Reklama
Reklama

Zdravé stravovanie – poďme na to!!!

zdravá strava a šťastní ľudi

Pre niekoho je zdravé stravovanie štandard, inému sa pri tejto slovnej kombinácii zježia všetky chlpy. Záleží len od toho, aké máme návyky, k čomu sme boli ako deti vedení, resp. aké máme životné hodnoty. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, dôležité je, že máte chuť zdravé stravovanie posunúť na vyššiu úroveň (aspoň si myslím, keďže čítate tento článok). V dnešnej dobe informácií Vám určite neuniklo, že zdravé stravovanie je cesta k pevnejšiemu zdraviu, peknej postave a aj k vnútornému šťastiu.

Zdravie a pekné telo je jasné. Tam už hádam ani nie je o čom diskutovať.  Áno, zdravé stravovanie má extrémny (netvrdím, že 100%-ný) vplyv na stav nášho zdravia a aj na výzor nášho tela. To treba brať ako fakt a zbytočne sa moc nad tým nezamýšľať.

Aj k šťastiu? Áno, pretože platí: zdravé telo = šťastnejší človek. Je dokázané, že ak Vaše stravovanie je zdravé, tak omnoho ľahšie zvládate stres, vyrovnávate sa s ťažšími životnými situáciami, jednoducho Vaša mentálna stránka (psychika) je omnoho pevnejšia. A v dnešnej dobe plnej zhonu, povinností, výziev je dobré, priam žiadúce byť vyzbrojený dobrou psychikou.

Boj za zdravšie stravovanie pre Vaše zdravie a krásu

Ak patríte medzi tých šťastnejších, ktorí vnímajú zdravšiu stravu ako prirodzenú súčasť života, stačí ak sa budete inšpirovať, našimi článkami, prípadne jedálničkami, ktoré Vám zvýšia povedomie o oblasti zdravého stravovania. Dobrá správa je, že v tomto boji zatiaľ vyhrávate ale treba si dať pozor, aby ste nezišli z tejto správnej cesty a nezaspali na vavrínoch.

Ale čo so zvyškom populácie (odhadujem tak 90%)? Poradíme Vám ako začať bojovať so zdravou stravou tak, aby ste tento boj nielen vyhrali, ale aby sa zdravé stravovanie stalo pre Vás prirodzené a nenásilné, časom až obľúbené. Jednoducho, aby ste si ho zamilovali a doživotne čerpali všetky výhody, ktoré Vám zdravé stravovanie prinesie. Poďme na to!!!

Prečo je zdravé stravovanie nevyhnutnosť

Pár faktov, ktoré by ste mali vedieť. Ak sa s nimi stotožníte, urobíte prvý krok v úspešnej ceste za zdravším a krajším životom.

Rýchlo žijeme, rýchlo jeme

žena je pizzuPráca, rodina, domácnosť, potreba financií,… jednoducho stále musíme niečo riešiť, nemáme čas a naopak máme stres. Asi to poznáte. To všetko vedie k tomu, že zdravie sa často nechcene dostane až na spodné priečky v rebríčku našich hodnôt. Teda až do vtedy, pokiaľ nás nepostihne niečo vážne. Pokiaľ zdravie aspoň „na oko“ drží, nemáme ho dôvod riešiť. Kým slúži, neriešime nejaké vitamíny, živiny a iné „hlúposti“, ktoré naše telo vyžaduje a pre správne fungovanie aj potrebuje. Často sa potom pre nedostatok času uchyľujeme k jedeniu rôznych polotovarov, rýchleho občerstvenia (fastfood, pizza,…), len aby sme stihli pracovné povinnosti, vyzdvihnúť deti zo školy, nakúpiť, upratať, zaviesť auto do servisu,…. a tisíc ďalších povinností. A ono tá nezdravá strava to naše telo pomaly ale isto nahlodáva a nahlodáva. Ako sa hovorí: tichá voda brehy myje, tak takisto aj nenápadné nezdravé stravovanie, odmýva pomaly naše zdravie.

„Ale ja naozaj nemám čas!!!“ Klasická výhovorka. Ak ho nemáte, nájdite si ho. Lebo ak si ho nenájdete, tak možno o pár rokov Vás skolí niečo vážne a potom budete mať toľko času, že nebudete vedieť čo s ním. Vstaňte ráno o pol hodinu skôr, a tá polhodinka Vám počas dňa bude bohato stačiť na to, aby ste sa zdravšie stravovali.

Kvalita potravín ide dolu vodou

kvalita potravín - meranieČo z toho, že máme 10 krát väčší výber potravín ako pred 30-timi rokmi, keď kvalita potravín klesá. Teda mám na mysli tých lacných potravín. Často pri výbere rozhoduje peňaženka (ak to nie je Váš prípad, tak gratulujem) a nie kvalita a obsah živín v potravinách. A preto sa výrobcovia potravín snažia vyrábať lacnejšie, často na úkor kvality, len aby ste ušetrili. Prirodzené zložky výrobkov sú nahradzované rôznymi emulgátormi, konzervantami a neviem čím ešte, len aby dlhšie vydržali. A ľudia sú spokojnejší, pretože potraviny sú lacnejšie a dlhšie vydržia. A zdravé stravovanie je opäť na vedľajšej koľaji.

Žijeme dlhšie, ale naozaj aj lepšie?

Áno, štatisti nám hovoria, že priemerná dĺžka života sa predlžuje a vedzte, je to pravda. Ale je to kvôli tomu, že sme zdravší, alebo kvôli tomu, že sa vyvíjajú nové a nové lieky, ktoré nás ako tak držia nad vodou. Je to paradox. Chémia v strave (v polotovaroch, lacných potravinách,…) dostane naše telo časom do srači…, pardón do problémov a následne chceme, aby nás chémia (lieky) z nich dostali. A keď sa to úplne nedarí, tak nadávame na zdravotníctvo. A čo tak si nastaviť zrkadlo, ako sme za posledných x rokov žili a aký veľký podiel malo zdravé stravovanie v našom živote! Áno, nič nie je čiernobiele, je jasné, že na zdravie majú vplyv aj iné faktory ako genetika, životné prostredie,…. Ale aj tak, to vplyv stravovania (či už zdravého, alebo nezdravého) na naše zdravie nijako neznižuje.

Faktom však aj naďalej ostáva, že v priemere žijeme dlhšie. Otázka je však taká, či Vy ten priemer zvýšite alebo znížite. A ak ho aj zvýšite, tak či to bude kvôli tomu, že ste si život dlho užívali, alebo kvôli tomu, že posledných 20 – 30 rokov budete život len prežívať na práškoch a tabletkách a ľudia, ktorých budete najčastejšie stretávať budú bielopláštenci (nič proti lekárom).

Zdravé stravovanie – ako na to?

Možno ste sa už rozhodli, že svoje stravovanie zmeníte na zdravé stravovanie. Ale kde začať. Existuje toľko návodov a toľko zdravých potravín (niektoré sa síce iba tak tvária), ale ktoré z nich sú tie pravé pre mňa?

1.Základný koncept zdravého stravovania

Zdravé stravovanie má svoje princípy a základy to áno, ale netreba zabúdať na to, že každý z nás je individualita a to platí aj pre výživu. Niekto potrebuje viac bielkovín, iný je alergický na niektoré potraviny, nie všetko nám chutí,… a pod. Jednoducho je potrebné stravovanie prispôsobiť stavbe nášho tela, genetickej preddispozície, veku, pohlaviu….

Pyramída zdravej stravy, výživy v skratke

zdrava strava - potravinová pyramída, tanierJe to základný koncept zdravého stravovania, ktorý každému na začiatku napovie, aké zastúpenie by mali mať jednotlivé druhy potravín v jedálničku. Veď už na prvý pohľad na obrázok je jasné, čo a koľko by sme mali jesť. Pokiaľ sa budete riadiť pyramídou, resp. tanierom zdravej výživy, tak máte istotu, že nič nepokazíte a na začiatok by to mohlo stačiť.

Pyramída zdravej stravy má 5 kategórií

  1. Obilniny
  2.  ovocie a zelenina
  3. mlieko a mliečne výrobky
  4. mliečne produkty – mlieko, syry, tvaroh, jogurt
  5. Mäso a ryby
  6. Sladkosti, maškrty, fastfood – cukry a tuky

Najviac by sme mali jesť obilniny, následne ovocie a zeleninu, menej už mlieka, mliečných produktov, mäsa a najmenej dobrôt – viď obrázok

obilie1.Obilniny , resp. výrobky s obilnín ako múka (špaldová, celozrnná, ražná, biela …), cestoviny, ryža, pečivo,…. tvoria základ potravinovej pyramídy. So zdrojom zložených sacharidov, ktoré nám zabezpečia príjem energie a sú aj zdrojom minerálov, vitamínov a ďalších prospešných látok. Pokiaľ si zvolíte celozrnné výrobky, resp. múku, dodáte telu aj omnoho viac vlákniny a ďalšie živiny navyše. Obilniny tvoria základ potravinovej pyramídy a tým aj zdravého stravovania

banany a ovocie2.Ovocie a zelenina – tam asi nie je potrebné nič extra vysvetľovať. Ovocie a zelenina sú plné vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších výživných látok. Denne by sme mali zjesť aspoň 3 – 5 kusov zeleniny a 2 kusy ovocia

jogurt3.Mlieko a mliečne výrobky – sú zdrojom bielkovín, vápnika a ďalších minerálov. A navyše ich väčšina z nás obľubuje. Denne by sme mali skonzumovať 1-2 porcie, pričom za porciu sa ráta napr. pohár mliek, jogurt, 50g. syra a pod.

hovadzi steak maso

4.Mäso, ryby, … sú pre naše telo dôležité najmä z pohľadu bielkovín. Samozrejme, že obsahujú aj ďalšie látky (napríklad ryby obsahujú 3 omega kyseliny). V strave by mali byť už zastúpené v menšom množstve. (napr. mäso 1-2 krát týždenne a ryby 2 krát týždenne)

sladkost

5.Sladkosti, maškrty a dobroty – no čo Vám povie, túto kategóriu vlastne vôbec nemusíme dodržať. Ale keďže sme ľudia, tak 1-2 krát týždenne si môžete dopriať malú maškrtu. Len pozor, aby sa kategória dobrôt nedostala vo Vašej potravinovej pyramíde na prvé miesto!

Rozšírený koncept zdravého stravovania

Vychádza z toho, že budeme dodržiavať základný koncept a navyše si stravu prispôsobíme na mieru presne podľa potrieb nášho tela. Do jedálničku si zaradíme konkrétne potraviny, ktoré nám prinesú extra prospech.

Príklady:

  • Napríklad, ak máte genetický nábeh na infarkt, tak okrem rýb, pridáme aj viac orechov a semienok (obsahujú 3 omega) a tým napomôžeme viac svojmu srdcu a cievam
  • Ak, mávate často angínu a horúčky, zaradíte si do svojho jedálničku extra porciu cesnaku a zázvoru – ako prevenciu

Vyžaduje to síce viac úsilia, ale ak si nájdete čas a stravu si naozaj prispôsobíte svojím potrebám, tak zdravé stravovanie, Vám prinesie omnoho viac.

Zdravé stravovanie – čo na záver

 „Zdravé stravovanie Vás postaví na nohy, resp. Vám nezrazí zdravie na kolená“ (Autor: JA)

Základný prehľad o tom, prečo by ste nemali podceniť zdravé stravovanie, aké plusy Vám prinesie, čo budete musieť jesť a pod, už máte. Už teraz si na našom webe môžete pozrieť účinky a zloženie takmer všetkých zdravých potravín. Postupne však pre Vás zostavíme aj jedálničky, ktoré budú zohľadňovať viacero faktorov (tešte sa) a potom Vám už nič nebude brániť v tom, aby sa zdravé stravovanie stalo súčasťou Vášho každodenného života, a aby ste si plnými dúškami mohli vychutnávať zdravie, kondíciu a peknú postavu aspoň do deväťdesiatky.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme