu hneď po odtrhnutí, teda priama konzumácia. Medvedí cesnak sa nedoporučuje sušiť, pretože touto metódou prichádza o všetky liečivé zložky a tým pádom aj účinky. Medvedí cesnak je najlepšie skonzumovať ihneď po odobratí, ak však nemáte inú možnosť uchovajte ho aj v chladničke v uzatvárateľnej nádobe, ak ho skonzumujete do troch dní. Ak ho použijete neskôr, tak ho zamrazte.

Použitie bylinky Medvedí cesnak

Medvedí cesnak v jedle – medvedí cesnak môžete jednoducho pridať do akéhokoľvek jedla, kam sa Vám bude hodiť. Najčastejšie sa používa do polievok, ryže, nátierok, ku mäsu, cestovinám do zemiakov a podobne. Netreba sa báť jeho možností použitia. Tepelná úprava neznehodnocuje živiny v cesnaku, takže pokojne ho varte, duste, pečte alebo grilujte.

 

Medvedí cesnak korenie – umyté listy usušte a nechajte prirodzene vysušiť. Toto korenie potom používajte do varenia, pečenia, grilovania alebo len tak ako čaj.

Recepty – polievky z medvedieho cesnaku a pesto

Polievka z medvedieho cesnakuNeviete čo na obed? Chcete, aby Vaše chuťové poháriky boli spokojné a zároveň chcete urobiť aj niečo pre svoje zdravie? Pripravte si polievku z medvedieho cesnaku podľa našich receptov. Či už klasickú so smotanou alebo zdravšiu bezlaktózovú. “Recepty – polievky z medvedieho cesnaku”  

Recept – pesto z medvedieho cesnaku

pesto z medvedieho cesnaku v miskePripravte si lahodné pesto z medvedieho cesnaku. Nielenže je chutné, ale i veľmi zdravé. Stačí ak si pozriete, čo obsahuje a hneď dostanete chuť si ho pripraviť. Inšpirujte sa našim receptom a vychutnávajte si ho: “Pesto z medvedieho cesnaku”

Recept – čaj z medvedieho cesnaku

Potrebujete:  1 PL čerstvo nakrájaných listov medvedieho cesnaku (len počas sezóny), 0,5 ČL med, 2,5 deci vody, 1 plátok citróna.

Čerstvo nakrájaný medvedí cesnak zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať. Keď je čaj teplý pridajte med a citrón

Recept – „Medvedia“ šťava

Potrebujete: 5 hrstí listov medvedí cesnak (umyté), 120 ml med, 4 PL extra panenský olivový olej (najvyššia kvalita), 1 PL citrónová alebo limetková šťava.

Všetky suroviny vložíme do misky a všetko dôkladne rozmixujeme na hustú hmotu. Túto zmes užívajte 1 krát za deň, po jednej polievkovej lyžici. Túto šťavu zapite vodou alebo čajom bez cukru

tinktura z medvedieho cesnaku

Recept – tinktúra z medvedieho cesnaku

Táto “medvedia tinktúra” má silne pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém, močové cesty, obličky, pečeň, dýchacie cesty, hrubé črevo a ženské pohlavné orgány. Všetky tieto orgány prečisťuje a posilňuje a taktiež funguje aj ako účinná prevencia proti vzniku chorôb týchto orgánov.

Tinktúrovú kúru aplikuje v dĺžke minimálne jeden mesiac (pokojne aj dlhšie) aby bola čo najúčinnejšia a to 2 krát za deň (pred raňajkami, pred večerou) po 20 kvapiek a zapite čistou vodou.

Potrebujete: 0,5 kg listov medvedieho cesnaku, 1 liter tvrdého alkoholu (vodka alebo domáca pálenka bez výraznej chuti), sklenená uzatvárateľná fľaša.

Umyté a osušené listy medvedieho cesnaku si rozrežte na polky (priečne) pretože ich účinné látky sa ľahšie uvoľnia do alkoholu. Prerezané listy natlačte do sklenenej fľaše a na koniec zalejte alkoholom. Alkohol použite napríklad vodku, pretože tá nie je aromatická, nech neprehluší chuť medvedieho cesnaku. Fľašu uzatvorte a nechajte lúhovať mesiac až dva na tmavom mieste (skriňa, špajza). Liečivé látky sa uvoľnia do alkoholu a vznikne výsledná tinktúra. Po lúhovaní tekutinu preceďte zbavte listov a môžete používať.

Nepodceňte túto rastlinku – medvedí cesnak je “topka”! 

Kliknite pre zväčšenie

Info medvedí cesnak

Páči sa Vám medvedí cesnak? Pokiaľ je sezóna, bežte si ho natrhať  – ale pozor na medvede : -)

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme