Reklama

Josta – to najlepšie z ríbezle a egreša

Josta

Josta je kríženec ríbezle a egreša pochádzajúci z Nemecka s približne roku 1977 kedy sa o skríženie úspešne pokúšal Dr. Rudolf Bauer.
Má kyslastú osviežujúcu chuť s príchuťou čiernej ríbezle. Môže dorásť do výšky až 2,5 metra s priemerom pribliťne 3 metre.
Josta je odolná voči chorobám a škodcom. Nevyžaduje zložitú starostlivosť a náročné na podmienky na pestovanie. Do popularity pestovateľov a predaja sa dostala približne  až v roku 1983.
Najlepšie sa darí Joste vysadenej ako ker v pôde dostatočne vlažnej a plnej živín. Môžeme ju taktiež tvarovať aj na strom, ale to iba v prostredí kde sa nevyskytuje silný vietor.

Čo obsahuje Josta

Josta tiež známa pod názvom Ribes Nidigrolaria (lat.) alebo Jostaberry (en) obsahuje to najlepšie z oboch zdrojových plodín. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a P ktoré podporujú imunitu, posilňujú srdcovo cievny systém, mozgovú činnosť a detoxikuje organizmus. Konkrétne vitamín P obsahuje látky (flavonoidy)ktoré výrazne pomáhajú spevňovať cievy čím pomáhajú pri liečbe kŕčových žíl. Taktiež obsahuje vitamíny A, B a minerálne látky železo a vápnik.

Josta nutričné hodnoty

Nutričná hodnota – josta (100g)

KJ– 218,4 Kcal– 52  Bielkoviny–1,2 g  Sacharidy–11,9 g

Vláknina–0,9 g  Tuk – 0,3 g Voda – 85 g

Josta obsahuje – 100 g

Železo 0,9 mg Vitamín A 250 IU
Vápnik 35 mg Vitamín B1 0,04 mg
Fosfor 28 mg Vitamín B2 0,06 mg
Sodík 1,5 mg Vitamín B3 0,4 mg
Draslík 255 mg Vitamín C 65 mg

 

Účinky – Josta a zdravie

  • podporuje imunitu
  • posilňuje srdcovo cievny systém
  • pomáha pri liečbe kŕčových žíl
  • podporuje mozgovú činnosť
  • detoxikuje organizmus
  • podporuje trávenie

Účinky – Josta a chudnutie

Listy z Josty podporujú trávenie a teda Vám môžu dopomôcť ku zrýchleniu metabolizmu.

Džem – Josta

Potrebujeme: josta, cukor, Gelfix
Jostu dôkladne očistíme a dáme variť na približne 14 až 17 minút. potom podľa návodu pridáme Gelfix. Ďalej rozmixujeme napríklad tyčovým mixérom a pridáme cukor. Varíme ešte približne 5 minút a nalievame do pripravených nádob.

Kliknite pre zväčšenie

Info Josta

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme