Reklama
Reklama

Hrozno je v skutku dobré ovocie, všetko o ňom je tu!

zelene a modre hrozno

Hrozno je nielen sladké, plné zdraviu prospešných látok, ale aj chutným jedlom… Bol to génius, kto “vymyslel” hrozno a aj jeho najslávnejší produkt z neho a to víno… Na chvíľu zabudnime na víno a pozrime sa na hrozno, ako na samotné ovocie…

O hrozne

Vinič hroznorodý (lat. Vitiis Viniferra) – čeľaď viničovitá

Hrozno je súplodie a patrí do čeľade viničovitých rastlín. Hrozno je ďalšie obľúbené ovocie ktoré má množstvo potrebných živín pre organizmus a je vhodné pri chudnutí. Ale pozor, hrozno má najvyššiu energetickú hodnotu, pretože obsahuje hroznový cukor a preto ho nemôžete jesť na kilá. (Viď nižšie).

Čo obsahuje hrozno?

Hrozno nie je iba lahodným ovocím, je to aj ovocie plné pozitívnych látok a sú to tieto…

80% vody, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, sodík, vápnik, železo, meď, mangán, fosfor, horčík, vitamín C, vitamín E, vitamín B6 a antioxidanty.

Nutričná hodnota – hrozno (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
300 72 1,7g 16g 0g 1,5g 15mg 40

Ostatné hodnoty

Draslík       Horčík      Sodík       Železo        Fosfor        Vit. C

280mg        10mg       3,5mg   0,55mg         31mg        16mg

Vplyv hrozna na zdravie

Hrozno má osviežujúci vplyv na naše zdravie, aha je to tak…

stastna zena rozchodnica

  • Prirodzená podpora imunitného systému
  • Prečistenie organizmu od nežiadúcich látok
  • Prečisťuje močové cesty a obličky
  • Normalizuje hladinu vody v tele
  • Postupné uvoľňovanie do krvi
  • Dodáva energiu a vitalitu
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Eliminuje stres

Vplyv hrozna na chudnutie

Hrozno je aj napriek svojej vyššej energetickej hodnote určite vhodným ovocím pri chudnutím. Hroznový cukor sa hneď uvoľňuje do krvi a je okamžite spálený, ale neodporúča sa jesť hrozno k večeru. Radšej doobeda, najneskôr do 15 hodiny. Hrozno pôsobí močopudne a zabezpečuje pravidelnú stolicu. Preto sú nadbytočná voda a toxíny vypudené z tela. Hrozno skladujte pri izbovej teplote, hrozno z chladničky môže spôsobiť bolesti brucha.

hrozno

Recepty na lahodné jedlá s hroznom

Hrozno sa Vám na prvý pohľad môže zdať, ako nudné ovocie, ktoré sa dá jesť iba ako samotné ovocie… Nie je to však pravda. Pozrite sa, aké lahodné a jednoduché recepty sa dajú pripraviť z hrozna. 

Recept na hroznový šalát

Do tohto lahodného šalátu môžete pridať rôzne druhy ovocia. Hodí sa na raňajky, desiatu alebo ako ľahšiu večeru. Tento šalát môžete jesť aj vychladený. 

salat s jablkami, zelerom, hroznom, vlasskymi orechami a rukolou

Potrebujete: 1 stredný banán, 150 g hrozna, 1 hruška, 1 jablko, rukola, pomleté orechy (vlašské) a biely jogurt.

Ošúpaný banán, umytú hrušku a jablko nakrájajte, pridajte do misky s umytým hroznom spolu jemne premiešajte, pridajte pomleté orechy, listy rukoly a opäť jemne premiešajte (opatrne aby ste hrozno neroztlačili). Vrch polejte bielym jogurtom a je to hotové. 

Recept na mliečnu ryžu s hroznom

Tento receptík si môžete urobiť na raňajky, ako desiatu alebo na večeru. Pridajte si doň čo Vám chutí.

mliecna ryza

Potrebujete: 83 g ryže natural, 250 ml vody, 1ČL stévie, 1ČL ľanových semienok, 0,9 deci mlieka (nízkotučné), trochu čistej škorice, 70g hrozna

Ryžu prepláchnite pod tečúcou studenou vodou, nechajte odkvapkať. V hrnci nechajte zovrieť 250 ml vody, keď zovrie tak pridajte ryžu a varte kým sa voda neodparí (cca. 20 – 30 minút). Potom pridajte stéviu, škoricu, mlieko a varte ešte spolu 5 minút. Počas týchto 5 minút varu nám vznikne hustá hnedá kaša, ku koncu pridajte ľanové semienka a nakrájané hrozno. Môžete podávať.

Recept na osviežujúce hroznové smoothie

Toto skvelé smoothies Vás “nakopne”, “prečistí” a naštartuje do každého dňa. Môžete si ho dať ráno, na obed, večer alebo pri detoxikačných kúrach alebo počas choroby. 

cerstve smoothie- hruska, hrozno s kiwi a limetkou s jablkami.

Potrebujete: zelené hrozno, 1 kivi, 1 hrušku, 1 zelené jablko, limetku, vodu.

Očistené kivi, hrušku a jablko nakrájajte na menšie kúsky a dajte do mixéra. Pridajte aj vodu, limetkovú šťavu, hrozno a všetko dobre rozmixujte. Chladené alebo nie, aj tak je toto smoothies úžasné!  

Kliknite pre zväčšenie

info hrozno sk

Kliknite sem a dozviete sa všetko potrebné o našom najznámejšom ovocí jablku. Toto už nie tak slávne ovocie v sebe ukrýva mnoho…  Čo v sebe ukrýva, aké má nutričné hodnoty, vplyvy na zdravie, na chudnutie a sú tu aj recepty z jabĺk.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme