Reklama
Reklama

Gaštanové pyré – 3 extra recepty!

Kto ho neskúsil nevie o čo prichádza! Gaštanové pyré je úžasnou potravinou, ktorú keď použijete do jedla, tak u každého zabodujete. Gaštanové pyré má typickú lahodnú chuť, ktorá sa predovšetkým hodí do sladkých jedál (krémy, korpusy, puding, koláče, torty, zákusky, palacinky, lievance…) ale použiť ho môžete aj napríklad pri príprave diviny či iného druhu mäsa. Nebojte sa tejto úžasnej potraviny. Jej chuť Vás dostane. Nech sa páči dva recepty na jedlá s gaštanovým pyré.

Nutričná hodnota – gaštanové pyré (100g)

KJ– 966 Kcal– 230  Bielkoviny– 4 g  Tuk –  2 g

Vláknina – 3,5  Sacharidy– 50 g

Recept na domáce gaštanové pyré

Ak ste aj Vy zástancom toho, že čo si urobíme sami doma je zdravšie, tak potom si môžete pripraviť domáce gaštanové pyré, ktoré Vám bude určite chutiť! Poďme na to.

Potrebujete: pol kilogramu jedlých gaštanov, 130 g trstinový cukor, 3 PL rumu alebo rumovú esenciu a tej iba 0,5 ČL, 2 deci vody, jadro z vanilkového struku.

Najprv si pripravíme jedlé gaštany, takže každý gaštan narežte do tvaru písmena X a poukladajte na plech. Gaštany pečte pri teplote 190 stupňov 17 – 20 minút a potom ich nechajte vychladnúť. Keď budú gaštany vychladnuté, tak ich zbavte šupky, dajte do hrnca s vodou a varte ich pokojne 25 minút. Gaštany varením zmäknú a potom ich môžete rozmixovať na jednoliatu hmotu (kašu). Potom túto gaštanovú hmotu dajte do hrnca, pridajte vanilku, rum, cukor, vodu a celú hmotu varte na miernom ohni približne pol hodinu, alebo kým nedosiahne konzistenciu hustej gaštanovej kaše. Keď bude gaštanová pasta hustá, tak Vám vzniklo domáce gaštanové pyré a Vy ho môžete použiť do rôznych chutných receptov.

gaštanové pyré v taniery s jedlými gaštanmi

Jedlé gaštany sú zdravou potravinou, ktorá má mnohé pozitívne účinky, pretože je nabitá živinami…

Recept dezert s gaštanovým pyré

Tento dezert nemá tak veľa kalórii, ako iné dezerty, a preto je vhodný aj počas chudnutia na občasné zhrešenie. Oživiť si ho môžete ovocím alebo kvalitnou čokoládou.

Potrebujete: 250 ml biely jogurt, 250 ml kyslá smotana, 2 ČL vanilkový cukor, gaštanové pyré.

Príprava je veľmi jednoduchá. Zmiešajte jogurt, kyslú smotanu a vanilkový cukor. Pripravte si poháriky, do ktorých budete dezert dávať, uprednostňujte priehľadné a menšie aby dezert dobre vynikol. Na spodok dajte pár lyžíc zmesi jogurtu a smotany, potom nastrúhajte gaštanové pyré, potom opäť zmes jogurt, smotana a takto to vrstvite, až kým sa nedostanete na vrch pohára. Na samotný vrch môžete použiť čerstvé jahody alebo postrúhanú kvalitnú horkú čokoládu.

dezert z gaštanového pyré

Recept banánové lievance s gaštanovým pyré

Tento recept je bez laktózy a bez lepku, takže je vhodný pre Celiatikov a ľudí s intoleranciou laktózy. S týmto receptom zabodujete snáď u každého! Je to chutné, lahodné spestrenie klasickej kuchyne. Lievance s gaštanovým pyré sú sladké, ale nemajú vysoký pomer sacharidov.

Potrebujete: 2 vajíčka, 1 veľký banán, 250 g gaštanové pyré (1 kocka), čerstvé jahody.

Postup prípravy je veľmi jednoduchý. Vajíčka rozmixujte s banánom a tým Vám vznikne vláčne, hustejšie cesto na tieto lievance. Toto cesto potom nalievajte na rozpálenú panvicu s trochou tuku a „opekajte“ z oboch strán. Potom na tieto hotové lievance postrúhajte gaštanové pyré a obložte to umytými čerstvými jahodami. Takú maškrtu ste ešte nejedli!

Gaštanové pyré ulahodí každému, nechajte sa naň zlákať a vyskúšajte niektorý z týchto receptov…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme