Reklama
Reklama

Čo je z prírody vhodné na zväčšené póry? 6 tipov je tu!

zvacsene pory potnicky

Trápia Vás zväčšené póry alebo potničky? Čo sa s tým dá robiť, aby tieto problémy neboli tak výrazné? Ako si viem pomôcť s týmito problémami, aby som si nemusela kupovať predražené krémy? Prinášame Vám zopár jednoduchých tipov, čo robiť a čo použiť na zväčšené póry a na potničky.

Čo sú potničky

Potničky alebo zapareniny sú vlastne červené úkazy (niečo ako vyrážky) na podráždenej pokožke, ktorý vzniká u detí ale aj u dospelých. Najčastejšie vznikajú v letom období, keď sú dané miesta podráždené tesným oblečením, mokrými plavkami alebo oblečením z umelých látok, trením o seba rôznymi časťami tela (stehná, ruky, zadok), prílišným teplom, potom a nedostatkom čerstvého vzduchu.

Koho postihujú potničky?

Potničky postihujú najčastejšie malé deti, v oblasti pod plienkou, ale dokážu potrápiť aj dospelých. Ako bolo spomenuté, tak potničky sú spôsobené potením, nedostatkom čerstvého vzduchu ale nebojte sa potničiek sa dá zbaviť (viď nižšie).

tvár so zdravou pokožkou a tvár s škvrnami

Koho postihujú zväčšené póry? Čo s nimi?

Najčastejšie zväčšené póry trápia ľudí s mastným typom pleti. O tento typ pokožky sa treba vzorne starať, aby sa dané póry dokázali zúžiť. Na zväčšené póry existujú rôzne druhy krémov, ktoré Vám vie presne doporučiť kozmetička. Na zväčšené póry môžete používať aj napríklad kozmetiku s obsahom retinoidu, táto kozmetika je však na lekársky predpis. Bez lekárskeho predpisu a lacnejšie metódy sú napríklad použitie jablčného octu alebo citrónovej šťavy (viď nižšie).

6 tipov ako na zväčšené póry

1 Sprchovanie vo vlažnej vode, ochladzovanie

Miesta postihnuté potničkami určite neumývajte horúcou vodou, tento problém by ste iba zhoršili. Potničky a miesta nimi postihnuté je ideálne umývať vlažnou alebo studenou vodou. Schladenie môžete robiť aj rozprašovačom so studenou vodou.

2 Nosiť bavlnené, bambusové a voľnejšie oblečenie

Miesta postihnuté potničkami určite „neduste“ tesným oblečením z umelých materiálov. Noste vzdušné, voľnejšie oblečenie z bavlnených alebo bambusových materiálov.

3 Jablčný ocot

Jablčný ocot odstraňuje mastnotu, dezinfikuje pokožku a je vhodným prostriedkom na zväčšené póry. Jablčný ocot zmiešajte v pomere 2 PL jablčného octu a 2 deci vody. Potom tento roztok naneste na odlíčovací tampón a pretrite si ním čistú pokožku (okrem očí) na celej tvári, alebo aspoň tam, kde máte najmastnejšiu pokožku. Tento proces môžete aplikovať  4 – 5 krát v týždni a po krátkej dobe by ste mali mať pokožku v normále.

jablcny ocot

4 Citrónová šťava

Citrónová šťava funguje podobne ako jablčný ocot. Šťavu z jedného citróna zmiešajte s 1,5 deci vody a na odlíčovacom tampóne ju aplikujte na problémovú pleť. Túto aplikáciu môžete opakovať 2 – 4 krát do týždňa, Vaša pokožka bude menej mastná, čistá a ak nie sú Vaše póry zväčšené vo veľkej forme, tak sa môžu úplne uzatvoriť.

5 Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna má taktiež upokojujúce účinky na potničky. Umytú a osušenú postihnutú pokožku jemne „poprášte“ sódou bikarbónou a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Potom dané miesto pokožky jemne očistite a nechajte tak.

6 Šťava z aloe vera alebo nejaké kozmetika s obsahom výťažkov aloe vera

Aloe vera má vo všeobecnosti liečivé a upokojujúce účinky na pokožku a vôbec na každú časť ktorej sa „dotkne“. Šťavu z aloe vera si viete zakúpiť alebo si aloe vera môžete aj vypestovať. Potom odrežte menší kúsok listu aloe vera a jeho šťavu aplikujte na postihnuté miesto na pokožke. Zakúpiť si môžete aj nejaký krém s obsahom výťažkov aloe vera a tú si tiež pravidelne aplikovať na pokožku, urýchli hojenie a hydratuje.

aloe vera v sklenenom pohari

Na zväčšené póry a potničky nemusíte používať iba predraženú kozmetiku, ale pokojne môžete vyskúšať aj jeden z našich tipov pre domáce a prírodné recepty. So zväčšenými pórmi a potničkami si hravo poradíte!

Na suché či mastné vlasy, akné a lámavé nechty sú tu návody na použitie citrónovej šťavy a pre dokonalú pleť je tu recept na jahodovú masku.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme