Reklama
Reklama

Používate ílovú masku? Druhy, použitie a návody…

Žltá červená biela a čierna kozmetická čistiaci íl na tvár a telo.

O ílových maskách ste už isto počuli a možno ich aj vyskúšali… Ak nie, tak to určite stojí za vyskúšanie. Ílové masky by ste mali používať pravidelne, či už máte suchú, mastnú alebo pokožku s vráskami. Íl je „čistý“ prírodný produkt, ktorý dokáže vylepšiť pokožku. Aké sú najčastejšie druhy a ako ílové masky používať?

Pár informácii o íle

Íl sa nachádza prirodzene v pôde po celej planéte. Nie je to však klasická pevná pôda, ide o nespevnenú (mazľavú) hmotu, usadeninu, ktorá obsahuje cenné látky. Íly obsahujú rôzne minerálne látky (ílová skupina), vďaka ktorým, v našom prípade dodávajú pozitívne látky do našej pleti. V našich podmienkach je najčastejšie v pôde práve zelený íl (viď nižšie).

Ílové masky sú vhodné pri ekzéme, lupienke, psoriáze, akné, vráskach, podráždenej pokožke, čiernych bodkách, jazvách, mastnej či naopak suchej pleti.

Aké látky obsahujú íly?

Íly obsahujú až 50% čistého ílu a potom nasledovné látky:

Železo, draslík, vápnik, zinok, kremík, hliník, horčík, titán a…

íl žena natiera mužovi na tvár masku

Aké sú najčastejšie druhy ílu?

Najčastejšie sa na „skrášľovacie“ kúry používajú tieto druhy ílov. Prečítajte si, ktorý bude pre Vás tým najideálnejším.

Ružový íl – tento druh ílu je jemný a preto je vhodný na každý druh pleti. Najviac sa však hodí na začervenanú či citlivú pokožku. Použiť ju však môžete aj pri iných problémoch.

Zelený íl – v našich podmienkach je tento íl najčastejší. Používa sa predovšetkým zvonka, ale kúpiť ho viete aj vo forme vnútorného užívania.

Bentonitový íl – tento druh ílu je z vulkanického popola. Je jemný a zároveň silný. Bentonitový íl sa používa zvonka ale aj zvnútra.

Biely íl – tento druh ílu je zo všetkých druhov najjemnejší. Je vhodný pri citlivej pokožke či rôznych kožných ochoreniach. Hodí sa aj na peeling pleti.

Pozitívne účinky ílových masiek na pleť

Pozitívne účinky na pleť sa môžu líšiť, podľa druhu použitého ílu. V každom prípade sú ílové masky pleti prínosné.

problémovú pleť - akné mladej ženy

 • Detoxikuje pokožku
 • Podporuje jej regeneráciu
 • Zlepšuje jej pružnosť
 • Eliminuje vrásky
 • Dodáva pleti jas
 • Odstraňuje nezrovnalosti
 • Zjemňuje jazvy či iné defekty
 • Dodáva jej živiny
 • Normalizuje pleť (suchá, mastná)
 • Jemne odstraňuje starú pokožku (peeling)
 • Odstraňuje bolesti kĺbov

Ako používať ílové masky?

Ílové masky sú pre pokožku prínosnou procedúrou, tu nájdete návody, ako na to. Pozor, pri aplikácii ílov sa vyhnite okoliu pier a očí.

nanášanie masky na tvár ženy

Recept na použitie ružového ílu – maska

Túto masku z ružového ílu môžete použiť pri suchej či mastnej pokožke alebo pri rôznych kožných defektoch či ochoreniach.

Potrebujete: 1 ČL ružového ílu, teplá voda a miska.

Do menšej misky dajte ružový íl a pomaly pridávajte teplú vodu. Stačí malé množstvo, aby sa z ružového ílu vytvorila jemná pasta, ktorú si potom budete aplikovať na suchú pleť. Rovnomerne ju rozotrite po celej tvári a nechajte pôsobiť približne 15 minút. Potom ju umyte teplou vodou a nechajte pokožku prirodzene uschnúť.

Recept so zeleného ílu proti bolesti kĺbov

Túto kúru môžete aplikovať na bolestivé kĺby (lakte, kolená) pri poranení alebo Reume či Dne.

Potrebujete: zelený íl (dostatočné množstvo podľa bolestivej partie), teplá voda, fólia a obväz alebo gáza.

V menšej miske si zmiešajte zelený íl s teplou vodou, aby Vám vznikla jemná hmota podobná kaši. Túto hmotu potom aplikujte na postihnuté miesto, zabaľte do fólie a následne do obväzu alebo gázy. Takto nechajte zelený íl pôsobiť pokojne aj dve, tri hodiny a potom to opláchnite teplou vodou.

Recept na peelingovú masku z bieleho ílu

Túto masku môžete použiť ako účinný a jemný peeling, proti začervenaniu pokožky, odstránenia čiernych bodiek alebo na upokojenie citlivej pokožky.

tvár so zdravou pokožkou a tvár s škvrnami

Potrebujete: 1 ČL bieleho ílu, misku a teplú vodu.

Biely íl rozmiešajte s teplou vodou v miske na hladkú pastovitú konzistenciu. Potom túto masku jemne nanášajte na suchú pleť a krúživými pohybmi v masírujte. Potom ju nechajte ešte pôsobiť 20 minút a zmyte teplou vodou. Pri odstránení budete možno musieť použiť špongiu, aby ste ju dali dôkladne dolu, ale narábajte jemne.

Recept na telovú masku z bentonitového ílu

Po aplikácii tejto masky na Vaše telo budete už po prvom raze cítiť výsledky. Vaša pokožka bude dýchať, bude jemnejšia a žiarivejšia.

Potrebujete: misku, teplú vodu a bentonitový íl (väčšie množstvo).

V miske zmiešajte bentonitový íl a teplú vodu. Vytvorte pastu, ktorou si potrite telo (ruky, nohy, brucho…) a potom sa niekam uložte a tento íl nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Potom sa dôkladne umyte teplou vodou a môžete sa aj natrieť.

Zaujímavosť

Vedeli ste, že zelený íl Zeolit sa dá užívať aj vnútorne? Áno, tento druh má pozitívne účinky na tráviaci systém a dokáže pomôcť pri rôznych tráviacich problémoch. Zelený íl Zeolit na vnútorné použitie zakúpte v rôznych predajniach so zdravou výživou, presne na to určený.

Tipy ako sa starať o svoju pleť, čo ju ničí a čo naopak podporuje nájdete tu, kliknite sem.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme