Hloh obyčajný nie je vôbec obyčajný, presvedčte sa…

hloh obycajny bobule

Hloh obyčajný je silným pomocníkom zdravia v oblasti nie len srdca a ciev… Čím je táto liečivá rastlina (ker) výnimočná??? Ako a načo sa dá hloh obyčajný použiť? Čo obsahuje táto cenná bylina a ako sa pripravuje z hlohu tinktúra (macerát) a liečivý čaj…

O hlohu obyčajnom

Hloh obyčajný (Crataegus Laevigata) – čeľaď ružovitá

Hloh obyčajný je ker, ktorý dorastá do výšky 5 – 10 metrov. Z hlohu obyčajného sa na liečebné účely používajú vyzreté plody hlohu, ktoré sú farbou aj tvarom dosť podobné šípkam. Dozreté plody majú oranžovo-červenú farbu a používajú sa vo forme čaju, tinktúry alebo sa z nich zvyknú robiť aj zaváraniny alebo džem. Hloh má podobne ako šípky mierne ostne (tŕne) a kvitne ružovo-bielymi kvetmi. Hloh obyčajný rastie v celom miernom pásme, takže aj u nás je bežne sa vyskytujúcou rastlinou (kerom).

Čo obsahuje hloh – účinné látky

Účinné látky v hlohu obyčajnom majú silný a pozitívny vplyv hlavne na kardiovaskulárny systém, ale musíte dodržať dávkovanie.

Triesloviny, flavonoidy, vitamíny B a C, sacharidy, silice, karotén.

Hloh obyčajný účinky na zdravie

Silné účinky hlohu na organizmus sú poznateľné už v krátkej dobe užívania. Spoznajte jeho silu a využite ju na svoj zdravotný problém.

  • Podpora obranyschopnosti, prevencia chrípky a nádchy
  • Silná podpora kardiovaskulárneho systému, eliminuje arytmiu srdca
  • Spevňuje a spriechodňuje cievy, znižuje vysoký krvný tlak
  • Zlepšuje funkciu srdečného svalu, prekrvuje končatiny
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku, eliminuje migrény
  • Prírodné antidepresívum a antiseptikum

hloh obycajny

Kde rastie hloh a aké časti sa zbierajú

Hloh obyčajný rastie bežne v parkoch, záhradách, pri poliach alebo lesoch. Hloh nie je náročný na pestovateľské podmienky a vo svojej záhrade si ho môžete vypestovať aj ako okrasný ker. Z hlohu sa zbierajú dozreté a celé (nepoškodené) plody. Plody hlohu sa potom nechávajú vysušiť, sú podobné šípkam. Dozreté plody sa zbierajú na jeseň (september až november).

Použitie hlohu v praxi

Recept čaj z hlohu (pitie)

Potrebujete: 1 vrecko porciovaného čaju z hlohu alebo 1 ČL usušeného a pomletého hlohu (plodov), 2,5 deci vody.

Hloh zalejte vriacou vodou a lúhujte 9 – 11 minút. Potom čaj sceďte alebo vyberte vrecko a teplý čaj pite podľa potreby 1 – 3 krát denne. Neprekračujte maximálnu dávku tri krát za deň. Čaj pite vždy teplý (letný) a čerstvý.

Hlohová tinktúra (macerát)

Z hlohu obyčajného si môžete zakúpiť alebo vyrobiť aj tinktúru, ktorá je účinná v boji proti rôznym kardiovaskulárnym problémom (zúžené cievy, narušená funkcia srdca, vysoký krvný tlak…) alebo pri nespavosti, nervozite, bolestiach hlavy či zvýšenom strese.

hloh-obycajny-tinktura-vo-flasi

1.Recept hlohová tinktúra z plodov (macerát)

Potrebujete: 100 g bobulí hlohu, cca 2 deci alkoholu bez farby (vodka alebo lieh), plátno.

Bobule hlohu dobre umyte a nechajte vyschnúť, potom ich nakrájajte na menšie kúsky, vložte do sklenej nádoby a zalejte alkoholom tak, aby boli bobule zakryté (množstvo alkoholu záleží od veľkosti fľaše). Takto nechajte hloh s alkoholom lúhovať 7 – 10 dní, potom túto tinktúru sceďte a uchovajte v uzatvárateľnej fľaši.

2.Recept hlohová tinktúra z kvetov a listov (macerát)

Potrebujete: kvety s mladými lístkami, alkohol (vodka alebo lieh), sklenenú uzatvárateľnú nádobu.

Umyté listy s kvetmi nechajte vysušiť, potom ich pokrájajte na drobné kúsky a vložte do fľaše. Nalejte alkohol, aby bol nad povrchom listov s kvetmi a nechajte lúhovať na tmavom mieste 13 – 16 dní. Raz za deň touto fľašou potraste a dajte opäť na tmavé miesto. Túto tinktúru užívajte po 20 kvapiek 1 – 3 krát denne. Doporučené množstvo neprekračujte.

UPOZORNENIE

Keďže má hloh obyčajný silný vplyv na kardiovaskulárny systém, tak pred začatím jeho užívania sa poraďte so svojím lekárom.

Kliknite pre zväčšenie

info-hloh

Proti zvýšenému cholesterolu Vám môže pomôcť aj týchto 6 dobrých a “prírodných” rád

Share Button
Hloh obyčajný nie je vôbec obyčajný, presvedčte sa…
3.6★- 5 Hlasov

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná