Reklama
Reklama

Sú chia semienka “superpotravinou” alebo ťahákom na peniaze?

Chia semienka

O chia semienkach ste už určite počuli… S každej strany počúvame aké sú super, ale teda je to iba marketing alebo skutočnosť??? Tu nájdete všetko čo treba o týchto semienkach…

Potrebujete svojmu telu dodať poriadnu dávku vápnika, zdravých tukov a vitamínov??? Alebo si iba chcete udržať vnútorné prostredie bez škodlivých látok a v čo najlepšej kondícii? Chia semienka sú vynikajúcim a hlavne prírodným detoxikantom, ktorý zabezpečí telu zdravšie prostredie. Jedzte ich surové, “napučané”, alebo si pripravte chutný puding s chia semienkami alebo iný recept (viď nižšie)… Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo tieto “zázračné” semienka obsahujú, aké majú účinky na zdravie, či ich môžete jesť aj pri chudnutí a aj na to, koľko by ste ich mali denne skonzumovať a ako si ich pripraviť, aby boli čo najúčinnejšie…

O chia semienkach

Chia semienka – Salvia hispanika (čeľaď hluchavkovitá)

Semienka chia sa získavajú z rastliny menom Šalvia Hispánska. Táto rastlina pochádza z Mexika, má rada teplo a je aj navyše mrazu odolná. Táto nenáročná rastlinka dorastá do výšky približne jeden meter. Kvety sa zafarbujú do bielej alebo do fialovej farby. Semienka chia sú zafarbené buď na bielo alebo na čierno, väčšinou však kúpite chia semienka tmavej farby. Podobajú sa ľanovým semienkam ale sú menšie. Semienka v sebe ukrývajú všetku silu, ktorá robí semienka Chia takými zdraviu prospešnými, spoznajte ich bližšie, oplatí sa to.

zdrave semienka chia na drevenej lyzici

Čo obsahujú chia semiačka za účinné látky?

Chia semienka obsahujú veľké množstvo vápnika, zdravých tukov, vitamínov a minerálov. Pozor, v mnohých článkoch sa uvádza, že niektorých živín obsahujú niekoľko násobne viac ako iné potraviny, treba sledovať množstvá.

Pri týchto porovnaniach sa však neberie do úvahy doporučená denná dávka. Jeden príklad za všetky. Chia semienka obsahujú násobne viac vápniku ako mlieko, pokiaľ by ste ich zjedli v rovnakom množstve. Ale pokiaľ porovnáme šálku mlieka a 1 až 2 polievkové lyžice chia semienok, tak vyhráva mlieko. Platí to aj pri iných živinách. Berte do úvahy zjedené množstvo.

Chia semienka okrem iného obsahujú: Bielkoviny, “zdravý” tuk, sacharidy, vláknina, vápnik, sodík, zinok, fosfor, mangán, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, vitamíny B a C.

Nutričná hodnota – chia semienka (100g)

KJ – 1 995  Kcal – 475  Bielkoviny – 13 g

Sacharidy – 36 g Vláknina – 24 g  Tuk – 26 g

Chia semienka obsahujú minerály – 100 g

Vápnik 640 mg Sodík 21 mg
Fosfor 990 mg Zinok 3,9 mg
Draslík 150 mg Mangán 2,5 mg
Omega 3 kyseliny   17 900 mg Omega kyseliny 5 990 mg

Chia semienka obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,4 mg Vitamín B3 3 mg
Vitamín B2 0,03 mg Vitamín C 0,8 mg

Chia semienka a ich účinky na zdravie

Keďže chia semienka sú bohatým zdrojom mnohých výživných látok, tak účinky na zdravie budú prevažne pozitívne a navyše ich vôbec nebude málo. Netrápi Vás niektorý z nasledujúcich problémov? Ak áno, môžu napomôcť zlepšiť zdravie aj Vám.

 • Prevencia civilizačných ochorení a imunita – kým Vás nepostihne nejaká vážna choroba, tak sa možno nad tým ani moc nezamýšľate. Lenže potom môže byť už neskoro. Chia semienka nie sú síce liek na všetko, ale obsah vitamínov, minerálov, zdravých tukov, antioxidantov ich predurčujú na ochranu organizmu pred civilizačnými ochoreniami ako rakovina, infarkt, mozgová príhoda, cukrovka,…. Ak si však myslíte, že stačí jesť chia semienka a vyššie uvedené problémy sa Vás nebudú týkať, tak sa mýlite. Chia semienka sú len zdravou potravinou, ktorá má svoj pozitívny podiel na prevencii a podpore imunity, ale netreba ich preceňovať!!!
 • Trávenie, stolica, plynatosť – Kedže obsahujú veľké množstvo vlákniny (až 24 gramov v 100g), sú predurčené k tomu, aby boli prospešné pre Vaše trávenie. Vláknina nielenže podporuje funkciu celého tráviaceho traktu, ale navyše ho pomáha i „čistiť“. Taktiež upravuje stolicu, či už z hľadiska pravidelnosti alebo vzhľadu. Pokiaľ máte problémy s plynatosťou, chia semienka budú výborným pomocníkom aj pri tomto probléme.

žena má zdravé trávenie

 • Detoxikácia organizmu – pomáhajú telu zbaviť sa odpadových látok nielen vďaka vláknine, ale i vďaka tomu, že v procese „napučania“ absorbujú do seba veľké množstvo vody, ktorá zohráva významnú úlohu pri detoxikácii. Taktiež mnohé živiny v chia pôsobia v tele ako antioxidanty, čo napomáha očiste.
 • Srdce a cievy – pre obsah 3 omega mastných kyselín (zdravé tuky) sú veľmi cenené. Tie pre svoje správne fungovanie potrebuje nielen srdce ale i cievy. V našich končinách je prirodzené, že máme v strave nedostatok týchto zdravých tukov. Jednak z dôvodu horšieho prístupu k morským plodom, resp. kvôli návykom, ktoré predchádzajúce generácie v nás zanechali. Chia semienka môžu byť užitočné pri zvýšenom tlaku, cholesterole a pre celkové zdravie kardiovasculárneho systému nášho tela.
 • Kosti a osteoporóza – vysoký obsah vápniku v chia semienkach – 640mg na 100g napomôže doplniť Vášmu telu potrebný vápnik. Aj vďaka tomu budú Vaše kosti silnejšie a budú lepšie odolávať osteoporóze, ktorá je čoraz väčším strašiakom. Ak si denne dáte 20 gramov chia semienok (2 polievkové lyžice), pokryje to takmer 20% odporúčanej dennej dávky vápnika.

 • Pleť a pokožka – nadpriemerný obsah antioxidantov napomáha zlepšiť vzhľad pokožky. A nielen to, navyše napomáhajú pri regenerácii a obnove pokožky, čo určite oceníte. Teda vtedy, ak Vám na vzhľade záleží.
 • Cukrovka, celiakia – pri týchto dvoch ochoreniach je potrebné si dva krát premyslieť, čo zjete. Našťastie nad chia semienkami dlho rozmýšľať nemusíte. Sú pre Vás vhodné. Samozrejme, že pri vážnejších stavoch je potrebné to predsa len prediskutovať s lekárom (najmä pri cukrovke).

chia semienka chia olejNezabudnite aj na olej z chia semienok kliknite sem a dozviete sa, aké má úžasné účinky na zdravie.

Chia semienka a účinky na chudnutie

Určite za Vás chia semienka neschudnú, ale….. Pri nadváhe je telo omnoho viac zaťažované ako pri doporučenej hmotnosti a preto aj nároky na výživu sú vyššie.  Chia semienka sú síce kalorické, ale vynahradia to pri chudnutí hneď v niekoľkými spôsobmi. Jednak obsahujú vlákninu, ktorá spomaľuje trávenie a znižuje glykemický index jedla ako celku (ak ich konzumujete súčasne s jedlom),  vďaka čomu Vás zasýtia na dlhšiu dobu a potláčajú chúťky. Navyše obsahujú rastlinné bielkoviny, ktorých dostatok pomáha zlepšovať metabolizmus a udržiavať svalovú hmotu (budete chudnúť prevažne z tukov a menej zo svalov – to je základ pre chudnutie bez jojo efektu). Taktiež obsah živín nie je na zahodenie pri zníženom príjme stravy počas chudnutia.


chia a tekvicove semienkaZaujímavé porovnanie:  “Potrebujem drahšie chia semienka alebo ich prekonajú obyčajné slnečnicové a tekvicové semienka?”


Nežiadúce účinky chia semienok na zdravie

Mnohí ľudia, ktorí pokiaľ objavia zdravú potravinu, majú tendenciu jej podľahnúť. Tým mám na mysli, že ju začnú preceňovať a konzumujú nadmerné množstvá. Ale aj pri zdravých potravinách platí, že všetkého veľa škodí, chia semienka nevynímajúc. Pri nadmernom jedení môžete pociťovať problémy s trávením, dokonca Vám môže stúpnuť hladina triglyceridov v krvi a prudšie klesnúť tlak (ak máte nízky tlak, poraďte sa s lekárom). Taktiež neexistuje štúdia vplyvu na tehotné a dojčiace ženy. Pokiaľ ich však budete jedávať s mierou (max 2 polievkové lyžičky denne), chia semienka Vám prinesú najmä úžitok.

Ako konzumovať Chia semienka – použitie, príprava?

Chia semienka môžete konzumovať viacerými spôsobmi, aha na to. Buď priamo surové, alebo si ich nechajte „napučať“ vo vode, prípadne ich pomeľte a následne použite vo svojich receptoch.

slovo chia zlozene zo semien chia

 1. Celé surové chia semienka – nemajú o nič viac ani menej živín ako namáčané „napučané“ chia semienka. Takže ak nemáte čas čakať, kým sa proces namáčania ukončí, kľudne ich konzumujte „surové“. Navyše Vás zasýtia na dlhšiu dobu, resp. pomáhajú znižovať glykemický index jedla ako celku. Každá výhoda má však aj nevýhodu. Napr. ušetrený čas kompenzuje tvrdosť surových chia semienok a možné problémy so zažívaním (najmä ak už máte problémy). Pokiaľ sa rozhodnete pre surové, nezabudnite ich však zapiť aspoň pohárom vody.
 2. Namáčané – napučané chia semienka. Počas procesu pučania sa napijú vody a budú „naklíčené“ a tým pádom aj lepšie stráviteľné. Navyše telo dokáže o niečo lepšie využiť živiny obsiahnuté vo vnútri. Príprava: Chia semienka nechajte pred konzumáciou „napučať“ v pohári vody aspoň 30 minút, môžete kľudne aj dlhšie. Vodu použite studenú alebo teplú. Keďže chia semienka „vypijú“ veľa vody, tak na 1 diel semienok dajte aspoň 8 dielov vody.

lyzica, pohar vody a chia semena na stole    3. Pomleté a uskladené chia semienka. Pokiaľ ich chete použiť na varenie, resp. ako prísadu do jedál, jednoducho ich pomeľte v mlynčeku na kávu, uskladnite v uzatvárateľnej nádobe a dajte do chladničky. Môžete ich využiť pri bežnom varení, ale taktiež pri bezlepkových receptoch.

Ďalšie tipy na prípravu: Semienka Chia môžete pridávať okrem vody aj do ovocných štiav (džúsov), ovocných šalátov, kaší, jogurtu alebo do koktailov, prípadne si urobiť chia nanuk alebo chia puding. Taktiež chia semienka môžete pred konzumáciou aj opražiť na panvici, bez pridania tuku.

Kliknite sem a nájdete tu 11 receptov na “slané” a aj “sladké” jedlá z chia semienok. Všetky sú vynikajúce!

Odporúčaná denná dávka Chia semienok – užívanie

Chia semienka by sa mali užívať 1 max. 2 lyžice denne (aj s prestávkami). Túto porciu si rozdeľte na dve až tri časti a skonzumujte ich postupne. Viacej dávok počas dňa Vám rovnomerne dodá energiu a počas celého dňa bude telo pod „zdravým“ a detoxikačným vplyvom chia semien.


Extra sila semienok: “konopné”  “sezamové”  “slnečnicové”  “ľanové”


5 chutných receptov z chia semienok je tu!

Sú tu pre Vás pripravené jednoduché, zdravé a rýchle recepty na jedlá z chia semienkami. Ktorý si urobíte ako prvý???

chia puding s banánom orechmi a hrozienkami

Toto zelené smoothies sa hodí počas chudnutia na desiatu, kedykoľvek počas očistnej kúry alebo len tak preventívne, pre zlepšenie zdravia. Jeho chuť Vás dostane.

smoothie s chia, avokadom a uhorkou

Potrebujete: 1 dozreté avokádo, 1/3 šalátovej uhorky, 2 PL chia semienok, 4 listy špenátu, 3 deci vody, 1 ČL citrónová šťava.

Dozreté avokádo zbavte jemne šupky a rozpoľte ho. Odstráňte kôstku a umyte v teplej vode. Potom ho pokrájajte na menšie kúsky a vložte do mixéra. Šalátovú uhorku zbavte šupy, umyte a na väčšie kúsky pokrájajte do mixéra ku avokádu. Pridajte aj chia semienka (napučané alebo surové viď nižšie), vodu, citrónovú šťavu a umyté špenátové listy. Všetko dobre rozmixujte na hustejšiu hmotu a môžete piť. Tento osviežujúci smoothie nápoj môžete piť aj s ľadom, to sa hodí počas letných dní.

Tento recept na krém z chia semienok je jednoduchý a hlavne extra chutný, ak aj Vy milujete čokoládu, poďte na to. Ak si chcete zamaškrtiť, tak vyskúšajte tento recept!

čokoládovo banánové smoothie s orechmi a chia semienkami

Potrebujete: 3 deci mlieka (rastlinné alebo živočíšne), 5 PL chia semienok, 50 g čokolády (horká). Na ozdobu mandle, banán, lieskovce alebo jahody.

Do menšieho hrnca dajte mlieko a nalámanú čokoládu. Mlieko zohrejte, miešajte, tak aby sa čokoláda v ňom rozpustila, nesmie vrieť. Potom do teplej hmoty pridajte aj chia semienka a miešajte. Potom môžete tento krém dať do chladničky a na vrch si pridať nejaké čerstvé ovocie alebo orechy, podľa Vašej chuti.

Takúto kašu z matcha čaju, chia semienok, kokosového mlieka a malín ste ešte určite nejedli. Vyskúšajte ju a možno už ani inú jesť nebudete chcieť!… 

puding z matcha čaju, chia semienok a kokosového mlieka ozdobený malinami

Potrebujete: 2,5 deci kokosového mlieka, 6 PL chia semienok, 10 ks čerstvých malín alebo jahôd, 2 ČL matcha čaju, 1 deci vody a pár lístkov čerstvej maty piepornej.

Najskôr si pripravte matcha čaj, 1 ČL čaju zalejte horúcou vodou, nesmie však vrieť, maximálne 75 stupňov. Lúhujte ho 4 minúty a potom vyberte. Zmiešajte matcha čaj, kokosové mlieko, chia semienka a nechajte to aspoň 20 minút postáť. Na vrch potom dajte umyté, čerstvé maliny a lístky maty piepornej. Tento dezert je chutnejší vychladený.

Tento lahodný cestovinový šalát s kuracími prsiami, smotanou a syrom je perfektným riešením vo forme obedu alebo večere. Zaberie to chvíľu ale chuť tohto teplého šalátu je neskutočná.

cestovinovy salat s kuracimi prsiami

Potrebujete: 1 balík cestovín, 8 PL chia semienok, 2 ks kuracie prsia, 2,5 deci smotany na varenie, čierne korenie, morská soľ, cibuľa, pór, tvrdý syr, olivový olej.

Cestoviny uvarte podľa návodu a dajte bokom. Umyté a osušené kuracie prsia pokrájajte na tenšie pásiky. Na panvici s olivovým olejom opečte kuracie prsia, potom pridajte aj pokrájanú cibuľu na drobno, pór pokrájaný na plátky a pridajte soľ, čierne mleté korenie, chia semienka a podlejte trochou vody. Duste to približne 10 minút, potom prilejte aj smotanu na varenie a postrúhaný tvrdý syr. Tvrdý syr zahustí túto omáčku, netreba pridávať múku. Všetko spolu varte približne 5 minút, omáčka zhustne a kuracie by malo byť tiež mäkké. Na hotové cestoviny si pridajte túto výbornú omáčku a môžete jesť.

Ak aj Vy radi doma skúšate všemožné recepty a najradšej máte domácu stravu, tak je tu recept na domáce marhuľové nanuky s chia semienkami. Lahodná chuť, nenáročná príprava a plno účinných látok.

marhulova zmrzlina - nanuk

Potrebujete: 300 ml kokosové mlieko (alebo kravské), 50 g chia semienok, 2 ks marhule, 2 ks nektárinky alebo broskyne, formičky na nanuky.

Do misky dajte kokosové mlieko a chia semienka, nechajte ich „napučať“ 25 minút pri izbovej teplote. Potom si vo vyššom pohári rozmixujete na kašu nektárinky a marhule, pred tým nezabudnite vybrať kôstky :-). Do napučaných chia semienok s kokosovým mliekom vložte túto ovocnú kašu a jemne premiešajte. Hmotu rozdeľte do nádobiek na nanuky alebo do jogurtových kelímkov. Vložte do mrazničky aspoň na 1,5 hodiny, pokojne aj dlhšie.

 • Chia nanuky: Najmä v letnom období, môžete premeniť nezdravé osvieženie v podobe zmrzliny, nanukov na zdravšie osvieženie v podobe chia nanukov. Takto ľahko si ich pripravíte: “chia nanuky”
 • Puding z chia – zdravšia sladká maškrta: Potrebujete: 1 vrchovatá PL kakaa, 3 PL chia semien, 1 PL medu alebo 0,5 ČL stévie cukrovej, 2,5 deci polotučného mlieka, mletú škoricu a na ozdobu malé ovocie (jahody, černice, maliny). Pripravte si väčšiu misu, aby sa Vám do nej zmestili všetky suroviny. Mlieko vlejte do misy ako prvé, pridajte kakao, chia semienka, med alebo stéviu a celú zmes dôkladne miešajte. Miešajte túto zmes buď metličkou alebo vidličkou, aby ste nemali hrudky z kakaa a chia semienok. Túto zmes si rozlejte do 2 – 3 menších misiek a na vrch poukladajte ľubovoľné ovocie a posypte ju mletou škoricou. Tieto zdravšie pudingy dajte do chladničky, na minimálne dve hodiny, aby zmes dobre stuhla. Tento puding odporúčam konzumovať počas udržiavania váhy, nie počas chudnutia
 • chia smoothie s mangom, kokosom a banánomChia smoothie: exotika, lahodná chuť a zdravie, to všetko si môžete dopriať v smoothie, ktoré okrem chia semienok obsahujú množstvo zdravých a chutných ingrediencií. Inšpirujte sa receptami: 3 extra chia smoothie nápoje
 • Zdravá chia pochúťka: Potrebujete:  5 polievkových lyžíc ovsených vločiek,  5 polievkových lyžíc bieleho jogurtu, 1 polievková lyžica chia semienok, 1,5 dcl mlieka, 1 polievkovú lyžicu medu a 100 až 200 gramov nakrájaného, resp. nastrúhaného ovocia podľa chudi – jablko, banán, kiwi, čučoriedky. Príprava: Všetky suroviny zmiešame a v uzatvorenej nádobe necháme v chladničke aspoň 3 hodiny. A zdravá pochúťka je na svete.

Čo na záver??? Chia semienka áno alebo nie?

Chia semienka sú zdraviu prospešné, to určite áno, ale… Efekt pozitivity na zdravie sa dostaví iba ak budete mať plnohodnotné stravovanie so všetkými živinami čo treba mať, chia semienka nie sú žiadnym liekom proti nemoci, takže to berte ako doplnok stravovania.

Kliknite pre zväčšenie

obrazok chia semienka

Mohlo by Vás zaujímať aj:

Share Button

5 Responses to Sú chia semienka “superpotravinou” alebo ťahákom na peniaze?

 1. Viera píše:

  Ako dlho sa možu použivať a v akom množstve?

 2. Žabka píše:

  max. dávka na deň semien šalvie, teda chia je 15 g
  ďalšie špecifikácie sú vo vykonávacom rozhodnutí EÚ nakoľko sú semená šalvie zaradené medzi nové potraviny…

 3. Blanka píše:

  Neviem, nejako im neviem prísť na chuť.

  • Igor Kromka píše:

   Chia semienka samé o sebe nemajú žiadnu chuť ak boli kvalitne spracované a prepravené.

   Chia semienka: Ako rozoznať kvalitu?

   Odporúčam využiť Krež semiačka v certifikovanej BIO kvalite

   K nim máte aj recept. Do mlieka pre chuť odporúčam pridať aj kokosový cukor 🙂

 4. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme