Reklama
Reklama

Hruška – podcenené ovocie

Neviem prečo hruška nie je aspoň taká populárna ako jablko (teda okrem destilátu :-)). Ale vedzte, že pod názvom hruška sa skrýva šťavnaté a sladké ovocie plné vitamínov. Veď sa pozrite na to ako Vám môžu byť prospešné.

Vedeli ste ale, že už pred 2,5 tisíc rokmi ich pestovali na gréckom poloostrove Peleponéz? Podľa zápiskov ich pestovali aj Rimania, ktorý dokonca rozdeľovali Hrušky do vyše 40 rozličných odrôd, podľa príslušných vlastností. Hruška pochádza a bola rozšírená hlavne z Ázie a Európy.

Hrušky sa taktiež delia podľa dozrievania na letné, jesenné a zimné. Najmenšiu trvanlivosť majú letné, naopak zimné hrušky vydržia najdlhšie.

Čo obsahujú hrušky?

Hrušky neobsahujú veľké množstvo vitamínu C, avšak majú dostatok vitamínu B, Vitamín A, Vitamín E, Vitamín K. Obsahujú taktiež minerály ako napríklad: Draslík, Fosfor, Horčík, Meď, Sodík, Vápnik, Zinok, Železo

Nutričné hodnoty hrušky (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
277 67 0,47g 12,5g 0,33g 3,15g 11mg 38

Ostatné hodnoty

Draslík Fosfor Horčík Meď Sodík Vápnik Zinok Železo
127mg 14mg 6mg 0.092mg 0,8mg 0.09mg 0.11mg 0.19mg

Účinky hrušky – zdravie a chudnutie

  • Hruška sa využíva ako bežný pomocník pri obezite, močových kameňoch alebo pri vysokom krvnom tlaku.
  • Hrušky pomáhajú pri problémoch s trávením, odstraňujú zápchu a prečisťujú črevá.
  • Varené a pečené sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám.
  • Bežné divoko rastúce hrušky majú liečivejšie účinky ako hrušky vyšľachtené.

Exotická varianta hrušky

A počuli ste už o hruške NASHI. Je to exotická alternatíva našej klasickej hrušky, ktorú sa oplatí vyskúšať nielen pre svoju chuť, ale i pre obsah živín. Spestrite si jedálniček “Hruškou NASHI”

Kliknite pre zväčšenie

Hruška

Chutné jedlá z hrušky

Medové hrušky

Potrebujeme: 6 hrušiek, 2 polievkové lyžice kryštálového cukru, 3 lyžice medu, 10ml griotky

Postup: Hrušky umyjeme, ošúpeme, rozpolíme a vydlabeme z nich jadrovníky. Dusíme v panvici, zaliate vodou s cukrom. Uvarené hrušky vyberieme. Do sladkej šťavy pridáme med a griotku a chvíľku povaríme. Hrušky prelejeme horúcou omáčkou a podávame. 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme