Reklama
Reklama

Pestovanie – stévia cukrová

Pestovanie – Stévia je viacročná rastlina. V našich podmienkach sa skôr pestuje ako jednoročná rastlinka, pretože je náchylná na chlad a zazimovanie Stévie je náročné. Je teplomilná a potrebuje dostatok vlhka. Neznáša mráz a pri teplote pod 5 stupňov Celzia uhynie. Počas zimy zhadzuje lístky a prezimováva len koreňová sústava. Najvýhodnejšie je pestovať Stéviu v črepníku, aby sa dala ľahko prenášať. Potrebuje čo najviac tepla a pravidelnú zálievku. Korene sú uložené plytko a preto rastlina od spodku rýchlo vysychá. Najviac sa musí zalievať v júli a auguste, počas najteplejších mesiacov. Umiestnite ju na východnú stranu. Ak ju máte na tmavých alebo tienistých miestach, nebude mať dostatočne vyvinuté a sladké lístky



Postup pestovania stévie

Najlepšie je kúpiť už vypestované rastliny, ktoré si môžete hneď presadiť ako len chcete (skleník, črepník, záhrada). Vysádzať Stéviu do záhrady sa veľmi neoplatí, pretože ju pred zimou budete musieť presadiť do črepníka. Jedna z možností v našom podnebnom pásme je skleník alebo temperovaný fóliovník. Tu sa prevažne udržiava plusová teplota a Stévia sa môže prijateľne vyvíjať. Pôda by mala byť humusovitá piesočnato-hlinitá a pH pôdy, teda kyslosť pôdy, by mala byť 4,5 – 6,5. Pozor na priamom a silnom slnku sa lístky spália.

Kvitnutie sa začína od júna do septembra. Zber sa začína od júla do septembra. Počas rastu je potrebné udržiavať stálu vlhkosť pôdy, zalievať aby bola pôda vlhká nie mokrá. Ku koncu septembra sa už zbierajú lístky z ktorých si viete hneď urobiť čaj, prípadne po vysušení zomlieť a pridávať v tejto forme do jedál. Takže pestovanie stévie nie je zložité, takže už onedlho môžete používať vlastnoručne vypestovanú náhradu cukru.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme