Reklama
Reklama

Poznáte druhy kávy, pôvod kávy, jej vplyvy a prípravu?

kava, druhy kavy

Omamná vôňa a horká chuť, ktorá ma vždy “nakopne” do nového dňa. Milujete kávu aj Vy? Ak aj Vy zmýšľate podobne, tak je tu pre Vás to správne čítanie, ktoré Vám prináša čo káva obsahuje, aké druhy kávy poznáme a aký vplyv má na telo…

Zrod kávy bol v Afrike, ale čoskoro sa tento božský nápoj rozšíril do celého sveta. Dnes je najväčším producentom kávy Brazília. Ročne vyprodukuje okolo 40 miliónov vriec. Kávovník je rastlina, z ktorej sa získava samotná káva (plod). Kávovník dorastá do výšky od 4 do 12 metrov (podľa druhu kávovníka), je zelená počas celého roka. Kávovník je teplomilný a potrebuje celoročne teplo a pomerne sucho. Druhy kávovníkov však majú rozličné podmienky pre pestovanie, no teplé podnebné pásmo je základom pri všetkých.

Rozdelenie kávy podľa pôvodu

Arabica (Kávovník arabský) čeľaď marenovitá – je to najčastejšie používaný druh kávy a to až vo vyše 65 % výroby kávy. Jej chuť je na rozdiel od robusty jemnejšia. Rastlina arabica dorastá do výšky okolo 7 metrov

Robusta (Kávovník robusta) čeľaď marenovitá – obsahuje až 2 x viac kofeínu ako Arabica. Jej chuť je silnejšia a horkejšia. Rastlina robusta dorastá do výšky 8 – 11 metrov

Zrnková káva je najčastejšie používaným druhom káv na prípravu lahodného nápoja hlavne v kaviarňach. Zrnková káva sa vyrába tak, že v prvom rade sa ručne zbierajú dozreté bobule (zrná) kávy. Tieto bobule sa potom triedia a poškodené zrná sa odstraňujú, aby neznehodnotili kávu. Vytriedené bobule kávy sa potom nechávajú buď sušiť na priamom slnku alebo sa najprv ponárajú do vody, kde sa umyjú, a až potom preschýnajú na slnku. Tieto čisté a preschnuté zrná kávy potom putujú do pražiarne kde podliehajú veľmi dôležitému a zložitému procesu praženia. Samotné praženie je vystavenie zŕn kávy, tepelnej úprave, ktorá zaručí peknú tmavo-hnedú farbu a tento proces ďalej zaručí, že káva si uchová svoju chuť a vôňu vnútri zrna. Táto káva sa potom ďalej balí a posiela do krajín. Najčastejšie si zrnkovú kávu kupujeme ako mletú, no pomlieť si ju môžete aj sami na mlynčeku na kávu – jej chuť bude ešte intenzívnejšia

Instantná káva je asi najčastejšie používaná doma, v práci alebo v škole z dôvodu rýchlej a nenáročnej prípravy. Lyžička instantnej kávy zaliata horúcou vodou a je to, pijeme. Instantná káva je do tejto uponáhľanej doby ako ušitá. Instantná káva bola vynájdená dá sa povedať, že „náhodne“, keď si jeden vynálezca Georg Washington všimol, že sa mu vytvárajú kávové usadeniny na kanvici. Tento vynálezca nezaháľal a po emigrovaní do Ameriky založil firmu a už v roku 1910 na tomto objave slušne zbohatol

Žena drží pohár špaldovej kávy

Čo obsahuje káva?

Voda, sacharidy, bielkoviny, sodík, fluór, draslík, fosfor, vápnik, horčík, kofeín, cholín, omega 6 mastné kyseliny, kyselina pantoténová, kyselina listová, vitamín B a K.

Druhy kávy (základ espresso/presso)

Espresso (presso) – tento druh kávy je vlastne prekvapkávaná káva pod tlakom. Na jej prípravu sa používa mletá káva a voda. Pripraviť skutočne dobré espresso je umenie. Preto ak chcete skutočné espresso (presso), tak navštívte vhodnú kaviareň

prazena kava salka

Latte

Latte káva je druh, kde sa káva espresso (presso) zmieša spolu s horúcim mliekom. Tento druh je jemnejší a kto nemá rád horkú chuť klasickej kávy, toto je preňho ako „ušité“. Na vrch hotovej latte kávy sa zvykne pridávať ešte čokoláda, šľahačka alebo mletá škorica.

Recept – príprava latte: 2 deci mlieka, 1,5 deci silnej kávy espresso, mixér (metličkový), 0,5 KL mletej škorice.

Mlieko si zohrejte tak, aby bolo horúce, ale aby nezovrelo. Keď je mlieko horúce, tak polovicu horúceho mlieka nalejte do vysokého pohára. Potom lyžičkou pridávajte po stenách pohára kávu, na horúce mlieko, jemne a opatrne. Potom zvyšné mlieko vyšľahajte mixérom až na penu a pridajte na vrch kávy. Takto máte lahodné latte, ktoré posypte na vrchu mletou škoricou. Ak si chcete pridať cukor, tak to urobte až na koniec, pretože padajúci cukor Vám túto hmotu spojí.

Latte macchiato

Je to vlastne káva latte pripravená do vysokého pohára a na vrchu ozdobená čokoládou, kakaom alebo nejakým sirupom z príchuťou podľa výberu.

Recept – príprava latte macchiato: postup je rovnaký ako vyššie uvedené latte, akurát na vrch pridajte lyžicu kakaa alebo lyžicu roztopenej čokolády.

Macchiato

Tento druh kávy je espresso (presso) spolu s malým množstvom speneného mlieka. Do macchiata sa pridáva buď horúce alebo studené mlieko. Macchiato je podobný káva latte, ale tento druh nemá šľahačku, čokoládu ani sirup.

Recept – príprava macchiato: 1,5 deci espresso kávy, 0,5 deci horúceho alebo studeného mlieka.

Príprava macchiata je veľmi jednoduchá. Na vrch espresso kávy si dajte mliečnu penu pripravenú z 0,5 deci mlieka. Pol deci mlieka (horúce alebo studené) rozšľahajte na penu alebo nadýchané mlieko. Dajte na vrch kávy a máte macchiato.

Moccacino

Tento druh kávy je podľa mňa najväčšia energetická „bomba“ zo všetkých druhov káv. Pripravujte sa zmiešaním espressa s čokoládovým sirupom a na vrch sa ešte pridáva šľahačka alebo horúce mlieko. Tento druh kávy neodporučujem tým, ktorý chudnú.

Recept – príprava moccacina: 1,5 deci espresso kávy, 1 PL čokoládového sirupu alebo roztopenej čokolády, na vrch napenené mlieko alebo šľahačku.

Pripravené espresso zmiešajte s roztopenou čokoládou alebo čokoládovým sirupom. Na vrch pridajte napenené (vyšľahané mlieko) alebo šľahačku.

Cappuccino

Tento druh kávy je espresso spolu s našľahanou mliečnou penou. Tento druh je jemný a lahodný. Našľahaná pena robí tu pravé cappuccino.

Recept – príprava cappucina: 1 deci espressa, 2 deci mlieka (3,5% tuku), štipka mletej škorice.

2 deci horúceho mlieka (nie vriaceho) vyšľahajte na penu, podobne ako vo vyššie vypísaných postupoch. Do vyššieho pohára nalejte na spodok pripravené espresso, potom opatrne nalievajte na kávu vyšľahané mlieko. Na samotný vrch pozbierajte hustú mliečnu penu a posypte mletou škoricou.

Frappé (ľadová)

Táto káva nemá klasický základ v espresso (presso) káve, ale jej základ vychádza z instantnej kávy. Frappé káva sa skladá z kociek ľadu na spodku vysokého pohára, potom vymixovaná káva s vodou a cukrom (navrchu tuhá pena) a navrch ide vymixované mlieko na penu. Do freppé sa zvykne na miesto ľadu používať zmrzlina (záleží už od druhu).

Recept – príprava frappé ľadovej kávy: 2 ČL instantnej kávy, 1 ČL trstinový cukor (nemusí byť), 4 kocky ľadu, 2,5 deci mlieka, 1 kopček zmrzliny (čokoládová alebo vanilková), ak chcete šľahačka na vrch (ozdoba).

Do vysokého pohára na mixovanie si nalejte mlieko, cukor, instantnú kávu a dobre rozmixujte, nech je hmota nadýchaná, prípadne nech máte navrchu mliečnu penu. Na spodok vysokého pohára dajte kocky ľadu, kopček zmrzliny, zalejte to touto kávovo-mliečnou hmotou a na vrch ak chcete môžete dať aj šľahačku. Ak chcete ušetriť kalórie, tak si tento nápoj pripravte bez cukru a šľahačky, energie v ňom je aj tak dosť…

Viedenská káva

Táto kávička je silné espresso (presso) na vrchu so šľahačkou. V dnešnej dobe sa všetko kombinuje a mení podľa svojej chuti a môžete sa stretnúť s viedenskou kávou s čokoládou alebo inými príchuťami. Originál viedenská káva je iba silné espresso na vrchu so šľahačkou.

Recept – príprava viedenskej kávy: 2,5 deci silnejšej kávy, šľahačku, vanilkový cukor, kakao

Silnejšiu uvarenú kávu dáme do šálky. Potom na vrch pridáme šľahačku rozmixovanú s vanilkovým cukrom a na vrch šľahačky pridáme jemne kakaa.

Alžírska káva

Tento druh kávičky nie je vhodný pre šoférov, pretože má v sebe alkohol. Alžírska káva sa skladá zo silného espressa (pressa), koňaku a šľahačky na vrchu. Táto káva je chutná aj bez pridania cukru, šľahačka osladí silnú chuť kávy

Recept – príprava alžírskej kávy: 2,5 deci silnejšej prekvapkávanej kávy, 0,5 deci vaječný likér, šľahačka.

Vaječný likér po lyžičkách lejte na steny pohára po celom obvode. Potom opatrne a jemne nalejte kávu cez lyžičku (aby prúd kávy neprerazil cez likér) na vrch likéru. Potom to ozdobte šľahačkou a môžete piť.

Turecká káva

Tento druh je asi najklasickejšou prípravou zrnkovej kávy doma. Turecká káva sa pripravuje tak, že zrnkovú kávu zalejete horúcou vodou.

Recept – príprava tureckej kávy. Ak chcete mať tureckú kávu skutočne kvalitnú, tak by ste mali použiť iba zrnkovú kávu, ktorá nie je pražená a pomletá je tesne pred varením. Zaliať tureckú kávu by ste mali iba horúcou vodou (94 stupňov), nie však vriacou. Káva by sa mala „lúhovať“ iba tri minúty a potom by sa mala hneď vypiť aby nezhorkla a látky v nej sa nestali dráždiacimi pre žalúdočnú stenu.

Írska káva

Tento druh kávy je ďalším druhom v ktorom je alkohol. Írska káva nepatrí za volant. Táto káva sa skladá z kvalitného espressa, hnedého cukru (trstinového), írskou whisky a šľahačkou. Tento nápoj je sladkou odmenou po ťažkom dni. Írsku kávu nikdy nemiešajte, zničili by ste jej chuť.

Recept – príprava írskej kávy: 2 ČL whisky, 2,5 deci espressa, šľahačka.

Na dno pohára nalejeme whisky. Potom opatrne nalejeme pripravené espresso a vrch ozdobíme šľahačkou. Tento druh kávy obsahuje alkohol, takže pozor.

„Zdravšie“ náhrady zrnkovej kávy

Zdravšie náhrady kávy majú tak isto povzbudzujúci účinok na zdravie aj keď väčšina z nich, okrem cibetkovej a zelenej kávy, neobsahuje kofeín. Tieto kávy sú vhodné všetkým, ktorý nemôžu piť kofeín

AJURVEDSKA KAVA

Cibetková káva – tento druh je najdrahší z spomedzi všetkých káv a aj najlahodnejší. Jej výroba spočíva v tom, že zrelý zelený kávový plod skonzumuje zviera (podobné fretke) menom cibetka, v jej orgánoch sa tento plod obohatí o enzýmy a potom je vylúčený z tela ako stolica. Potom sa tieto kávové zrná zbierajú, čistia a potom sa spracujú na samotnú kávu vo forme pomletia a iba jemného opraženia. Pripravte sa, že 50 g káva stojí okolo 30 €

Zelená káva – táto káva je najzdravšia káva, pretože nepodlieha praženiu zrniek kávy. Pražením káva stráca svoje pozitívne látky niekedy až o 65 %. Klasická káva sa najprv zbiera, triedi a nechá sušiť na slnku dlhšiu dobu, pričom sa potom zrnko roztvorí (pukne) a objaví sa samotné zrnko kávy, ktoré je zelené. Tieto zelené zrnká kávy sa potom u klasickej kávy pražia, aby sa uchovala aróma chuť, ale pri zelenej káve nedochádza ku praženiu, takže všetky pozitívne látky sú zachované

Zelené kávové zrná

Špaldová káva – táto káva sa vyrába zo špaldy (druh pšenice) a najväčšia výhoda je tá, že neobsahuje žiadny kofeín a namiesto neho má pozitívne látky pre zdravie človeka. Špaldová káva obsahuje napríklad: minerálne látky, steroly a vitamíny. Táto káva navyše znižuje vysoký cholesterol z krvi a nemá vplyv na srdečný rytmus ako klasická kofeínová káva. Túto kávu si môžu dopriať aj „kardiáci“

Ajurvédska káva – podobne ako špaldová káva ani táto neobsahuje kofeín a je vhodná pre každého. Ajurvédska káva obsahuje cenné látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú ľudské telo a zdravie. Ajurvédskych káv je viacero druhov, podľa toho, čo si chcete vylepšiť. Ajurvédske čaje sú rozdelené na druhy podľa zdravotných účinkov: na podporu chudnutia, posilnenie imunity, odstránenie stresu, podporu srdca a ciev, kvalitný spánok, na pamäť a pozornosť…

ajurvedska kava azadirachta indica

Guaranová káva (guafee) – tento druh kávy je zlúčením obilninovej kávy a guaranového prášku. Guarana je sama o sebe prírodným stimulantom a v kombinácii s obilnou kávou bez kofeínu, je zdravá a prirodzenou cestou povzbudzuje

Caro káva – táto náhrada klasickej kávy sa skladá z žita, čakanky, jačmeňa a jačmenného sladu. Tento druh je zdravou náhradou kávy bez kofeínu, ktorú môžu piť skoro všetci, dokonca aj maminy počas kojenia a aj tehotenstva. Táto káva nie je vhodná pre celiatikov

Reishi káva – tento druh kávy má širokospektrálne využitie, pretože je to snáď najzdravšia náhrada kávy bez kofeínu, ktorá nájde využitie napríklad: pri detoxikácii, pri odkyslení organizmu, ako prevencia proti rakovine, pri zmiernení bolestí kĺbov a zároveň dodáva energiu na prírodnej báze, nie vďaka kofeínu

Lingzhi hubová reishi káva

Melta (cigória) – ďalšia prírodná náhrada kávy, ktorej hlavnou surovinou je koreň čakanky. Ďalej melta obsahuje aj žito, jačmeň a cukrovú repu. Melta sa pripravuje tak, že sa melta varí vo vriacej vode cca 2 – 3 minúty. Táto káva nie je vhodná pre celiatikov

Vplyvy kávy (espresso)

  • Detoxikuje organizmus
  • Podporuje činnosť mozgu
  • Zlepšuje pozornosť a pamäť
  • Zvyšuje krvný tlak
  • Podporuje vyprázdňovanie
  • Podporuje metabolizmus
  • Prečisťuje hrubé črevo
  • Dehydruje iba pri zvýšenom množstve (7 a viac šálok za deň)

Káva dehydruje organizmus – platí to iba v prípade, že ju konzumujete skutočne veľké množstvo (7 šálok a viacej). Avšak aj napriek tomu po káve môžete vypiť pohár vody, neuškodí Vám to

Káva prekysľuje organizmus – platí to pri konzumácii instantných káv a káv, kde ste pridali cukor. Ak nechcete prekysliť svoje telo, tak pite espresso a bez cukru

Nutričná hodnota – zrnková káva (1deci)

KJ – 12,6 Kcal – 3  Bielkoviny – 0,2 g  Sacharidy – 0,1 g  Voda – 99 g

kávové zrná klasickej a zelenej kávy

Zrnková káva obsahuje – 1 deci

Vitamín B2 0,3 mg Horčík 3,3 mg
Vitamín B3 0,4 mg Vápnik 4 mg
Vitamín K 0,2 ug Fosfor 5,1 mg
Cholín 3 mg Draslík 52 mg
Kyselina listová 4 ug Fluór 100 ug
Kyselina pantoténová 0,5 mg Kofeín 44 mg
Omega 6 kyseliny 3 mg Sodík 2,9 mg

Účinky chudnutie – káva

Káva je počas chudnutia povolená, ale iba v rozumnej miere (max. 3 šálky za deň) a hlavne bez cukru a smotany do kávy. Káva povzbudzuje celý organizmus a preto ju nemusíte vylúčiť z Vášho režimu. No nespravte tú chybu, že znížite energetický príjem na minimum a potom budete kávou „doháňať“ únavu a hlad! Káva je iba nápoj navyše popri kvalitnom stravovaní a dostatočnom pitnom režime, ktorý musí byť dodržaný pri zdravom chudnutí

zelené kávové zrná s metrom

Podľa všetkých mojich zistení je káva zdraviu prospešná, ale to sa týka druhu kávy espresso, správne pripravenej z kvalitnej kávy. Táto káva má skutočne pozitívne účinky na ľudský organizmus, pokiaľ je pitá s mierou (max 5 šálok denne). Takto pripravená kvalitná káva neprekysľuje ani organizmus a jej účinky na telo a pozornosť sú pozitívne, ak je človek plne zdravý.

Takže pre nás kávičkárov platí: káva môže byť ale kvalitná a s mierou.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme