Čože je to za bylinu ten puškvorec obyčajný???

puskvorec obycajny

Názov je v skutku prapodivný, ale ukrýva sa pod ním skutočná sila prírody… V akých oblastiach tela pomáha puškvorec najviac??? Čo sa z neho dá pripraviť a čo vlastne puškvorec obsahuje? Táto rastlina nie je ako bežné liečivé byliny, pretože rastie vo vodnom prostredí… Pozrite sa na puškvorec obyčajný bližšie a možno Vás osloví.

O puškvorci

Puškvorec obyčajný (lat. Acorus Calamus) – čeľaď áronovitá

Puškvorec obyčajný je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky okolo jedného metra. Má dlhé a úzke listy mečovitého tvaru. Na liečebné účely sa z puškvorca používa jeho koreň, ktorý môže dorásť do hĺbky až jeden meter. Koreň sa potom používa najčastejšie v sušenej forme ako čaj, odvar alebo z čerstvého koreňa sa zvykne pripravovať aj tinktúra (viď nižšie). Puškvorec nie je typická liečivá bylina, pretože rastie vo vodnom prostredí a ku dobrému vývoju potrebuje chládok. Puškvorec môžete nájsť v okolí stojatých vôd alebo rybníkov. Puškvorec obyčajný má silné účinky na naše zdravie, nie je len tak obyčajný…

Čo obsahuje puškvorec – účinné látky

Na prvý pohľad puškvorec neobsahuje veľké množstvo účinných látok, ale práve aj to málo čo obsahuje má silné pozitívne účinky na zdravie. Menej je niekedy viac…

Triesloviny, silice, sacharid, kyseliny, minerály a cholín.

Puškvorec účinky na zdravie

Puškvorec má silné liečivé účinky na celé telo, no predovšetkým vedie v oblasti trávenia, presvedčte sa…

  • Podporuje imunitný systém, detoxikuje, urýchľuje hojenie organizmu
  • Antiseptické, antialergické a afrodiziakálne účinky
  • Silná podpora trávenia, vylučovania žlče, odstraňuje koliku
  • Odstraňuje plynatosť, migrénu a iné druhy bolestí (kĺby, svaly)
  • Eliminuje príznaky rôznych druhov alergie
  • Podporuje a prečisťuje obličky a pečeň
  • Zlepšuje a urýchľuje hojenie rán a kožných chorôb
  • Upokojuje nervový systém, eliminuje stres a depresie

Kde rastie puškvorec a aké časti sa zbierajú

Puškvorec obyčajný je rastlina pochádzajúca z Ázie, ale nemá problém rásť aj v Európe či v Amerike. Je však typická tým, že rastie vo vodnom prostredí (v okolí jazier, mŕtvych ramien riek, alebo mierne tečúcich vodných plochách) a pre svoj rast potrebuje tieň alebo polotieň. Z puškvorca sa zbiera jeho koreň, ktorý sa potom suší a používa na liečebné účely vo forme čaju (vnútorné užívanie) alebo vo forme odvaru (vonkajšie použitie).

puskvorec obycajny koren

Použitie puškvorca v praxi

Puškvorec sa najčastejšie používa vo forme čaju, odvaru alebo tinktúry.

Puškvorcový čaj – vnútorné použitie (pitie)

Tento liečivý čaj môžete piť počas nechutenstva, bolestí žalúdka, nepravidelnej stolici, plynatosti alebo pri zápale ústnej dutiny.

Potrebujete: 1 KL sušeného koreňa (kávová lyžička), 2 deci vody.

Sušený koreň puškvorca zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať približne 13 minút. Potom teplý čaj vypite a vždy čerstvý. Pri akútnych zdravotných problémoch, pite puškvorcový čaj 1 – 3 krát denne.

Puškvorcový odvar (kúpeľ) – vonkajšie použitie

Tento liečivý kúpeľ zlepšuje hojenie rán, kožných ochorení, prekrvuje končatiny, zahrieva organizmus, upokojuje nervový systém a urýchľuje celkové hojenie organizmu.

Potrebujete: 5 PL puškvorca, 750 ml vody.

Puškvorec zalejte vriacou vodou a nechajte zakrytý lúhovať 22 – 25 minút. Potom odvar (čaj) sceďte a teplú tekutinu nalejte do vane s teplou vodou.

Recept puškvorcová tinktúra

Túto puškvorcovú tinktúru môžete užívať pri problémoch s trávením, migrénou, bolesťami rôznych druhov, alergii, malátnosťou, depresii. Tinktúru užívajte ráno na lačno, po 15 – 20 kvapiek do 1 deci vody.

UPOZORNENIE táto tinktúra obsahuje alkohol, takže ju neužívajte pred šoférovaním… Na vonkajšie použitie ju môžete použiť na masírovanie miest, kde Vás trápi bolesť kĺbov alebo svalov.

Potrebujete: 75 g čerstvého koreňa puškvorca, 750 ml biely alkohol (vodka, lieh), uzatvárateľná sklenená fľaša.

Čerstvý koreň puškvorca nakrájajte na menšie časti, dajte do sklenenej fľaše, zalejte alkoholom, uzatvorte a nechajte lúhovať na tmavom mieste 15 – 18 dní. Potom túto tinktúru môžete používať.

Kliknite pre zväčšenie

info puskvorec obycajny

Viete kedy a ako začať “nenásilnú” detoxikáciu hrubého čreva??? Na čo je vlastne dobré mať prečistené trávenie?…

Share Button
Čože je to za bylinu ten puškvorec obyčajný???
2.3★- 3 Hlasov

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná