Reklama
Reklama

Aká je normálna hmotnosť a prečo je dobré ju mať?

normálna hmotnosť

Mať normálnu hmotnosť nie je iba „estetické“, ale aj zdravé. Poznáte svoju hmotnosť, ste s ňou spokojný? Aká by mala byť normálna (zdravá) hmotnosť, prečo je dobré mať normálnu hmotnosť a ako si ju ľahko udržať? Nie je to až taká veda, ale nejakú „prácu„ to chce.

Ak patríte k tým ľuďom, ktorý stoja na váhe každý deň, tak robíte zle. Týmto sa iba psychicky ničíte, pretože váha sa nedá presne určiť z jedného dňa, ak chcete vidieť skutočné výsledky, tak váhu stačí kontrolovať jeden krát za týždeň až za dva týždne. Za jeden deň sa nič neschudne a váha môže byť aj o kilo či viac vyššia, v dôsledku zlého odvodnenia či nedostatočného vyprázdnenia a preto sa takto neničte a vážte sa iba občas. Druhý extrém však môže byť v tom, ak výšku svojej hmotnosti vôbec neviete. Ak jete čo Vám príde pod ruku a chutí, spustil sa nejaký zdravotný problém, alebo badáte na sebe, že neoblečiete oblečenie čo predtým, tak nastal čas sa odvážiť a priebežne túto váhu kontrolovať (ak treba, tak ju upraviť postupnými zmenami životného štýlu). Aj pri tomto platí zlatá stredná cesta a s ničím to nepreháňať.

Ako sa vypočíta BMI INDEX

Najznámejšou metódou pre výpočet správnej hmotnosti je BMI index, ktorý Vám ukáže, v akej kategórii ste – či máte podváhu, normálnu hmotnosť, nadváhu alebo obezitu.

Tento výpočet sa robí nasledovne: Vašu hmotnosť v kilogramoch vydeľte výškou v metroch na druhú.

Ak sa Vám nechce „pracne“ počítať, tak kliknite na tento odkaz a tam nájdete BMI kalkulačku, ktorá to vypočíta za Vás.

Aká je normálna hmotnosť?

Výpočet BMI indexu je iba približný výpočet a dá sa z neho posúdiť iba hmotnostná kategória do ktorej spadáte. Keď aj patríte do normálnej váhovej kategórie, to neznamená, že nemáte v sebe „zlý“ tuk, vysoký cholesterol, tlak alebo, že ste 100% zdravý.

Výsledné číslo normálnej, teda ideálnej hmotnosti, by sa malo pohybovať medzi 19 a 25.

Ak sa pohybujete v číslach pod 19, tak máte podváhu a tým vyššiu pravdepodobnosť na rôzne ochorenia. Podvýživené telo s nízkou hmotnosťou máva často oslabený imunitný systém, je náchylnejšie na problémy dýchacieho, tráviaceho systému alebo rôzne druhy zápalov. Ak sa u Vás ešte nevyskytol žiaden zdravotný problém, tak skúste pomaly pribrať na normálnu hmotnosť.

Ak sa pohybujete v číslach nad 30 či dokonca nad 40, tak je na čase pustiť sa do chudnutia. Čím skôr dostanete svoju hmotnosť do „normálnych“ čísel, tým menšia je pravdepodobnosť, že Vás postihne nejaké kardiovaskulárne alebo iné vážne ochorenie.

tucna zena a chuda zena

Prečo mať normálnu hmotnosť?

Vďaka normálnej hmotnosti sa nie len vojdete do oblečenia, ktorého chcete, ale ste aj zdravší a máte menšiu pravdepodobnosť vzniku nejakého ochorenia, hlavne kardiovaskulárneho.

Normálna hmotnosť by mala človeku zabezpečiť toto:

  • Stála hormonálna funkcia (štítna žľaza)
  • Dobré fungovanie imunitného systému
  • Menšia pravdepodobnosť zápalov a infekcii
  • Dobré trávenie a vyprázdňovanie
  • Normalizovaná hladina cukru v krvi
  • Menšia pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Nižšie riziko vzniku rakoviny

Ako udržiavať svoju hmotnosť v „normále“?

Udržiavať svoju hmotnosť nie je také náročné, ako chudnúť, ale chce to nejaký poriadok. Ak dodržíte týchto pár rád, tak udržať hmotnosť by nemal byť problém.

Vyprážané jedlá jedzte iba minimálne (1 – 3 krát do mesiaca), pretože vďaka nim si zaťažíte svoje trávenie, prijmete vysoké množstvo kalórii a navyše častým jedením môžete zvýšiť hladinu tukov v tele. Keď už jesť vyprážané jedlo, tak radšej doma na novom (neprepálenom) tuku. Na miesto vyprážaných jedál radšej preferujte pečené, varené, dusené alebo grilované jedlá.

Keď máte chuť na sladké, tak si radšej doma „vlastnoručne“ niečo upečte alebo pripravte. V domácom sladkom je menej cukru, ako v kupovaných produktoch, a hlavne je tam menej „chémie“ čo má neblahý vplyv na celkové zdravie.

Čo sa týka sladených nápojov, je to iba zbytočná tekutina, ktorá organizmu neprináša nič dobré. Cukor, umelé sladidlá, farbivá atd, nie sú nič prínosné. Na miesto sladených (kupovaných) nápojov si radšej urobte smoothies nápoj, alebo si odšťavte zeleninu či ovocie. V týchto nápojoch máte maximum živín, prírodných cukrov a ostatných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na telo.

Skúste denne zjesť aspoň 4 jedlá (raňajky, obed, večera a medzi to desiatu alebo olovrant), ideálne 5 – 6 menších porcií. Takto si svoj metabolizmus udržíte naštartovaný a Vaše trávenie bude mať stále čo spracovávať. Vlčie hlady alebo chute na sladké by pri pravidelnom jedení nemali prísť. Tieto chute prichádzajú pri nepravidelnom jedení a zlej skladbe stravy.

Vďaka týmto radám by Vaša hmotnosť mala ostať v normále. Snažte sa udržať svoju hmotnosť v „norme“ a pravdepodobnosť vzniku ochorení bude menšia.

Aj vďaka týmto 3 najpopulárnejším doplnkom si viete ľahšie udržať svoju hmotnosť.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme