Reklama
Reklama

Potrebujem drahé chia semienka? Nestačia mi slnečnicové alebo tekvicové?

chia a tekvicove semienka

Sú chia semienka skutočne taká „bomba“, ktorú musíte mať doma??? Nestačia mi iba naše klasické tekvicové alebo slnečnicové semienka? Porovnali sme pre Vás chia, tekvicové a slnečnicové semienka.  Ich kvalitu, nutričné hodnoty a iné prednosti… Nie vždy si musíte kupovať  5 x drahšie semienka, aby ste dosiahli želaný efekt zdravia a pohody…

Hneď na začiatku musím zdôrazniť, že všetky porovnávané semienka sú pre zdravie nesmierne prospešné. Všetky, majú taký komplexný obsah živín ako máloktoré potraviny. V určitých vlastnostiach sa však líšia.

Základné porovnanie účinkov a obsahu semienok

chia semienka chia olejChia semienka sú semienka z rastliny Šalvia hispánska a na výzor sú veľmi podobné ľanovým semienkam. Najväčšou výhodou chia semienok je ich pozitívny vplyv na podporu obranyschopnosti, detoxikácii tela, podpory trávenia, vyprázdňovania, zabezpečení pevnosti kostnému a kĺbovému tkanivu a taktiež aj pozitívny vplyv na nervový systém. Tieto semienka sa pred konzumáciou dávajú napučať, až potom sa konzumujú. A taktiež sú vhodné aj pri chudnutí. Chia semienka majú až násobne viac vápnika ako tekvicové a slnečnicové semienka, ak trpíte Osteoporózou alebo lámaním vlasov či nechtov, tak si ich zadovážte.


Výhody  chia semienok oproti „konkurentom“

  • Vyšší podiel vlákniny
  • Nadpriemerný obsah vápnika
  • Najvyšší obsah zdravých tukov (omega kyselín)

tekvicove semienkaTekvicové semienka (jadierka) sú semiačka z tekvice veľkoplodej. Ich pozitívne účinky sú však o niečo rozšírené na porovnanie s chia semienkami, okrem podpory trávenia, stolice, imunity, detoxikácie majú pozitívny vplyv aj na dobrú náladu, obličky a močové cesty a sú účinnou prevenciou vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Pozitívny vplyv na organizmus sa týka hlavne tekvicových jadierok bez soli, teda nesolených. Ak budete konzumovať solené tekvicové jadierka, tak svoje obličky a trávenie zaťažíte veľkým podielom soli a pozitívne účinky sa „vytratia“. Tekvicové semienka však obsahujú kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, horčík, vitamín A a železo, na rozdiel od chia semienok. Ak máte problém s Anémiou, tak si radšej zadovážte tekvicové semienka.

Najväčšia výhoda tekvicových semienok oproti „konkurentom“

  • Podpora močových ciest a obličiek
  • Väčší obsah zdravých kyselín

slnecnicove semienkaSlnečnicové semienka – sú semiačka z rastliny s krásnym žltým kvetom, slnečnice. Ich pozitívne vlastnosti sú podpora imunitného systému, vyprázdňovania, trávenia, prečistenia tela, prevencii proti kardiovaskulárnym ochoreniam alebo proti Osteoporóze. Slnečnicové semienka majú 2 – 4 krát menej sacharidov v porovnaní s tekvicovými a chia semienkami. Ak sa chcete chrániť napríklad pred vznikom Diabetesu, Osteoporózy alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami, tak si ich kúpte.

Najväčšia výhoda slnečnicových semienok oproti „konkurentom“

  • Najnižší podiel sacharidov
  • Sú najchutnejšie a najlacnejšie
  • Môžete ich konzumovať dlhodobo

Zhodnotenie: chia verzus slnečnicové verzus tekvicové

Všetky sú skvelé a zdraviu prospešné. Chia, tekvicové aj slnečnicové semienka majú spoločné pozitívne vplyvy na organizmus čo sa týka podpory imunity, trávenia, pravidelnej stolice, detoxikácie Ak zhodnotíme zloženie, účinky, chuť  a cenu, nedá sa zvoliť jednoznačný víťaz. Pri určovaní  poradia záleží aj na tom, kvôli čomu si ich kupujete. Či len preto, že viete, že sú zdravé, alebo pre obsah konkrétnej živiny, prípadne na podporu riešenia konkrétneho zdravotného problému.

Moje subjektívne poradie

Určiť víťaza je akokeby ste sa mali rozhodnúť. Či je lepšie ovocie jablko, banán alebo pomaranč. Síce sa líšia, ale všetky sú zdraviu prospešne. Predsa len mám svojich víťazov a porazených

Kritérium: účinky Kritérium: cena-výkon Kritérium: chuť
1.Chia 1.Slnečnicové 1. Slnečnicové
1.Tekvicové 2.Tekvicové 2.Tekvicové
3.Slnečnicové 3.Chia 3.Chia

Pri zohľadnení mojich preferencií sú celkovým víťazom slnečnicové semienka

Tip na prečítanie: Semienka a orechy sú kalorické. Ako ich jesť pri chudnutí alebo ak si chcete hmotnosť udržať? Prečítajte si: “Nebojte sa orechov a semienok”

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme