Reklama
Reklama

Makrobiotická strava – čo to je, princíp a ako to funguje?

makrobiotická strava, zrná, bôby a semienka zdravých potravín v miske - ako základ makrobiotiky

Aké stravovanie je makrobiotická strava, čo to obsahuje, aké sú jeho princípy a ako to v praxi funguje? Dozviete sa tu všetko potrebné o tomto spôsobe stravovania. Makrobiotika je zdravší druh stravovania, ktorý dodržiavajú mnohý jeho nadšenci…

Toto stravovanie však nie je vegetariánske alebo vegánske, nemusíte sa báť… V tomto stravovaní je povolené aj mäso, mliečne produkty, vajcia, alkohol, káva a podobne, ale ide o to, aby ste tieto ťažšie potraviny (JANG) vedeli vyvážiť potravinami s upokojujúcimi účinkami (JIN). Základom makrobiotickej stravy je rovnováha.

Čo to je makrobiotická strava

Makrobiotická strava nie je jeden druh potraviny, je to niečo podobné ako vegetariánstvo, alebo vegánstvo. Makrobiotická strava je spôsob života, ktorým sa ľudia riadia alebo stravujú dlhodobo. Výnimky však sú, ak niekto chce dodržiavať toto stravovanie zo zdravotných dôvodov alebo len vyskúšať, býva to krátkodobé. Makrobiotická strava je vhodná aj pri niektorých zdravotných problémoch, je však dobré poradiť sa s odborníkom… Makrobiotická strava je vlastne energetické stravovanie, ktoré má dosiahnuť rovnováhu medzi jin a jang  (zdravie, telo, duša…). Makrobiotická strava sa taktiež riadi aj ročnými obdobiami. Napríklad v lete e zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny a podobne…

makrobiotické zdravé jedlo - guličky z pšeničných klíčkov so sézamovými semienkami

Vedeli ste, že zakladateľom makrobiotického stravovania bol George Ohsawa, ktorý sa údajne vyliečil z tuberkulózy vďaka tomuto stravovaniu. Tento zakladateľ však zomrel na infakrt…

Princíp makrobiotického stravovania – jin a jang

Jin a jang značí rovnováhu, rovnováha v stravovaní znamená, rovnováha aj kompletného zdravia.

Medzi neutrálne potraviny radíme: väčšinu druhov zeleniny, strukoviny a celozrnné produkty (obilniny a celozrnná ryža). Tieto potraviny majú tvoriť väčšinu spolu s potravinami JIN.

Medzi Jin potraviny radíme: sója, tofu, morské riasy, tempeh, orechy, semienka, kyslé mlieko, tvaroh, čaje, čokoláda, biele víno… Tieto potraviny by sa mali konzumovať vo väčšine, pretože upokojujú organizmus.

Medzi Jang potraviny radíme: vajcia, ryby, divina, hydina, tekvica, cibuľa, cesnak, tučnejšie syry…

makrobiotická strava čierna ryža a biela ryža jing a jang

Aké zdravotné pozitíva má makrobiotická strava?

Žiadne štúdie však do dnes nepreukázali pozitívny vplyv makrobiotického stravovania na organizmus, ale ľudia na sebe pozorujú tieto pozitíva…

  • Ľahšie trávenie a pravidelná stolica
  • Dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov
  • Normalizovaná hladina cukru
  • Dostatok energie
  • Dobrý stav nervového systému
  • Lepšia kvalita spánku

Aké zdravotné negatíva môže mať makrobiotická strava?

Mnohý odporcovia tvrdia, že makrobiotické stravovanie je jednostranné, alebo, že v ňom nie je dostatok živín…

  • Možný nedostatok živín, oslabená imunita

Ako jesť makrobiotickú stravu?

Makrobiotika nie je tiež iba o samotných potravinách (výber a kombinácie), ale je to aj o spôsobe jedenia. Jesť makrobiotickú stravu treba pomaly, sústredene a hlavne veľa krát požuť. Niektorý makrobiotici odporúčajú žuť až 50 krát jedno sústo.

makrobiotická strava, surová zelenina nakrájaná a uložená na tanieri v tvare srdca, makrobiotika

Záver

Ak sa rozhodnete pre makrobiotické stravovanie, tak sa radšej poraďte so svojím lekárom, či je Váš zdravotný stav na to „vhodný“. Ak ste v poriadku, tak sa do toho môžete pustiť a uvidíte, ako Vám to pôjde a bude „pasovať“. Každému vyhovuje niečo iné, jedlo, kombinácie, množstvo a preto sa Vám možno makrobiotická strava zapáči a budete sa tak stravovať.

Ak Vás zaujímajú tieto zdravšie formy stravovania, tak kliknite sem a dozviete sa niečo viac o raw stravovaní. 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme