Reklama
Reklama

Pravda o tofu – je skvelé alebo škodí?

Tofu bílé

Ako je to v skutočnosti s touto potravinou? Je tofu dobré alebo nie? Keďže je tofu zo sóje a tá má mnoho odporcov, tak radšej čítajte…  Určite ste už počuli o tofu, ale už ste ho aj jedli? Ak nie, tak tofu určite stojí za vyskúšanie! Je to chutná potravina, ktorá sa dá pripraviť na mnoho spôsobov (viď nižšie). Ak dbáte na príjem bielkovín a chcete minimalizovať príjem tuku a sacharidov, tak tofu je ideálnou možnosťou! Táto plnohodnotná potravina má skvelú chuť, na ktorú sa ľahko zvyká.

O Tofu (rastlinný syr)

Tofu sa zvykne nazývať aj tofu syr, alebo sójový syr, pretože sa vyrába zrazením sójového mlieka (podobne ako syr) a to za pomoci najčastejšie morského výťažku nigari. Tofu je však bez lepku a bez laktózy, takže je vhodnou a plnohodnotnou potravinou aj pre Celiatikov a ľudí s intoleranciou laktózy. Tofu je vlastne vegánsky produkt, ktorý sa dá pripravovať na množstvo spôsobov… Tofu si viete zakúpiť ako prírodné biele, údené alebo marinované.

Ak nejete mäso, alebo sa chcete zdravšie stravovať, tak tofu je riešením!

Aké účinné látky obsahuje tofu syr (zloženie)?

Tofu nie je „plné“ iba bielkovín, ale má v sebe široký záber rôznych účinných látok. Ktoré sú to?

Bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo, zinok, meď, mangán, selén, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny B, C, K, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota – tofu z vápenatých solí (100g)

KJ–  285,6  Kcal– 68  Bielkoviny– 9 g  Sacharidy– 6 g

Tuk –  3,9 g  Vláknina – 1 g  Voda – 85 mg

Tofu obsahuje minerály – 100 g

Draslík 155 mg Železo 1,8 mg
Fosfor 129 mg Zinok 0,7 mg
Horčík 38 mg Sodík 14 mg
Vápnik 210 mg Selén 10 ug
Meď 0,4 mg Omega 3 kyseliny 170 mg
Mangán 0,7 mg Omega 6 kyseliny 1 590 mg

Tofu obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,2 mg Vitamín C 0,3 mg
Vitamín B2 0,15 mg Vitamín K 3 ug
Vitamín B3 0,1 mg Kyselina listová 20 ug
Vitamín B6 0,13 mg Kyselina pantoténová 0,2 mg

tofu omeleta s petrzlenovou vnatou

Nutričná hodnota – tofu okara (100g)

KJ–  315  Kcal– 75  Bielkoviny– 4 g  Sacharidy– 11 g

Tuk –  2 g  Vláknina – 0,3 g  Voda – 82 mg

Tofu okara obsahuje minerály – 100 g

Draslík 220 mg Železo 1,5 mg
Fosfor 55 mg Zinok 0,85 mg
Horčík 24 mg Sodík 10 mg
Vápnik 95 mg Selén 13 ug
Meď 0,3 mg Omega 3 kyseliny 85 mg
Mangán 0,5 mg Omega 6 kyseliny 670 mg

Tofu okara obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B3 0,2 mg Kyselina listová 30 ug
Vitamín B6 0,13 mg Kyselina pantoténová 0,15 mg

Druhy tofu syra

Okara (tofu)

Okara je vlastne sójová drť, ktorá vzniká pri výrobe tofu syra. Tekutina z vody a rozmixovanej sóje sa precedí cez látku a potom vznikne tekutina, sójové mlieko a okara, čo je vlastne tuhá hmota, podobná tvarohu. Táto hmota okara je tiež výživná a zdravá a najčastejšie sa využíva ako na výrobu nátierok, polievok, paštík, mäsových či zemiakových jedál a podobne. Okara je tiež vegánsky produkt, ktorý neobsahuje laktózu a ani lepok.

Tofu z vápenatej soli

Toto tofu sa ako jediné vyrába zrážaním vápenatých solí. Najčastejšie sa pri výrobe tofu syra používa morská soľ (Nigari) ale pri tomto druhu sú použité vápenaté soli a tým má toto tofu oveľa vyšší pomer vápnika, ako klasické tofu. Obsah vápnika v tomto tofu je približne 200 mg na 100 g výrobku. Pričom klasické tofu má 50 – 100 mg vápnika, na 100 g výrobku.

Údené a marinované tofu

Možno Vám tofu nezachutilo, pretože ste mali tofu prírodné biele, ale vyskúšajte tofu marinované alebo údené a uvidíte! Úplne iná chuť a s týmto tofu sa dajú „vykúzliť“ rôzne chutné jedlá. Marinované a údené tofu sú vhodným variantom náhrady mäsa.

tofu s korením

Aké pozitívne účinky má tofu na naše zdravie?

Tofu nie len dobre chutí, ale má aj pozitívne účinky na zdravie – organizmus.

 • Prevencia voči niektorým druhom rakoviny
 • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
 • Urýchľuje metabolizmus
 • Ľahko stráviteľné, vhodné pri chudnutí
 • Zasýti a dodáva energiu priebežne
 • Udržuje telo v dobrej celkovej kondícii
 • Eliminuje vysoký cholesterol
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Podporuje a upravuje funkciu štítnej žľazy
 • Pozitívny vplyv na obličky
 • Podporuje zdravý nervový systém
 • Zlepšuje koncentráciu a pamäť
 • Podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
 • Prevencia vzniku Osteoporózy
 • Neobsahuje laktózu
 • Neobsahuje lepok

Tofu a taktiež aj sója má mnoho odporcov, ktorý neporučujú konzumovať sóju a produkty z nej… Platí tu však pravidlo zlatej strednej cesty, ak Vám tofu chutí a vyhovuje, tak ho konzumujte. Má množstvo pozitív, tak prečo nie. Ale nekonzumujte tofu každý deň, ani mäso sa nemá konzumovať denne… Vyskúšajte tofu a uvidíte čo Vám jeho chuť “povie”.

Čo tofu pri chudnutí, je vhodné?

Tofu má vyšší pomer bielkovín, keďže je zo sóje, ktorá má až 50% proteínov a tým podporuje trávenie a celkový metabolizmus. Keďže má tofu nižšiu energetickú hodnotu, nižší pomer tuku a sacharidov, tak je pri chudnutí určite vhodné. Tofu je rastlinného základu a aj to minimum tuku čo obsahuje je tuk práve ten „dobrý“. Tofu viete konzumovať ako hlavné jedlo na obed, večeru ale si viete z neho pripraviť aj chutnú nátierku na raňajky (viď nižšie). Počas chudnutia konzumujte tofu 2 – 5 krát v týždni a keď chcete, tak ho môžete jesť na miesto mäsa. Tofu je plnohodnotná náhrada mäsa a mäsových výrobkov. Tofu si viete pripraviť varené, pečené, grilované ale dá sa jesť aj za surova, hneď ako ho kúpite, pretože už je tepelne spracované.

Recept z tofu – sú super, vyskúšajte!

Tieto recepty sú jednoduché, zdravé a chutné, tak prečo ich nevyskúšať?

Recept na domáce tofu

Tento recept je časovo náročnejší, viac sa oplatí zakúpiť si hotové tofu, ale vyskúšať to samozrejme môžete. Kvalita tofu sa odráža od kvality sójových bôbov. Kvalitné sójové bôby by mali mať krémovú či žltú farbu a ich povrch má byť hladký.

tofu so sójou

Potrebujete: 500 g sójových bôbov, citrónová šťava, plátno.

Sójové bôby preberte a namočte do vody izbovej teplote a nechajte ju namočenú 15 hodín. Potom túto sóju sceďte a rozmixujte na hladkú kašu. V hrnci si dajte zovrieť 4 litre vody. Keď voda vrie, tak prilejte sójovú kašu do tejto vody a stále miešajte. Na povrchu sa bude vytvárať pena, ktorú lyžicou zbierajte a vylejte. Túto vodu so sójovou kašou varte približne 15 minút, za stáleho miešania. Potom túto hmotu preceďte cez plátno. Voda, ktorá Vám ostala je sójové mlieko a tuhá hmota, ktorá ostala v plátne alebo v plienke je okara. Aby sa sójové mlieko premenilo na tofu syr, tak si ešte pripravte zrážadlo. Treba robiť rýchlo, aby sójové mlieko nevychladlo. Sójové mlieko znovu vložte do hrnca. 3 deci vody zamiešajte s 8 PL citrónovej šťavy. Do sójového mlieka najprv vlejte 1 deci zrážadla a zamiešajte, počkajte 2 – 4 minúty. Potom vlejte ďalšie deci zrážadla a už iba jemne premiešajte vareškou vrch tekutiny, znovu počkajte 2 – 4 minúty. Potom vlejte posledné deci zrážadla ale už nemiešajte. Tekutinu nechajte 20 minút postáť a potom ju znovu preceďte cez plátno alebo čistú plienku a tuhá hmota, ktorá ostane v látke je výsledné tofu. To potom uskladnite v chladničke, vydrží Vám 2 – 5 dní.

Recept na vegetariánsku cesnakovú tofu nátierku

Táto vynikajúca vegetariánska nátierka je vhodná na raňajky s tmavým pečivom a s čerstvou zeleninou.

Potrebujete: 2 uvarené vajíčka, 1 balík údené tofu (250g), 4 PL masla, 1 ČL horčica, štipka soli a čierneho mletého korenia, 2 strúčiky cesnaku.

Uvarené vajíčka očistite a vložte do mixéra. Ku nim pridajte pretlačený cesnak, maslo, tofu, soľ, korenie, horčicu a dobre rozmixujte na hladkú hmotu.

Recept na grilované tofu so zeleninou

Tento recept je vegánsky, ale ak chcete, viete si ho pripraviť aj s mäsom (ideálne kuracie) a so syrom. Ku tomuto receptu sa hodí domáci dressing bylinkový alebo cesnakový.

grilované tofu

Potrebujete: 2 balíčky tofu (1 ks marinované, 1 ks údené), cuketu, paradajky, papriku, šampiňóny, cibuľu, morská soľ, čierne korenie, sladká paprika, olivový olej.

Umytú zeleninu pokrájajte na kocky a krúžky a vložte do väčšej misy. Posypte to koreninami (soľ, mleté čierne korenie, sladká paprika, štipka mletého kmínu) a dobre premiešajte, aby sa koreniny dostali všade. Potom plátky tofu pokrájajte na kocky a striedavo so zeleninou napichujte na ihly. Pripravené ihly s tofu a zeleninou grilujte na rozpálenom ohni približne 4 minúty z každej strany.

Tofu syr – výsledné zhodnotenie

Ak Vám tofu chutí a vyhovuje, tak ho pokojne zapojte do svojho stravovania. Z tofu sa dajú pripraviť mnohé chutné a zdravé jedlá. Tofu konzumujte 2 – 5 krát v týždni, aby Vaše stravovanie bolo pestré a rozmanité. To, že má tofu pozitívne účinky, však neznamená, že ho musíte jesť trikrát denne. “Všetkého aj zdravého veľa škodí”…

Nezabudnite na sóju! Tu sa dozviete čo obsahuje, aké má sója účinky a aký vplyv má na chudnutie.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme