Reklama
Reklama

Pšeno (lúpané proso) – jediná bezlepková a zásaditá obilnina

proso v miske

Pšeno (lúpané proso) je bezlepková obilnina, čo je veľkou výhodou, pretože ju môžu konzumovať aj Celiatici, malé deti, starší ľudia a aj Diabetici. Táto obilnina je ešte aj zásaditá, čiže neprekysľuje organizmus. Pšeno je vlastne jadro (vnútro pod obalom) prosa. Obal z prosa je ľudskému telu ťažko stráviteľný. Preto sa používa na konzumáciu len jadro prosa a to je pšeno. Vnútro prosa, teda pšeno sú malé žlté guličky, ktoré majú sladkú chuť. Táto obilnina má množstvo zdravotných pozitív a je vďačným „čističom“ ľudského tela.

Čo obsahuje pšeno (lúpané proso)?

Pšeno obsahuje kopu účinných látok pre dobré a rýchle trávenie. Vláknina, dobré tuky, minerálne a vitamíny sú zárukou dobrého zdravie.

Voda, tuk, bielkoviny, sacharidy, draslík, fosfor, železo, vláknina, vápnik, meď, mangán, magnézium, sodík, selén, zinok, vitamíny B, E, K a kyselinu listovú.

Nutričná hodnota – pšeno – lúpané proso (100g)

KJ–1510   Kcal–368,2   Bielkoviny–11 g   Sacharidy–69 g   Vláknina–10 g

Tuk – 3,9 g   Nasýtené tuky – 0,6 g   Nenasýtené tuky – 2,2 g

Omega-3mastné kyseliny – 115 mg   Omega-6mastné kyseliny – 2000 mg

Pšeno – lúpané proso obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Draslík 175 mg Mangán 1,7 mg
Fosfor 265 mg Sodík 5 mikrogram
Železo 3,1 mg Selén 2,6 mikrogram
Vápnik 8,5 mg Zinok 2,7 mg
Magnézium 110 mg Meď  0,6 mg

Pšeno – lúpané proso obsahuje nasledovné vitamíny v 100g:

Vitamín A 0,08 mg Vitamín B6 0,4 mg
Vitamín B1 0,4 mg Vitamín E 0,05 mg
Vitamín B2 0,3 mg Vitamín K 0,9 mikrogram
Vitamín B3 4,7 mg Vitamín K- 0,9 mg 0,9 mg

proso

Účinky – pšeno a zdravie

Toľko pozitívnych účinkoch v jednej potravine je skutočne úctihodných. Pšeno alebo lúpané proso sa Vám oplatí konzumovať a môžete ho jesť aj počas chudnutia.

  • Zvyšuje funkciu imunitného systému
  • Detoxikuje telo a tráviaci systém
  • Zlepšuje trávenie a vyprázdňovanie
  • Odkysľuje žalúdok (kyselina, pálenie záhy)
  • Podporuje krvotvorbu (chudokrvnosť, anémia)
  • Podporuje (spevňuje) kostné tkanivo (Osteoporóza)
  • Udržiava pevné kosti, zuby, vlasy, nechty
  • Vhodný v tehotenstve zabezpečí zdravý vývoj plodu

Účinky – pšeno a chudnutie

Pšeno (lúpané proso) patrí do kategórie vyššej energetickej hodnoty, ale to nič nemení na tom, že má oveľa viac zdravotných pozitív, ako ktorákoľvek iná potravina. Pri chudnutí Vám odporúčam jesť potraviny zo pšena na raňajky, alebo počas dňa obed, večera ale len ak na raňajky pšeno nebolo.  Naštartuje Vám vyprázdňovanie, trávenie a aj metabolizmus, takže všetko čo počas dňa prijmete, hneď aj spálite (týka sa to samozrejme len zdravých a ľahkých potravín)

Kliknite pre zväčšenie

pšeno - proso

Recept zo pšena:  obed, večera – paradajková polievka so pšenom

Potrebujete: 250 g paradajkový pretlak, 1 liter vody, pol hrnčeka pšena, 1 ČL soľ, 1 strúčik cesnaku, štipku kmínu, tvrdý syr 30%

Do hrnca vlejte paradajkový pretlak, vodu, soľ a pšeno. Všetko spolu varte po zovretí 15 minút. Potom pridajte prelisovaný cesnak a kmín. Po chvíľke varenia vypnite, naberte do taniera a postrúhajte tvrdým syrom

proso s bananom a granatovym jablkomPripravte si aj chutnú pšeno kašu z hríbami alebo si pripravte zdravé raňajky zo pšena, s banánom a granátovým jablkom. Recepty zo pšena nájdete tu: “Chutné pšeno recepty na obed, či raňajky”

Prečistite a vyživte sa vďaka prosu! Bola by škoda nezaradiť ho do jedálničku.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme