Reklama

Už ste pili kôprový čaj zo semien? Kôprové semená sú skvelým pomocníkom zdravia už tisíce rokov!…

kvitnuce kopre

O kôprových semenách a aj celej rastline sú zmienky a zobrazenia v Biblii a dokonca aj na starých egyptských kresbách. Keď si tieto národy vážili kôpor pre jeho pozitívne účinky, tak prečo by ste ho nemohli použiť aj Vy dnes. Nezabúdajme, že príroda nám dáva mnohé účinné lieky a to zadarmo alebo za pár „korún“… Spoznajte kôprové semená, účinky, čo obsahujú a ako si pripraviť kôprové čaje zo semien a aj z jeho kvetov.

V skratke o úžasnom kôpre

Kôpor voňavý (lat. Anethum graveollens) – čeľaď mrkvovitá

Kôprové semená a aj kôprový čaj sú známe už tisíce rokov. Boli uznávaným pomocníkom zdravia napríklad v Egyptskej či Gréckej kultúre. Keď kôprové semená pomáhali vtedy, tak prečo by nemali pomáhať aj teraz… Kôpor voňavý je liečivá rastlina so špecifickou arómou. Najčastejšie sa kôpor používa ako dochucovadlo v kuchyni. Kôpor rastie do výšky pol až jeden meter, niekedy aj viac. Je to „skromná“ rastlina, ktorá je po celom svete (Európa, Ázia, Amerika, Afrika) a nepotrebuje nejaké extra požiadavky na svoj život. Z kôpru sa používajú na liečebné účely jeho kvety, semienka a aj listy. Tu sa dozviete o jeho semenách.

kopor

Čo obsahujú za látky kôprové semená?

Kôprové semienka sú skutočne plné účinných látok, vďaka ktorým sa budete lepšie cítiť…

Vitamíny A, C, flavonoidy, silice, sacharidy, vlákninu, minerálne látky (vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo, meď…) a kyseliny.

Účinky kôprových semien na zdravie

Sú to iba semienka s nie vábnou arómou, ale pozrite sa, aké skvelé účinky majú…

zena s bolestou brucha pomoze koprovy caj

  • Podporuje obranyschopnosť
  • Detoxikačné a antiseptické účinky
  • Podporuje a prečisťuje trávenie
  • Podporuje tvorbu žlče, zvyšuje chuť do jedla
  • Odstraňuje plynatosť a kŕče
  • Upravuje pravidelnú stolicu
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Podporuje tvorbu mlieka

Recept na kôprový čaj zo semien

Tento čaj sa hodí ako rýchla pomoc pri nechutenstve, plynatosti, bolesti brucha, zápche, nervozite alebo problémovému spánku. Tento čaj pite 1 – 2 krát denne a uvidíte tú zmenu.

Potrebujete: 1 KL kôprových semien, 2,5 deci vody.

Kôprové semená zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Potom čaj sceďte a pite po dúškoch.

korenie bylinka kopor

Recept na čaj z čerstvého kôpru

Možno Vám tento čaj veľmi nebude chutiť a preto si ho môžete dochutiť medom alebo citrónom. Má však pozitívny vplyv na zdravie (viď vyššie).

Potrebujete: 5 ks čerstvých kvetov kôpru (vrchná celá hlavička), 1 PL medu a 0,5 litra vody.

Umyté hlavičky kvetu kôpru zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom čaj sceďte, pridajte med alebo citrón a môžete ho po dúškoch vypiť.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok koprovy caj zo semien

Kliknite sem a dozviete sa viac o celej rastline kôpor, ako a kde sa používa, nutričné hodnoty, účinky a čo obsahuje rastlina kôpru.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme