Prvá pomoc pri hnačke. Je tu pomoc z prírody (špajze).
Máte hnačku, niečo ste zjedli, alebo Vás na dovolenke „prekvapila“ táto nepríjemná záležitosť? Hnačky sa dá zbaviť vďaka týmto pár radám a dodržiavaním prevencie aj zabrániť, aby “prišla”… Okrem toho tu nájdete aj recepty, ako sa zbaviť hnačky.
Hnačka je riedka stolica, kde je vyprázdňovanie viac ako 3 krát za deň. Môže byť sprevádzaná bolesťami brucha, kŕčmi niekedy až teplotou. Je to obranný mechanizmus tela, keď dôjde ku narušeniu imunity. Hnačka vzniká, keď sa v tele vyskytne infekcia, zápal alebo dôjde ku otrave najčastejšie jedlom.
Recepty a rady – ako na hnačku?
Nezúfajte, za pár dní budete v poriadku. Najčastejšie je to krátkodobá záležitosť. Treba však dbať na dostatočný príjem tekutín, pretože sa telo pri hnačke rýchlo dehydruje.
Voda, voda, voda
Pri hnačke dochádza ku silnému odvodneniu tela a preto nesmiete zanedbať túto nutnosť, inak dôjde nie len ku častému behaniu na potrebu ale aj ku dehydratácii organizmu. Počas hnačky prijímajte aspoň 2-3 litre čistej a odstátej vody, neperlivej minerálky (detská), prípadne nesladené bylinkové čaje.
Všetky informácie o správnom pitnom režime nájdete tu, kliknite sem.
Voda s cukrom
Prevarte 2 deci vody a nechajte vychladnúť. Do tejto studenej vody vysypte 3 čajové lyžičky cukru (biely, trstinový alebo glukóza v prášku) a 0,5 ČL soli (kuchynská alebo morská) a nechajte rozpustiť. Tento roztok pite postupne a po malých dávkach.
Banán s piškótami
Banán zabezpečuje tvrdšiu stolicu, takže pri hnačke by to malo pomôcť. Piškóty sú z bielej múky a biela múka taktiež spôsobuje tvrdšiu stolicu.
Kompletné informácie o banáne, nutričné hodnoty a účinky nájdete tu, kliknite sem.
Chlieb
Lonzumovať bez nátierky, samý chlieb by mal hnačku zastaviť. Najlepšie z bielej múky.
Ryža a ryžový vývar
Ryžu konzumovať uvarenú, suchú alebo uvarenú spolu s mrkvou.
Slepačí vývar
Obsahuje vodu, takže je dodržaný príjem vody a navyše teplá strava upokojí trávenie. Vývar pripravte – vyvarením kuracieho mäsa, trochu soli a bez pridania oleja. Maximálne môžete pridať mrkvu a petržlen.
Horká čokoláda
1 pásik horkej čokolády, minimálny podiel kakaa 70 % – 3 x za deň.
Čierny čaj
Pre dospelých je vhodný silný čierny čaj, pite ho 2-3 x za deň.
Varená mrkva
100 g očistenej a nakrájanej mrkvy zalejte v hrnci 2 pohármi vody a varte jednu hodinu. Môžete pridať 0,5 ČL morskej soli. Po vychladnutí môžete rozmixovať a konzumovať. Mrkva upraví črevnú mikroflóru.
Informácie o účinkoch mrkvy na telo a nutričné hodnoty nájdete, kliknite sem.
Recept na ryžový vývar
Potrebujete: 2 PL ryže, voda, hrniec a trošku morskej soli.
2 PL premytej ryže s trochou soli varte v 1 litre vody, približne 45 minút. Po tomto čase doplňte opäť prevarenú a odstátu vodu tak, aby bol v hrnci jeden liter tekutiny. Vývar rozmixujte a konzumujte teplý.
Jačmenná alebo ryžová kaša – ryžová, jačmenná alebo krúpová kaša (to je to isté) sú vhodné pri hnačke, pretože zabezpečujú tvrdú stolicu a tým zabraňujú hnačke. Tieto kaše konzumujte 2-3 krát za deň, pokiaľ už viete konzumovať polotuhé jedlo. Kaše môžete dopĺňať mletou škoricou, hrozienkami, banánom alebo horkou čokoládou, podľa chuti.
Recept na jačmennú kašu
Táto kaša je lahodná a zároveň Vám pomôže pri Vašom probléme…
Potrebujete: 1 hrnček jačmenných krúp, 2 hrnčeky vody, 0,5 ČL morskej soli, menší banán a mletú škoricu na ozdobu.
Hrnček krúp si 3 x premyte pod tečúcou vodou, podobne ako ryžu. Vložte do hrnca a zalejte dvomi hrnčekmi vody. Po zovretí vypnite a nechajte krúpy dovariť a vodu odpariť. Tak, ako sa varí ryža. Po cca 30 minútach by mala byť kaša hotová a mäkká. Na tanieri si môžete kašu ozdobiť mletou škoricou a menším banánom pokrájaným na krúžky.
Recept na ryžovú kašu
Ryžová kaša je ľahká a výživná potravina, ktorú si viete dochutiť ako len chcete. Mňam!
Potrebujete: 100 g ryže, 1,3 deci vody, 3,5 deci nízkotučného mlieka, 1 PL cukru (biely, trstinový), mletá škorica a 2 kocky horkej čokolády.
Premytú ryžu vložte do hrnca, zalejte vodou, pridajte cukor a varte. Po zovretí dajte plameň na najmenší stupeň. Keď sa voda vyparila, tak pridajte mlieko a ďalej varte až kým nebude z ryže hustá a mäkká hmota. Na vrch dajte kocky čokolády a mletú škoricu.
Muškátový oriešok – 1 kávovú lyžičku postrúhaného muškátového orecha do 1 deci vody a naraz vypiť. Tento proces opakujte 3x za deň (ráno, na obed a večer).
Živočíšne uhlie – voľno predajný liek, čierne tmavé tablety, podobné čiernemu uhliu. Vychytávajú nadbytočnú vodu z čriev a zabezpečia normálnu hustotu stolice.
Prevencia hnačky
- Jesť menšie porcie jedla a častejšie
- Jesť v pokoji
- Jesť pomaly
- Jesť dostatok vitamínov a bielkovín
- Vyhýbať sa príjmu tukov
Upozornenie
Ak hnačka trvá viac ako 4 dni, tak treba vyhľadať lekára, ktorý presne určí pôvod hnačky a určí presnú liečbu.
Kliknite pre zväčšenie
Ak Vás trápi napríklad bolesť chrbta, tak sem kliknite a dozviete sa, prečo bolí chrbát, aké sú druhy bolesti a nájdete aj tipy a rady ako sa bolesti chrbta zbaviť.