Kurkuma – cesta ku zdraviu? 12 účinkov i negatíva

Trápia Vaše telo neduhy a zároveň si radi jedlo ochutíte korením? Tak potom je pre Vás kurkuma správnou voľbou. Kurkuma je nielen korenie ale je aj “liek” na mnoho ochorení. U nás sú účinky kurkumy zatiaľ nedocenené, pričom vo svete je nesmierne populárna. A možno ani neviete, že ju už používate. Viete v čom je kurkuma obsiahnutá?

Toto o kurkume viete?

Kurkuma je indické korenie žltej farby. Už po stáročia sa používa nielen ako korenie ale aj ako liek napríklad v ajurvédskej medicíne. Má širokosiahle účinky na zdravie – či už na vnútorné použitie ale i na pokožku a hojenie rán.

Kurkuma má mierne pálivú chuť. Patrí do čeľade ďumbierovitých rastlín. Kurkuma je základom korenia Karí. Takže ak pravidelne používate kari, tak aj kurkumu. Je príbuzná aj so šafranom. Jej  pozitívne účinky na zdravie sú už dávno známe… Kurkuma je účinná prevencia pred mnohými vážnymi ochoreniami. Obsahuje vzácne látky ktoré dopomôžu telu k lepšiemu zdraviu. Je však potrebné spomenúť aj druhú stranu mince. Pri niektorých ochoreniach môže stav aj zhoršiť (viď nižšie)

Čo obsahuje kurkuma  – Okrem najvzácnejšej zložky kurkumínu obsahuje aj antioxidanty, antiseptické látky, vitamíny B, C a E, taktiež aj piperín a kapsacaín.

Ak Vám niečo tieto obsiahnuté zložky hovoria, tak určite chápete, prečo má kurkuma také účinky ako má.

Najvzácnejšia zložka kurkumy – kurkumín

Kurkumín je vzácny a účinný prvok, ktorý obsahuje korenie kurkuma. Kurkumín je silná protizápalová látka, antioxidant a žlté farbivo. Kurkumín má mnohé zdravotné účinky a funguje aj ako účinná prevencia. Farmaceutické firmy sa snažia vyrábať z Kurkumínu liečivá, ktoré budú liečiť ľudí po celom svete… viac v článku “vzácny kurkumín”

Účinky – kurkuma ako liek pre zdravie

Stovky štúdií preukázali vysoký prínos kurkumy pre zdravie. Nie je to síce všeliek na všetko, ale pokiaľ ju budete používať v primeraných dávkach, či už ako prísadu do jedál alebo len ako nápoj, Vaše telo sa Vám poďakuje. Ale pozor! Kurkuma môže mať aj vedľajšie účinky.

čerstvý koreň kurkumy na drevenej miske


Kurkuma ako liek pomáha predchádzať rôznym ochoreniam, ale taktiež účinky kurkumy Vám môžu pomôcť aj pri liečbe samotných ochorení. Tu je 12 najvýznamnejších možných účinkov kurkumy:

 1. Prevencia pred rakovinou – kurkumín obsiahnutý v kurkume pôsobí ako silný antioxidant, navyše jeho protizápalové účinky majú výrazný vplyv na stav tela a teda aj na prevenciu voči rakovine
 2. Napomáha pri liečení nádorových ochorení – kurkuma pôsobí ako výrazný antikarcinogén. Pokiaľ nedajbože máte rakovinu, tak používanie kurkumy konzultujte so svojím lekárom
 3. Vychytáva voľné radikály – pôsobí výrazne antioxidačne, čiže je to špička v boji s voľnými radikálmi
 4. Zmierňuje príznaky artritídy – jeho silné protizápalové vlastnosti napomáhajú nielen pri zmierňovaní bolesti a opuchov ale aj celkové negatívne prejavy tohto ochorenia.  Vo všeobecnosti pôsobí ako prevencia voči tomuto ochoreniu.
 5. Podporuje imunitný systém – liečivé účinky kurkumy a v nej obsiahnutého kurkumínu, môžu byť výrazne nápomocné pri posilňovaní imunitného systému aj u ľudí s výrazne oslabenou imunitou.
 6. Podporuje chudnutie – kurkuma patrí medzi korenie, ktoré má určitý vplyv na metabolizmus a chudnutie. Neschudne síce za Vás, ale ako pomocník je super.
 7. Detoxikuje organizmus ako celok. Dokonca bolo preukázané, že má pozitívny vplyv na krv (čistenie krvi)
 8. Kurkuma má “antibiotické” a antiseptické účinky
 9. Podporuje dobré hojenie rán a popálenín. Má pozitívny vplyv na  kožné ochorenia (ekzémy, akné, psoriáza)
 10. Znižuje vysoký cholesterol v krvi – Pri pravidelnom používaní kurkumy môže naozaj dôjsť k zníženiu vysokého cholesterolu v krvi.
 11. Chráni srdce a cievy pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré patria medzi najväčších “zabijakov” Slovákov
 12. Pôsobí ako prevencia pred Alzheimerovou chorobou – na túto zákernú chorobu doposiaľ liek nevynašli. Silné antioxidačné účinky kurkumi môžu podporiť zabráneniu vzniku tejto choroby, prípadne spomaliť jej progres.

Účinky kurkumy na chudnutie – Po zapojení kurkumy do Vášho jedálnička si veľmi jednoducho viete podporiť spaľovanie podkožného tuku. Kurkuma podporuje trávenie a metabolizmus tukov, takže ak budete mať kvalitnú a vyváženú stravu, tak kurkuma podporí Vaše chudnutie. A okrem chudnutia si podporíte aj svoje zdravie.


V podstate sa dá povedať, že kurkuma je bezpečná potravina. Tak ako aj pri iných bylinkách a rastlinách však platí, že môže mať negatívne účinky najmä ak ju užívate dlhodobo a dennodenne. Preto sa radšej poraďte radšej zo svojím lekárom.

 1. Zvýšený srdcový rytmus bol zaznamenaný u jednotlivcov pri dlhodobom používaní kurkumy. Nie je však dokázané, že to bolo spôsobené priamo kurkumou.
 2. Tehotenstvo – bežné používanie kurkumy ako občasného ochucovadla nespôsobuje problémy. Zvýšené užívanie kurkumy je však potrebné konzultovať so svojím lekárom, pretože môže mať vplyv na samotné tehotenstvo ako aj na vývoj plodu.
 3. Problémy so žlčníkom – keďže kurkuma je v podstate korenie, tak pokiaľ máte žlčníkové kamene alebo iné problémy so žlčníkom tak kurkumu nepoužívajte.
 4. Vplyv na krv – pokiaľ máte problémy s krvácaním a zrážanlivosťou krvi, tak taktiež buďte s používaním kurkumy opatrný. Kurkuma môže spomaliť zrážanie krvi a môže sa podieľať na tvorbe podliatín. Taktiež ak máte naplánovanú operáciu, tak aspoň 2 týždne pred ňou kurkumu vysaďte.
 5. Cukrovka – kurkuma znižuje hladinu cukru v krvi a preto ak sa liečíte na Diabetes, konzultujte používanie kurkumy so svojím diabetológom
 6. Žalúdočné problémy – u niektorých ľudí môže spôsobiť problémy so žalúdkom, prípadne nevoľnosť  – najmä pri chorobe s označením GERD
 7. Hormóny – kurkuma znižuje účinky estrogénu, preto pri hormonálnych ochoreniach ako aj pri rakovine je nutné poradiť sa o užívaní kurkumy so svojím lekárom
 8. Anémia – užívanie vysokých dávok kurkumy spomaľuje vstrebávanie železa, takže ak s tým máte problémy tak s kurkumou opatrne.

Kurkuma je super, ale ako vidíte, môže mať v určitých prípadoch aj negatívne účinky. Zdroj informácií


Ako používať kurkumu  – recepty

Doporučujeme používať maximálne 1-5 gramov denne denne a po 2-3 mesiacoch si dať prestávku.

Kurkumu môžete používať len ako korenie na ochutenie jedál, ale môžete si pripraviť aj večerné zlaté mlieko z kurkumy alebo ranný nápoj – čaj z kurkumy.

Pripravte si zlaté mlieko z kurkumy – recept:

Počuli ste už vôbec o ňom? V iných častiach sveta je nesmierne populárny ako relaxačný a upokojujúci nápoj. Určite si ho vyskúšajte pripraviť. My sme ho vyskúšali a na zlaté kurkumové mlieko nedáme dopustiť.

zlaté kurkumové mlieko v poháry a prášok z kurkumy a škorica

Keďže obsahuje aj ďalšie pre telo veľmi prospešné ingrediencie, tak ho kľudne môžeme nazvať nielen kurkumové mlieko ale aj “liečivé” mlieko.

V recepte sme použili alternatívne rastlinné mlieko (mandľové), čo sa určite bude hodiť aj pre vegánov. Pokiaľ však obľubujete klasické kravské mlieko, kľudne môžete použiť aj to.

 • Príprava Vám zaberie cca 20 minút
 • Budete potrebovať: 2 šálky mandľového mlieka, 1 lyžičku kokosového oleja, 1 lyžičku prášku z kurkumy, 1 lyžičku mletej škorice, 1 lyžičku medu a štipku zázvoru a čierneho korenia
 • Postup na prípravu: 1 šálku mandľového mlieka privedieme do varu – nevaríme, následne pridáme 1 čajovú lyžičku kurkumy a dobre premiešame. Necháme trochu vychladnúť a pridáme med, kokosový olej, mletú škoricu štipku zázvoru a čierneho korenia

Zlaté mlieko z kurkumy sa pije pred spánkom, pretože má relaxačné a upokojujúce účinky. Navyše dodáva telu aj antiseptické a antibakteriálne látky, čo pri nočnej regenerácii organizmu určite nebude na zahodenie.

Pripravte si nápoj – čaj z kurkumy? 

Ak máte radi čaj, pripravte si rannú šálku tohto čaju. Pokiaľ by Vám náhodou nechutil, môžete aspoň do svojho obľúbeného čaju vyskúšať pridať trochu prášku z kurkumy.

bylinkový čaj s práškom z kurkumy

 • Uvarte 0,5 litra vody
 • Pridajte jednu kopcovitú čajovú lyžičku kurkumy. Nechajte 10 minút odstáť, prelejte cez plátno
 • Pre dochutenie pridajte med, škoricu, prípadne šťavu z pomaranča alebo citrónu a štipku čierneho korenia

Ranná šálka čaju z kurkumy Vás postaví na nohy, dodá energiu a chuť do dňa. Naučte sa ho piť pravidelne každé ráno. Nezabudnite si po 2 až  mesiacoch dať aspoň 2 týždňovú prestávku, pretože aj zdravého veľa škodí.

Kurkuma – škoda, ak ju nepoužívate

Jednoducho je to korenie, ktoré stojí za to používať. Samotná chuť síce nie je úchvatná (ak by ste ju jedávali /pili samostatne), ale existujú spôsoby, ktoré Vám jej konzumáciu uľahčia.

info obrázok - učínky kurkumyMy sme si obľúbili zlaté mlieko z kurkumy. Pokiaľ ju však nemáte v pláne konzumovať takýmto spôsobom, tak ju aspoň občas pridajte ako korenie do svojho obľúbeného jedla.

Veď tie účinky na zdravie sú naozaj úžasné a kurkuma patrí medzi najzdravšie potraviny / rastliny. Navyše, keď jej účinky sú overené tradičnými juhovýchodnými kultúrami, tak nemáte nad čím váhať. Bola by škoda, ak ju nevyužijete vo svoj prospech, resp. v prospech svojho zdravia.

kari korenieSúvisiace: “Kurkuma je jednou z najúžasnejších zložiek kari korenia. Toto by ste o kari mali vedieť ak ho používate!”

Share Button
Kurkuma – cesta ku zdraviu? 12 účinkov i negatíva
4.2★- 69 Hlasov

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná