Reklama
Reklama

Psyllium

maca peruanska

Psyllium – Máte problémy s trávením alebo pravidelným vyprázdňovaním ?

Trápi Vás zápcha a iné problémy zažívacieho traktu? V súčasnej dobe je to veľmi rozšírený problém spôsobený sedavým zamestnaním a nedostatkom pohybu. Alebo hľadáte pomôcku na chudnutie? Je vhodné doplniť kvalitnú vyváženú stravu vlákninou Psyllium?

Čo je to Psyllium?

Skorocel indický – Psyllium je rozpustná vláknina, ktorá vzniká vyčistením obalu semien skorocelu indického.

V najkvalitnejšej podobe sa vyskytuje v Indii odkiaľ ho aj väčšina výrobcov dováža.

Vyskytuje sa taktiež v divokorastúcej podobe Španielsko, Taliansko, Francúzko ale aj Severná Afrika.Vo veľkom sa pestuje v Indii, Iraku, Pakistane a Austrálii.  V tradičnej Indickej medicíne sa využíva už vyše 2 tisíc rokov ako prostriedok proti zápche a hnačke.

Psyllium je zdrojom rozpustnej vlákniny, podobne ako u obilninách jačmeň alebo ovos. Skorocel má ale oproti iným najvyšší podiel vlákniny.

V čom nám pomáha Psyllium? Účinky

  • Absorbuje vodu a usadené škodliviny zo zažívacieho traktu
  • Reguluje stolicu
  • Prečisťuje steny tráviaceho traktu
  • Stimuluje činnosť a priechodnosť čriev
  • Pomáha pri chudnutí
  • Pri pravidelnom užívaní sa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva
  • Pomáha pri znižovaní cukru a cholesterolu v krvi
  • Psyllium je vhodní pomocník pri chudnutí

Viac o účinkoch psyllia v článku „Psyllium – chudnutie“

Ako funguje Psyllium

Psyllium v  tráviacom trakte naviaže na seba veľké množstvo vody, tým zväčší objem črevného obsahu a to zvyšuje účinnosť spracúvania a vylučovania.

Vznikne akoby „gél“, ktorý na seba naviaže jedovaté splodiny, ktoré sa telu nepodarilo odstrániť a tým očistí tráviaci trakt prirodzenou cestou. Tento proces zvačšovania objemu obsahu čriev prirodzenou cestou zvyšuje aktivitu a účinnosť čriev a tým pomáha predchádzať zažívacím ťažkostiam.

Priaznivo ovplyvňuje stolicu a tým pomáha pri prevencii proti rakovine hrubého čreva.

Psyllium je ideálnym zdrojom vlákniny pre ľudí, ktorí majú problémy so znášanlivosťou obilnej vlákniny. Psyllium môže mať zjemňujúci účinok na citlivé črevá, kde obilná vláknina môže byť priveľmi rušivý.

Prijímam v strave dostatok vlákniny?

Ak máte dostatočný prísun vlákniny v strava, prejavuje sa to pravidelnou stolicou, nedochádza k tráviacim ťažkostiam a nadúvaniu. Celkovo spracúvanie a vylučovanie prebieha bez komplikácií. Pokiaľ ale máte problémy so spracúvaním a vylučovaním (zápchy, nadúvanie…),  je dosť možné že je to spôsobené nedostatkom vlákniny ale taktiež nedostatok pohybu, tekutín alebo príčinou ochorenia.

Riziká užívania vlákniny Psyllium

Najdôležitejšie je pri užívaní prijímať dostatok vody. Inak sa môže stať, že nastane zápcha a môže dôjsť k tomu, že sa vám zahltí tráviaci trakt. Psyllium nie je vhodné pre malé deti.

Nie sú vhodné pri organických poruchách tráviaceho ústrojenstva, kedy môže doisť ešte k väčšej poruche. Taktiež môže dôjsť pri ovplyvnení vstrebávania liekov a dôležitých vitamínoch s prijímanej potravy.

Psyllium – nie je zázrak ale….(zhodnotenie)

Psyllium – rozpustná vláknina nenahradí zdravú stravu, resp. všetku vlákninu, ktorú telo potrebuje ale ako doplnok do Vášho zdravšieho životného štýlu je vhodná. Ale aj pri psylliu platí – keďže je to doplnok stravy, ktorý je spracovaný umelými procesmi, zvážte jeho užívanie a poraďte sa so svojim lekárom

Kliknite pre zväčšenie

Info Psyllium

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme