Reklama
Reklama

Jedlé gaštany – jesenné zdravé maškrtenie, recept na pečené gaštany

pecene jedle gastany

Gaštany jedlé sú chutným plodom jesene. Obsahujú vysokú dávku vitamínu C, ochraňujú a detoxikujú celé telo a môžu Vám pomôcť aj s problémovým schudnutím. Túto jesennú záležitosť si určite nenechajte ujsť, pripravte si chutné pečené gaštany… Gaštany jedlé – nie sú tie gaštany, z ktorých vyrábajú deti panáčikov na špajdli. Gaštany na okrasu alebo na panáčikov sú pagaštany konské. Pagaštan konský je nejedlý, pozor na to. Z pagaštanu konského sa vyrábajú tinktúry, hojivé maste a podobne. Výťažky z pagaštanu majú liečivé pozitívne účinky na kožné ochorenia, liečia rany, odstraňujú bolesti kĺbov, pôsobí antibioticky…

O gaštanoch

Gaštan jedlý (lat. Casstanea Mil) – čeľaď bukovitá

Gaštan jedlý je strom, ktorý dorastá do výšky okolo 25 metrov. Gaštan jedlý nie je náročný listnatý strom na pestovateľské podmienky. Je veľmi odolný, čo sa týka letných horúčav ale aj zimných mrazov. Pre dobrý rast a vývoj mu vyhovujú mierne až teplé podnebné pásma. Tento listnatý strom začína rodiť prvé gaštany, ktoré sú jedlé v čase okolo 9 roku života. Ak ste si gaštan vypestovali poctivo zo semena, tak rodivosť sa posúva na hranicu až okolo 14 – 16 roku života stromu. Chutné plody gaštanu sa zbierajú na jeseň (september, október, začiatok novembra)

Čo obsahujú jedlé gaštany?

Gaštany sú nabité účinnými látkami, vďaka ktorým sa Vaše zdravie zlepší behom krátkej doby. Keď je sezóna gaštanov, tak ich určite papajte…

Voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, železo, horčík, vápnik, fosfor, sodík, draslík, mangán, meď, zinok, selén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, kyselina pantoténová a kyselina listová.

Nutričná hodnota – gaštany jedlé (100g)

KJ–  1 008 Kcal– 240  Bielkoviny– 3,8 g  Sacharidy– 51 g

Tuk –  3,2 g Vláknina – 6 g  Voda – 35 g Betakarotén – 15,5 ug

Gaštany jedlé obsahujú minerály – 100 g

Železo 1,2 mg Zinok 0,4 mg
Vápnik 32,3 mg Mangán 1,35 mg
Horčík 30,5 mg Meď 0,7 mg
Fosfor 111 mg Omega 3 kyseliny 99 mg
Draslík 600 mg Omega6 kyseliny 766 mg
Sodík 2,5 mg   Selén 1 ug

Jedlé gaštany obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 27 IU Vitamín C 29 mg
Vitamín B1 0,15 mg Vitamín E 0,7 mg
Vitamín B2 0,24 mg Vitamín K 9 ug
Vitamín B3 1,6 mg Kyselina listová 77 ug
Vitamín B6 0,7 mg Kyselina pantoténová 0,8 mg

gastan jedly plod

Gaštany jedlé – účinky zdravie

Zlepšenie kompletného zdravia, to presne Vás čaká po konzumovaní jedlých gaštanov, tak prečo nie… Kto nechce byť zdravý???

 • Prírodná podpora imunitného systému
 • Detoxikácia organizmu, antiseptické účinky
 • Ochrana buniek pred pôsobením voľných radikálov
 • Prečistenie hrubého čreva
 • Obnova črevnej mikroflóry
 • Znižovanie vysokého cholesterolu
 • Znižovanie vysokého krvného tlaku
 • Prevencia kardiovaskulárnych ochorení
 • Eliminujú migrény
 • Zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov
 • Podporujú tvorbu červených krviniek
 • Podporujú funkciu mozgu
 • Urýchľujú metabolizmus
 • Normalizujú hladinu cukru v krvnom obehu
 • Vhodné pre Celiatikov
 • Vhodné pre Diabetikov
 • Vhodné pre tehotné ženy

Gaštany jedlé – účinky na chudnutie

Gaštany jedlé sú vhodnou potravinou pri chudnutí, pretože majú nižšiu energetickú hodnotu ako orechy, čipsy alebo iné slané maškrty. Samozrejme, že orechom sa nedá okrem vyššej kalorickej hodnoty nič vytknúť. Jedlé gaštany majú veľké pozitíva na zdravie, trávenie a podporujú aj zdravé chudnutie. Neváhajte zapojiť gaštany do svojho jedálnička

Doporučená denná dávka gaštanov

Pri chudnutí dodržte dennú doporučenú dávku jedlých gaštanov 15 gramov a to 2 – 3 x do týždňa. Pri udržaní hmotnosti alebo pri zlepšení zdravia môžete pokojne konzumovať 20 – 25 gramov jedlých gaštanov za deň 3 krát do týždňa.

pecene gastany

Pečené gaštany – recept

Potrebujete: ľubovoľné množstvo gaštanov (jedlých), papier na pečenie, plech, trochu vody a štipku morskej soli

Gaštany umyte v teplej vode. Umyté gaštany narežte ostrým nožíkom do písmena X, na jeho spodku (špičke). Narezané a umyté gaštany poukladajte na plech s papierom na pečenie ale narezanou špičkou na hor. Pokropte gaštany trochou vody, nebudú také suché. Počas pečenia sa špička otvorí a gaštan sa dobre prepečie a ľahko ošúpe. Gaštany pečte v rúre na 220 stupňoch 20 – 35 minút, v závislosti od ich veľkosti. Ak sú gaštany malé, tak bude stačiť 15 – 20 minút, ak sú veľké doprajte im aj pol hodinu. Gaštany sú dopečené vtedy, keď sa špička otvorí a samotné jadro gaštanu je hnedé, pre istotu ich koštujte. Do dopečení ich môžete jemne posypať morskou soľou, ale iba štipku! Dobrú chuť.

jedle gastany

Keď ste zvládli pečené gaštany, tak si určite pripravte aj niektorý z 3 receptov z gaštanového pyré, to sa budete zalizovať!

Použitie gaštanov

Najčastejšie sa gaštany používajú v kuchyni ako pečené, no môžete ich aj uvariť. Jedlé gaštany sú ideálne na prípravu rôznych krémov (gaštanové pyré), zákuskov, koláčov ale tepelne spracované gaštany sa hodia aj ako príloha napríklad ku mäsu. Vyskúšajte vo svojej kuchyni jedlé gaštany a určite si ich zamilujete….

Kliknite pre zväčšenie

info-gastany

Ľúbite aj vlašské orechy??? Za gaštanmi vôbec nezaostávajú…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme