Reklama
Reklama

Výživa,zdravá strava – viete vôbec o čo ide?

zena - zdravá výživa, strava na tanieri

Z každej strany počúvame: „Jedzte zdravo!“ „Dajte svojmu telu výživu!“ „Zdravá strava je základom zdravia!“ Už to človeku začína liezť až na nervy a rovno sa na to vykašle, v opačnom prípade sa rozhodne, že tú zdravú stravu, resp. zdravú výživu vyskúša. A tu sa zrazu zháči, pretože sa sám seba opýta: „Čo  je to vlastne tá zdravá strava – výživa?“ „Mám jesť mrkvu alebo klíčky, alebo si kúpiť vitamínové tabletky?“ Tí z Vás, ktorí chcú zmeniť svoj jedálniček na zdravší, často narazia na to, že nevedia ako? Nezúfajte, postupne Vám s tým pomôžeme.

Čo je to vlastne tá výživa – zdravá strava?

Je to taká strava, ktorá dodá Vášmu telu, všetko čo potrebuje v primeranom množstve (vitamíny, minerály, enzýmy, bielkoviny, sacharidy ale aj tuky,…..), bez zbytočných záťaží ako sú hormóny, emulgátory, konzervačné látky, umelé farbivá a pod (Áno, úplne sa týmto látkam v potravinách nedá vyhnúť, ale vždy si môžeme vybrať potraviny, ktoré ich obsahujú menej)

Výživa, zdravá strava – potrebujem ju vôbec???

“Nie sú to náhodou len reči, že sa potrebujem zdravo stravovať? Ak nie, tak mi ukážte ten zdravý jedálniček, ktorý mi pomôže!!!” Bohužiaľ neexistuje jeden presný jedálniček, ktorý by každému zabezpečil zdravú výživu, akú potrebuje, pretože každý sme iný – vek, pohlavie, zdravie,… Ale na pochopenie toho, či tú zdravú výživu vôbec potrebujete, resp. aký môže mať pre Vás význam, si ukážeme dva príklady.

Ako mi pomôže škrečok ku zdravej výžive – strave?

Odpoveď je jednoduchá – po nutričnej stránke nijako (nejzjedte ho J), ale môže Vás inšpirovať. Ak svojmu dieťaťu kúpite škrečka, tak ako sa k nemu správate (ku škrečkovi), aspoň teda na začiatku? To môže byť pre Vás dostatočnou inšpiráciou pre pochopenie zdravej stravy, výživy, resp. zdravého životného štýlu.

Kúpite škrečka, kúpite mu pekný domček, na spodok mu dáte piliny, ktoré pravidelne čistíte. Kupujete mu mrkvičku, šalátik, dávate piť čistú vodu – len aby bol zdravý a darilo sa mu. A samozrejme, že mu kúpite koleso, v ktorom môže behať, aby predsa nepribral a bol v kondícii. Sem tam ho zoberiete von, aby bol na čerstvom vzduchu, atď. Jednoducho robíte všetko pre jeho zdravý životný štýl – zdravá výživa, pohyb, prevencia….

Správajte sa k sebe ako k tomu škrečkovi a rýchlo zistíte, čo je zdravá strava, resp. zdravý životný štýl – Jedzte veľa ovocia, zeleniny, chudé mäso,…. jedzte pravidelne a v menších dávkach, pite čistú vodu, hýbte sa,…  A vidíte nebolo ani také ťažké pochopiť, o čo ide!!!

Ste skôr technický typ, pomôže Vám auto

Každé jedlo je vlastne palivo pre naše telo. Pokiaľ telu dodávame kvalitné palivo (zdravú výživu), bude nám slúžiť nielen dlhšie ale aj kvalitnejšie. Je to podobné ako s autom. Nedáte mu benzín –nepôjde (nenajete sa nebudete vládať), nemeníte olej, vodu, nekontrolujete ho,….   – auto sa postupne, ale isto začne kaziť (nejete dostatok vitamínov, vlákniny,… –  postupne sa  to začne na zdraví negatívne prejavovať), dáte namiesto nafty benzín – auto je v háji (jete vyslovene nezdravo – idete koncu naproti).

Zdravá výživa  – strava Vám pomáha lepšie sa cítiť a vyzerať. Pomáha Vám byť zdravší, nielen po fyzickej stránke, ale aj po psychickej. To Vám prináša viac pocitov šťastia, sebavedomia,  pevnejšie zdravie, jednoducho povedané krajší a dlhší život.

Nie je to náhodou aj Váš prípad?

žena je z chladničky nezdravú stravu „Ráno začnem croissantom s kakaovou náplňou a kakaom – mňam ten je dobrý – aké pekné ráno!. O pol hodinku sa pýtam sám seba „prečo nevládzem, veď som len vstal/la?  Dám si kávu, kofeín ma preberie! A dám si do nej 2 lyžičky cukru, aby mi náhodou neprišlo slabo  – čo ak mám málo cukru? To je ale úľava, teraz mám energie za dvanástich.

Na desiatu si dám horalku, veď zo zeleniny ma zapeká. Musím ale na seba dbať, preto si dám len jednu. Som smädný, dám si kolu light – ešte že som si dal light, doktorka ma určite pochváli, že sa snažím niečo pre to zdravie robiť. Na obed dnes nemám čas, no v bufete si kúpim bagetu. Našťastie je v nej aj šalát a kúsok paradajky, takže je zdravá.

Už je 6 hodín, opäť ma prepadol hlad. Pozriem sa, čo chladnička ponúka. Dám si oštiepok, trochu salámy a mám tu tri rožky. Tá paradajka je už nejaká obschnutá, tu si radšej nedám, čo ak by mi prišlo z nej nevoľno. Asi Ide na mňa depka, niečo asi nie je v poriadku. V tej práci to nie je ono, partner je nejaký divný,… Pozriem si radšej telku. Čo dnes dávajú? Dám si misku arašidov, že vraj obsahujú zdravé tuky a pár chipsov mi tiež nemôže ublížiť.

Konečne idem spať, doľahla na mňa únava. Dobrú noc. Jej, skoro som zabudol/la na tabletky od cholesterolu, tlaku a od bolesti. Tie kĺby ma tak bolia. Tých 100 kíl je už asi veľa. Ale veď sa snažím!!! To bude asi tá genetika – ešteže tak.”

Je Vám to aspoň trochu povedomé? A najväčší paradox je ten, že zdravá strava, resp. výživa vôbec nie je až taká zložitá. Stačí zmeniť pohľad na vec a nakoniec Vás celá tá zmena bude ešte aj baviť. A aj my Vám skúsime pomôcť. V ďalších častiach Vám prinesieme nielen praktické rady, ale aj inšpiráciu a motiváciu na zmenu.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme