Reklama
Reklama

Jablčný ocot – pravda a lož o tomto “lieku”

jablcny ocot

Áno, jablčný ocot má pozitívne účinky na zdravie, ale čo je moc, to je moc. Čo je pravda a čo lož? Recept na jablčný ocot, čo obsahuje, aké sú jeho účinky, ako ho používať, koľko piť a ako ho používať na pleť??? Jablčný ocot sa nezdá, jeho účinky sú skvostné, na chuť sa dá zvyknúť a Vy budete po ňom „žiariť“…

O jablčnom octe

Jablčný ocot je produktom vytvorením kvasením jabĺk vo vode (recept viď nižšie). Tento zdravý nápoj obsahuje cenné látky (vitamíny, minerálne látky, kyseliny) a aj napriek svojej kyslosti odkysľuje organizmus, podporuje trávenie, vylučovanie, kvalitu spánku, upokojuje nervový systém a je nápomocný aj pre zdravú a krásnu pleť a vlasy. Ocot z jabĺk je veľkou pomôckou na zdravie vnútorné a aj vonkajšie, ak sa Vám ho nechce kupovať, tak si ho viete urobiť aj sami doma.

Čo obsahuje jablčný ocot – účinné látky

Účinné látky v jablčnom octe sú zárukou pekného a zdravého tela, tak prečo nevyužiť túto lacnú „pomôcku“.

Sacharidy, bielkoviny, vitamín B, horčík, draslík, vápnik, sodík, železo, fosfor, zinok, kyselinu pantoténovú a kyselina octová.

Nutričná hodnota – jablčný ocot (100ml)

KJ– 86,6 Kcal– 23  Bielkoviny– 0,15 g  Sacharidy– 0,8 g

Jablčný ocot obsahuje – 100 ml

Vitamín B3 0,25 mg Zinok 0,22 mg
Vitamín B12 0,5 ug Fosfor 8 mg
Draslík 63 mg Železo 0,3 mg
Horčík 3,8 mg Sodík 23 mg
Vápnik 5 mg Kyselina pantoténová 0,1 mg

jablcny ocot

5 skutočných účinkov na zdravie

Jablčný ocot nie je oba „marketingovým ťahom“, ktorý Vám nútia rôzne portály, ale jeho pozitívny vplyv na náš organizmus bol vedecky dokázaný, pozrite sa s čím Vám jablčný ocot dokáže pomôcť.

1.Prečistí a podporí Vaše trávenie – kyseliny, ktoré sa v jablčnom octe nachádzajú majú pozitívne účinky na trávenie pretože odstraňujú zápaly v hrubom čreve, obnovujú črevnú mikroflóru, odstraňujú plynatosť, upravujú pravidelnú stolicu a podporujú vylučovanie žlče, čím je trávenie čisté, urýchlené a pripravené na plnohodnotné jedlo.

2.Odvodňuje a prečisťuje močové cesty – kyselina octová prečisťuje močové cesty, obličky a tým urýchľuje vylučovanie nadbytočnej vody a taktiež eliminuje zápaly v močových cestách.

3.Pozitívne účinky na pokožku – jablčný ocot vďaka svojim antiseptickým účinkom je vhodný aj na rôzne druhy rán, pretože ich dezinfikuje a podporuje ich hojenie. Na vonkajšie použitie je vhodný aj ako „odlíčovač“ na mastný typ pleti, kyseliny eliminujú mastenie pokožky a čistia ju. Jablčný ocot si môžete aplikovať aj na vlasy, budú pevnejšie a lesklejšie.

4.Znižuje cukor v krvi a vysoký cholesterol – účinné látky v octe majú moc znižovať hladinu cukru v krvi, preto ak ste si zvykli na sladké potraviny alebo sladené nápoje a chcete sa tohto zbaviť, tak zapojte jablčný ocot a ten by mal pri pravidelnej konzumácii eliminovať chute na sladké. Samozrejme, že aj Vy vedome a cielene musíte znížiť príjem sladkých potravín a pitia na úplné minimum. Kyselina octová rozpaľuje ľahšie tuk v tele podkožný a aj rýchlejšie uvoľňuje vysoký cholesterol z ciev. Ak máte vysoký cholesterol alebo potrebujete schudnúť, tak zapojte jablčný ocot a toto uvoľnenie tuku môže byť rýchlejšie, iba ak upravíte doterajšie stravovanie a pridáte nejakú cielenú aktivitu.

5.Zlepšuje kvalitu spánku a upokojuje – kyseliny a minerálne látky osviežujú telo a myseľ, takže aj sa necítite 100 % ok, tak popíjajte jablčný ocot, ten upraví pozornosť, príliv energie a je oveľa zdravší, ako dopovanie sa kvantom kávy či nedaj boh energetických nápojov… Účinné látky v jablčnom octe upokojujú nervový systém a ešte k tomu aj zlepšujú kvalitu spánku.

Prehnané účinky jablčného octu na zdravie

1.Vďaka nemu zaručene schudnete! – nie to pravda, pretože jablčný ocot je iba pomôckou pre lepšie trávenie, odvodnenie a urýchlenie trávenia. Stále je však tým najdôležitejším strava a pohybová aktivita. Nezabúdajte na to, ak budete každý deň konzumovať neprimerané jedlá v zlom zložení a kalorickej hodnote ale budete sa napájať jablčným octom, tak určite neschudnete. Aj jablčný ocot musíte konzumovať s mierou predsa je to ocot (viď nižšie)…jablcny ocot

2. Zaručený “všeliek” – áno, jablčný ocot má mnohé pozitívne účinky na celý organizmus zvonka a aj zvnútra, ako som tu spomenula, ale nemôžete sa teraz “nalievať” jablčným octom, nezmeniť žiadne doterajšie životné návyky a očakávať sľúbené účinky a efekty. Pri každom doplnku a “zdravotnej” pomôcke je najdôležitejšia pravidelnosť a úprava celkového životného rytmu. Jablčný ocot je super, ale nie je to “všeliek”.

Recept na domáci jablčný ocot

Potrebujete: 1 kg jabĺk, veľkú zaváraninovú sklenenú fľašu (3 a viac litrová), strúhadlo, gázu, sitko a cca 3 – 3,5 litra vody.

Ak chcete mať zdravý jablčný ocot, tak si zadovážte jablká v bio kvalite, bez použitia pesticídov a podobných „fínt“, ktoré sa pri pestovaní jabĺk používajú.

Jablká umyte a prekrojte na polky, neodstraňujte šupku, tá musí ostať aby mal ako prebehnúť kvasný proces. Jadrovník a semienka v ňom tiež nechajte. Tieto polky jabĺk nastrúhajte na hrubšom strúhadle a dajte do umytej veľkej zaváraninovej fľaše (objem aspoň 3 – 3,5 litra). Potom nastrúhané jablká zalejte studenou vodou (ak je fľaša 3 litrová, tak 2,8 litra vody), tak aby na vrchu pohára ostala nejaké medzera, nech tekutina má kam kvasiť a nepretekala von z fľaše. Na vrch fľaše položte menší tanierik (dezertný) a nechajte jablčnú tekutinu kvasiť 9 – 11 dní pri izbovej teplote. Každý deň túto hmotu premiešajte, ideálne ráno a večer, drevenou varechou a potom opäť prikryte. Po 9 – 11 dňoch tekutinu preceďte cez sitko a aj z ostatku jablčnej dužiny vyžmýkajte všetku vodu cez sitko. Dužinu jabĺk zahoďte a tekutinu, ktorá Vám ostala nechajte ešte 20 – 22 dní odpočívať v komore alebo v špajzi. Na koniec preceďte jablčnú tekutinu cez  čistú látku (gázu) a konečne máte domáci zdravý jablčný ocot. Tento jablčný ocot rozlejte do fliaš, uzatvorte a dajte do chladničky.

Ako jablčný ocot používať? Recepty a postupy

Pitie, konzumácia a dávkovanie jablčného octu

1 PL jablčného octu zmiešajte s 5 deci vody, túto dávku rozdeľte na dve časti. Tento nápoj (2,5 deci) pite 15 – 20 minút pred jedlom (raňajkami a pred večerou). Prejde celým trávením a močovými cestami a pripraví ich na jedlo. Trávenie a aj vylučovanie bude naštartované a pripravené na jedlo. Ak chudnete, tak jablčný ocot konzumujte 2 x denne, pred raňajkami a pred večerou. Ak si chcete iba zlepšiť spánok, odvodnenie, trávenie, odstrániť plynatosť, tak jablčný ocot pite jeden krát denne po 2,5 deci zriedeného roztoku.

Jablčný ocot ako odlíčovač

Týmto roztokom si môžete odlíčovať tvár a dekolt. Kyseliny zaručene odlíčia Vašu pleť, odmastia a vydezinfikujú. Vyhýbajte sa však okoliu a samotným očiam. Na oči používajte iné prostriedok určený na odlíčovanie očí.

Potrebujete: 1 PL jablčného octu, 1 deci vody, odlíčovacie tampóniky

1 PL jablčného octu zmiešajte s 1 deci vody a potom si tento roztok naneste na tampón a môžete odlíčiť pleť alebo natrieť na dekolt.

Recept – jablčný ocot na vlasy

Tento recept z jablčného octu skrášli Vaše vlasy, eliminuje tvorbu lupín, mastenia pokožky a vlasov a dodá im lesk!

Potrebujete: 1 deci jablčného octu, 1 liter vody

Jablčný ocot zmiešajte s vodou a keď budete mať umyté vlasy, tak si týmto oblejte vlasy a aj pokožku na hlave. Keď si vlasy „polejete jablčným octom, tak si ich následne premyte vo vlažnej vode a nechajte vyschnúť. Tento proces môžete aplikovať jeden krát za týždeň.

Proti a po uštipnutí hmyzom

Jablčný ocot funguje ako účinný repelent proti uštipnutiu hmyzom, pretože pach kyseliny odpudzuje hmyz. Ak Vás už niečo poštípe tak si čistými rukami naneste na dané miesto jablčný ocot (v nezriedenej forme), ten eliminuje opuch, dezinfikuje ranu a urýchli zahojenie.

Kliknite pre zväčšenie

Info jablcny ocot

Záver

Jablčný ocot je lacnejším variantom pomôcky pre lepšie zdravie a prípadne jednoduchšie chudnutie, ako rôzne tabletky či iné metódy, ktoré sľubujú zdravie a dobrú líniu. Kúpte si jablčný ocot, pravidelne ho konzumujte a používajte podľa vyššie uvedených rád a uvidíte ako sa za „pár korún“ môžete cítiť a vyzerať lepšie.

Ja si jablčný ocot idem kúpiť hneď teraz!

Nezabudnite aj na samotné jablko, ktoré je liekom…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme