Reklama
Reklama

Xylitol je skvelý brezový cukor. Bomba či lož?

Xylitol je brezový cukor (sladidlo) na prírodnej báze, ktoré sa získava z dužiny a kôry stromu brezy. Toto sladidlo má najväčšiu výhodu v tom, že má až o 35 % menej kalórii, ako klasický biely rafinovaný cukoramá aj mnohé pozitíva.

 

Xylitol nepodporuje vylučovanie inzulínu, nespôsobuje pribúdanie na hmotnosti, neprekysľuje a navyše nezavodňuje organizmus. „Estetická výhoda“ xylitolu je, že nekazí zubnú sklovinu, a priam naopak, čistí ich a udržuje aj zdravé ďasná. Tento cukor Xylitol by som určite radila medzi najlepšie sladidlá. Aj tu platí „vetička“: Zlatá stredná cesta a preto aj napriek tomu, že brezový cukor je zdravý, nepreháňajte to s ním.

O breze

Breza (lat. Bettula) – čeľaď brezovitá

Breza je silný listnatý strom, ktorý sa môže dožiť aj 150 rokov. Tomuto stromu sa darí rásť až do nadmorskej výšky 2 100.

brezovy les breza

Breza v závislosti od druhu dorastá do výšky od 5 do 25 metrov. Tento listnatý strom má bielo-čiernu kôru, čím sa líši od ostatných stromov. Listy majú srdcovitý tvar a tieto listy majú navyše aj liečivé účinky. Z brezových listov si môžete pripraviť brezový čaj. Brezový čaj je vhodný pri infekciách či zápaloch vylučovacích orgánov (močové cesty, pečeň, obličky), pri bolestiach kĺbov, na odvodnenie organizmu, podporuje hydratovanie pokožky hlavy, ďalej podporuje hojenie kožných rán, chorôb a čistí pleť.

Vplyvy brezového cukru (xylitolu)

Ako jedno z mála sladidiel má tieto pozitíva…

kozie tablety napravuju travenie

  • Upravuje pH organizmu
  • Uvoľňuje sa postupne
  • Normalizuje hladinu glykemického indexu
  • Nespôsobuje zmeny v hladine cukru v krvi
  • Podporuje trávenie
  • Zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie
  • Odvodňuje organizmus
  • Zabezpečuje zdravé ďasná a zubnú sklovinu
  • Zabezpečuje ľahšie vstrebanie vápnika do kostí

Nutričná hodnota – xylitol (100g)

KJ– 1 008  Kcal– 240  Sacharidy–100 g Glykemický index – 8

Nutričná hodnota – biely cukor (100g)

KJ– 1 659  Kcal– 395  Sacharidy–100 g Glykemický index – 100

Vplyvy xylitolu na chudnutie

Xylitol je vhodný pri chudnutí. Má oveľa menej kalórii, ako klasický cukor, a navyše nespôsobuje žiadne zdravotné ťažkosti.

Žiadna záťaž na glykemický index, nezakyslenie organizmu a čistá prírodná možnosť sladidla je na redukciu hmotnosti ako ušitá. Nezabúdajte však, že ak chcete zdravo schudnúť, tak to so žiadnym zdravým sladidlom nemôžete preháňať. Najdôležitejšou súčasťou chudnutia je príjem bielkovín a nie sacharidov. Doporučená denná dávka xylitolu pri chudnutí je 1 – 2ČL. Xylitol môžete použiť na studenú a tak isto aj teplú kuchyňu.

Čistenie zubov xylitolom

Ak chcete mať zdravšie zuby a ďasná bez zubného kameňa a povlaku, tak vyskúšajte xylitol na miesto zubnej pasty.

Bolo dokázané, že čistenie zubov xylitolom alebo aspoň vyplachovanie ústnej dutiny xylitolom prináša zdravé, pevné a čisté zuby. Potrebujete na to iba 1 ČL xylitolu a zubnú kefku. Čajovú lyžičku xylitolu dajte do úst a počkajte 1 – 1,5 minúty, kým sa xylitol roztopí a zmieša so slinami. Keď je už rozpustený, tak ho jazykom rozdeľte na každý zub a potom si ešte aj zubnou kefkou umyte (vydrhnite) zuby, aby sa xylitol dostal ku všetkým zubom a na každé miesto. Po dočistení zubov xylitol iba vypľujte ale nepreplachujte vodou. Nechajte xylitol po vypľutí ďalej pôsobiť na ďasná a zubnú sklovinu a tým si zabezpečíte mineralizovaný a absolútne čistý chrup. Výsledky xylitolu na chrup sa dostavujú skutočne rýchlo.

Recept na brezový čaj

Tento brezový čaj sa dá piť a v silnejšej koncentrácii ho viete používať aj zvonka.

Potrebujete: 1 ČL sušených listov brezy, 2,5 deci vody, hrnček, sitko

Sušené listy brezy dajte do sitka na prípravu čaju a v hrnčeku zalejte 2,5 deci vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 – 13 minút, potom vyberte a teplý čaj buď vypite 1 – 3 krát za deň, alebo aplikujte na: pokožku na hlave, vlasy, miesto rany či kožného ochorenia alebo si s ním môžete vyčistiť pleť. Teplý čaj jemne aplikujte na sterilnej gáze či tampóniku a nechajte pôsobiť . Tento odvar zabezpečuje lepšie hojenie rán.

Info breza

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o breze previsnutej, tak kliknite sem. Nájdete tu: aké látky má, aké vplyvy na zdravie má a sú tu aj recepty na použitie zvonka a aj zvnútra.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme