Reklama
Reklama

Staráte sa o svoju pleť? 7 rád a tipov čo robiť…

tvar zeny-proces starnutia a omladzovania

Ako sa staráte o najväčší orgán Vášho tela? Ak neviete, čo to je, tak je to predsa naša pokožka. Koža je každý deň vystavená „všemožným“ podmienkam a to nie zrovna priaznivým a práve preto ju musíme chrániť a starať sa o ňu. Naša koža prezrádza nie len náš zdravotný stav, ale aj to, ako sa o seba staráme…

O koži

Koža je naším najväčším orgánom, ktorý má rozsah jeden a pol, až dva metre, to je ale plocha… Koža nás nie len chráni, ale má aj iné životne dôležité funkcie (viď nižšie), ktoré nám veľmi pomáhajú… Začnite si tento orgán viacej všímať. Viac sa oň starať a svieži vzhľad si udržíte dlhšie! Je to také jednoduché.

Čo ničí kožu?

Najčastejšie je naša pokožka  vystavená týmto „neprajníkom“, ak nemáte možnosť vyhnúť sa im, tak začnite o svoju kožu viac dbať.

Nekvalitné stravovanie (nedostatočná výživa)

Nedostatok správnych tukov, vitamínov a iných látok v strave má za následok nedostatočné vyživenie kože. Pokožka môže byť vysušená, alebo naopak mastná. Stravu treba mať pestrú, vyváženú a hlavne pravidelnú.

Slabý pitný režim

Nedostatok vody v tele, teda dehrydratácia organizmu radikálne vysušuje pokožku. Ku suchej pokožke prispieva nedostatočný pitný režim a aj nedostatok dobrých tukov a minerálov.

Nedostatočná hydratácia kože

Krémujete sa? Ako často? Ak máte dobrý pitný režim a stravu, je to super, ale pokožku treba hydratovať aj zvonka krémami. Kozmetiku môžete používať obohatenú aj o vitamíny, tuky alebo ďalšie látky.

Nedostatok spánku

V spánku sa regeneruje naše celé telo a ak nemáte dostatočný spánok, tak ani Vaša pokožka nemôže mať svieži a mladý vzhľad. Nie nadarmo sa hovorí, vyspať sa „do ružova“.

s nespavostou pomaha

Veľa slnečných lúčov

Vďaka slnku chytáme bronzovú pokožku a taktiež sa aktivuje vitamín D ale všetkého veľa škodí! Ak nemáte základ opálenia na Vašej pokožke, tak sa na slnku nezdržujte dlho, aby ste pokožku nespálili. Keď idete na dlhšiu dobu na slnko, tak použite kvalitný ochranný prostriedok (krém, sprej, inú kozmetiku, pokrývku hlavy atd…).

Fajčenie, dym, prašné prostredie, alkohol

Spomeňte si na „mladé časy“, keď ste na diskotéke prehýrili celú noc, ako ste na druhý deň vyzerali… Alkohol, cigarety, prašné prostredie a podobne vysušuje, upcháva a ničí našu pokožku. Vyhýbajte sa tomuto prostrediu a Vaša pleť „ožije“.

Koža a pleť je odrazom nášho zdravia!

Prečo sa starať o našu pokožku?

Tieto dôležité funkcie nezastúpi žiadny iný orgán…

hydratujte pokožku olivovým olejom, koža - prierez pokožky

  • Slúži ako ochrana našich orgánov, kostí a svalstva
  • Ochraňuje nás aj pred negatívnymi vplyvmi slnečných lúčov (UV žiarením)
  • Zabezpečuje nám termoreguláciu (teplo, zima)
  • Vďaka potu sa ochladzuje naše telo
  • Vďaka chlpom na pokožke ostáva viac tepla na pokožke (otepľuje nás)
  • Vďaka pokožke cítime dotyky, bolesť…

Ako sa starať o svoju pokožku? 7 rád a tipov, ktoré zaberú!

Ak chcete vyzerať sviežo, mlado a chcete „pohladiť“ svoju pokožku, tak vyskúšajte tieto tipy…

usmieta tvár ženy s kvetinou vo vlasoch

1. Používajte kvalitnú kozmetiku, predtým než vyjdete na slnko

Na slnko určite treba chodiť, hlavne kvôli tvorbe vitamínu D, ale treba sa pred ním mať aj na pozore a chrániť kvalitným faktorom. Na opaľovacom kréme nešetrite.

2. Väčšinou sa sprchujte (nekúpte)

Sprchovanie je pre našu pokožku zaručene „jemnejšie“ a menej ju vysušuje, ako kúpanie. Sprchovanie je rýchlejšie a pre lepší stav pokožky vhodnejšie. Keď sa však budete kúpať, tak si do kúpeľa pridajte pár kvapiek éterické oleja alebo bylinky.

3. Vždy sa po sprche/kúpeli natierajte

Hydratovať pokožku po sprchovaní alebo kúpaní je dôležité, voda totiž pokožku vysušuje a aj mydlá či sprchovacie gély. Keď poriadne vyschnete, tak sa nakrémujte a nechajte to chvíľu pôsobiť, nech sa krém „vpije“ do pokožky, potom sa oblečte, aby sa krém nevsiakol do oblečenie.

staranie o plet hydratačný krém na tvár na zelenom liste

4. Pite, pite a znovu pite (nie alkohol!)

Voda je základom zdravej a sviežej pokožky. Snažte sa doobeda vypiť čo najviac tekutín, vtedy sa telo najviac prečisťuje, poobede vypite už menej a večer skúste nepiť už vôbec. Keď pijete večer, tak sa voda vo Vás zadrží.

5. Jedzte kvalitne

Kvalite stravy sa odráža na vzhľade našej pokožky. Vo svojom stravovaní preferujte ryby, chudé mäso, orechy, semienka, ovocie, zeleninu, ryžu, kyslomliečne produkty a celozrnné produkty. Snažte sa mať stravovanie pestré a pravidelné. Vo svojej strave skúste znížiť príjem rafinovaného cukru, tuku a emulgátorov.

stravovanie krvnej skupiny b

6. Spite „do ružova“

Spánok je taktiež dôležitý pre pekný a zdravý stav pokožky. Skúste sa zariadiť tak, aby ste spali každú noc aspoň 7 hodín.

7. Čo najviac sa držte na čerstvom vzduchu

Tým nemyslím, byť čo najviac na terase v meste na kávičke… Čerstvým vzduchom môžeme myslieť prechádzku v lese, na poli, lúke alebo tam kde je čo najmenej áut a vplyvu „ľudskej činnosti“.

Čo robiť, keď máte suché lakte alebo kolená? Sú tu rady a tipy, ako si s tým poradiť.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme