Reklama
Reklama

Trnky – trnkový čaj, účinky

trnky

Trpké a zároveň zdravé potešenie… Trnky svojou trpkosťou vypudia z tela chorobu a všetky zlé „neduhy“. Na čo tieto trnky slúžia, čo obsahujú a ako sa pripravuje trnkový čaj???

O trnkách

Slivka trnková (lat. Prunus Spiinosa) – čeľaď ružovitá

Slivka trnková je ker, ktorý dorastá do výšky okolo 3 metre. Trnky, jej plody, sú tmavo modrej farby a majú veľkosť približne 2 centimetre. Trnky majú trpkú až kyslú chuť. Tieto plody sa zbierajú vždy až okolo októbra, keď sú dobre vyzreté a prejdú prvým mrazom, podobne ako šípky. Potom sa trnky môžu sušiť, podobne ako šípky, pre neskoršie použitie alebo z čerstvých dozretých trniek sa zvykne vyrábať džem alebo sirup. Z trnky sa zbierajú aj jej biele kvety a to v apríly až v máji.

Čo obsahujú trnky – účinné látky

Vitamíny, vláknina, minerálne látky, flavonoidy, triesloviny

Trnky účinky na zdravie

  • Podporujú imunitný systém, detoxikujú organizmus, ochraňujú bunky pred radikálmi, antiseptické účinky, prevencia vzniku rakoviny
  • Podporujú trávenie, vylučovanie žlče, upravujú stolicu, odstraňujú plynatosť a hnačky, prečisťujú tráviaci trakt
  • Silné močopudné účinky, prečisťujú a zlepšujú funkciu obličiek a močových ciest, odstraňujú zápaly moč. ciest, odvodňuje a upravuje hladinu vody
  • Upravujú krvný tlak, odstraňujú karcinogény z tela, prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Normalizujú hladinu cukru v krvi, prevencia vzniku Diabetesu

Trnky a chudnutie

Trnky podporujú trávenie, metabolizmus a aj odvodnenie, takže sú určite pri chudnutí vhodné. Je tu akurát otázka v akej forme ich použijete. Ak si budete natierať na chlebík trnkový džem, tak to potom nie je vhodná forma.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok trnky

Recept trnkový čaj z plodov

Potrebujete: 2 PL čerstvých alebo sušených trniek, 3 deci vody, hrniec

Trnky s vodou vložte do hrnca a varte ich 6 – 7 minút. Za túto dobu sa z trniek uvoľnia liečivé látky a čaj bude liečivý. Keď bude čaj izbovej teploty, tak doň pridajte 1 ČL medu, pretože trnkový čaj je kyslý až horký. Tento čaj pite počas chrípky, nádchy, pre lepšie odvodnenie, upravenie stolice, pri hnačkách, pri vysokom tlaku alebo počas chudnutia. Trnkový čaj pite počas akútnych zdravotných problémov 2 krát za deň po 2,5 deci pred jedlom.

Recept trnkový čaj z kvetov

Potrebujete: 1 ČL sušeného alebo čerstvého kvetu z trnky, 3 deci vody, sitko na čaj

Kvet trnky dajte do sitka na čaj, zalejte ho 3 deci vriacej vody a nechajte lúhovať 10 – 13 minút. Po scedení tento čaj pite pred raňajkami, obedom a večerou po 1 deci čaju.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme