Reklama
Reklama

Zdravšie “osladenie” života Vám ponúkajú ďatle… Dáte si?

datle na stopke

Sušené ďatle sú chutnou a zdravou možnosťou “občasného” mlsania, čo však o nich viete, čím sú ďatle nabité a výnimočné??? Smú sa sušené ďatle konzumovať pri chudnutí, ak áno, tak koľko plus použitie sušených ďatlí….

O datliach

Palma ďatlová (lat. Phoenix Dactyliifera) – čeľaď arekovitá

Ďatle sú sušené ovocie, ktoré sa najčastejšie kupuje na Vianočné sviatky. Dostať ho môžete ako sušené ovocie s kôstkami alebo bez nich. Využitie je však nápomocné počas celého roka. Ďatle sú výživné plody palmy ďatlovej, ktorá dorastá do výšky okolo 10 – 15 metrov. Ak by ste si ju chceli vypestovať, tak tejto palme musíte zabezpečiť celoročné teplé podmienky. Palmy neznesú zimu, takže pestovať sa dajú v byte alebo v sklenníku. Dospelá palma dokáže ročne vyprodukovať až 100 – 150 kilogramov ďatlí. Plody ďatle sú zdravé ovocie, ktoré obsahuje vitamíny, minerálne látky, vlákninu, betakarotén a ostatné látky, ktoré pomáhajú skoro každej sústave v tele. Najúčinnejšie sú ďatle pri problémoch s nedostatkom energie, trávením, dýchacími cestami alebo s bolesťami hlavy.

Čo obsahujú ďatle – účinné látky

Človek by asi nečakal, že v sušenom ovocí je toľko živín, ale predsa je to možné… Sušené ďatle sú nabité zdravými látkami…

datle ovocieVoda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, zinok, meď, mangán, sodík, betakarotén, vitamín A, B, E, K, cholín, betaín, kyselinu listová, kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota – ďatle sušené (100g)

KJ– 1 024,8  Kcal– 244  Bielkoviny– 3,1 g  Sacharidy– 68

Tuk –  0,13 g  Vláknina – 9  Voda – 18 g

Ďatle obsahujú minerály – 100 g

Železo 0,96 mg Zinok 0,65 mg
Vápnik 75 mg Mangán 0,49 mg
Horčík 67 mg Meď 0,35 mg
Fosfor 62 mg Sodík 1,1 mg
Draslík 574 mg Betakarotén 95 ug

Ďatle obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 18 IU Vitamín E 1,9 mg
Vitamín B1 0,1 mg Vitamín K 3 ug
Vitamín B2 0,09 mg Kyselina listová 18 ug
Vitamín B3 2,2 mg Kyselina pantoténová 0,9 mg
Cholín 13 mg Betaín 0,6 mg

Ďatle účinky na zdravie

Toto sušené ovocie má množstvo blahodarných účinkov na Vaše zdravie, nie je to len taká “sušina”…

 • Podporujú imunitu, chránia bunky pred radikálmi
 • Podporujú a prečisťujú trávenie, zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie
 • Dodávajú energiu, priebežné uvoľňovanie cukru do krvi
 • Podporujú sústredenosť a funkciu mozgu, odstraňujú migrény
 • Prečisťujú a spevňujú cievy, prevencia kardiovaskulárnych ochorení
 • Upokojujú nervový systém, mierne antidepresívne účinky
 • Eliminujú zápaly dýchacích ciest a odstraňujú kašeľ
 • Prevencia proti Osteoporóze, podporujú tvorbu kostného tkaniva
 • Zlepšujú kvalitu (spevňujú) pokožky, vlasov a nechtov

susene datle v miske

Ďatle – účinky  na chudnutie

Ďatle sú pri chudnutí povolené, ale pozor si musíte dať na ich vyššiu energetickú hodnotu zapríčinenú vyšším podielom sacharidov v nich. Ďatle konzumujte ku raňajkám alebo na desiatu a tak udržíte naštartované celé telo a aj glykemický index. Ak by ste mali náročný deň (fyzicky, psychicky), tak ďatle môžete použiť aj ako rýchli zdroj energie poobede, prípadne po tréningu. Na jedno jedlo (desiata, rýchly olovrant) skonzumujte 4-5 kúskov ďatlí. Ak si počas chudnutia budete pridávať ďatle do napríklad mliečneho jedla na raňajky, tak si pridajte 3-4 kúsky. Ďatle však nekonzumujte každý deň, nezabúdajte preferovať a čerstvé ovocie, ďatle počas chudnutia konzumujte maximálne 3 – 4 krát v týždni.

Použitie ďatlí

Ďatle sa dajú veľmi jednoducho použiť napríklad do kaší, koktailov, jogurtu, koláčov, smoothies nápojov, štiav, alebo ich smiete použiť pri príprave mas. Nezabúdajte ale, že aj keď sú ďatle zdravé tak to s nimi nepreháňajte, nezabúdajte na ich sacharidový základ.

Zaujímavosti o ďatliach

 • Prvé zmienky o vypestovaní ďatli sú už spred 5 000 rokov.
 • V niektorých Arabských štátoch sa ďatlami kŕmia aj zvieratá
 • Celosvetovo sa ročne vyprodukuje okolo 18 miliónov ton ďatlí

Radšej si doplňte energiu ďatlami, ako nejakou sladkosťou… Skúste napríklad aj ďalšie zdravšie pohladenie v sušene forme a to sušené figy

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme