Reklama
Reklama

Ayurveda (Ajurveda) princípy, pozitíva, komponenty, jedlo, postup…

Ayurveda - Ajurveda

Vitalita, krása, zdravie a dobrá nálada. Myslíte si, že je to nemožné??? Omyl, ajurveda prináša harmóniu, po ktorej každý túži. Dostatok energie, pevné zdravie, krásna čistá pleť, žiadne bolesti a ešte o mnoho viac. Toto staré učenie vo Vás prebudí všetko dobro, ktoré v sebe každý nosíme. Staňte sa vyrovnaným a krásnym človekom zvonku a aj zvnútra. Čo to vlastne ajuverda je? Ako to celé funguje? Krok po kroku si prejdeme najdôležitejšie body tohto učenia a potom sa môžete pustiť do najpozitívnejšej zmeny vo svojom živote

Čo to je ajurveda?

Ayurveda (ajurveda) je staré indické učenie harmónie tela a duše. Ajurveda vznikla približne 3 000 rokov pred našim letopočtom. Toto umenie, či učenie, je synchronicitou zdravia a dobrej nálady. V 1982 roku ju Svetová zdravotnícka organizácia uznala ako účinnú metódu zlepšenia zdravotného stavu človeka. Ajurveda sa zameriava hlavne na preventívne chránenie človeka pred chorobami, ale vďaka ayurvede si dokáže človek vylepšiť svoj zdravotný stav, postihnutý nejakým ochorením a v mnohých prípadoch sa aj vyliečiť. Ayurveda je najstaršia a najkomplexnejšia metóda medicíny. Od nej sa ďalej odvíjalo všetko liečiteľstvo sveta. Ajurveda zahŕňa do svojho systému: zdravé jedlo, bylinky, masáže, starostlivosť  pleť, cvičenie jógy a prípadné používanie účinných prírodných preparátov.

Ajurveda a jej pozitíva

Pozitívny vplyv ajurvedy má vplyv na celé telo zvonka, zvnútra a aj myseľ… 

 • Podporuje obranyschopnosť tela
 • Prirodzene prečisťuje telo
 • Eliminuje bolesti hlavy, migrénu
 • Eliminuje zápchu/hnačku
 • Odstraňuje plynatosť a ťažké trávenie
 • Urýchľuje metabolizmus
 • Prečisťuje a podporuje obličky
 • Prečisťuje, obnovuje dýchacie cesty
 • Odstraňuje stres z tela a jeho prejavy
 • Uvoľňuje nepokoj a nervozitu
 • Podporuje kvalitný a pokojný spánok
 • Prirodzene zlepšuje náladu
 • Zmiernenie až vyliečenie alergii
 • Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
 • Odbúranie vnútorného nebezpečného tuku

Ajurveda a jej základný princíp

Ayurveda tvrdí, že ľudské telo sa skladá z troch komponentov, ktoré musia byť v rovnováhe aby sme boli plne zdravý. Ak sa jeden z komponent vychýli z rovnováhy, telo nie je v pohode a prejaví sa to potom v podobe nejakého ochorenia. Všetky tri komponenty v tele sú prirovnávané ku piatim prvkom našej Zeme a sú to: vietor, priestor, voda, zem, oheň. Tieto prvky spolu s komponentmi musia byť v rovnováhe a tak sa stáva telo zdravým, krásnym a vitálnym.

Tri hlavné komponenty

Ajurveda sa “opiera” o tieto body, pozrite sa čo ktorý komponent ovplyvňuje…

Váta

Vietor a priestor zahŕňajú pohyby a prázdne miesta v ľudskom tele ako sú napríklad: plyny, kolobeh krvi, pumpovanie krvi, dýchanie pľúc, črevnú peristaltiku (pohyb čriev), pohyby žalúdka, ovplyvňujú rýchlosť trávenia, metabolizmu, chudnutia či priberania. Keď sú vietor a priestor v nerovnováhe, tak nastáva zápcha, priberanie, plynatosť, nervozita a migrény.

Pitta

Oheň zabezpečuje teplotu tela, trávenie jedla, vylučovanie žlče, keď je tento komponent v nerovnováhe, tak nastáva horúčka, podchladenie, žlčníkový záchvat, prekyslenie organizmu a s ním spojené všetky ochorenia.

Kapha

Voda a zem, tekutina „zavlažuje“ a prečisťuje celé naše telo, chladí pokožku vo forme potu, vylučuje sekrét do očí (slzy), prečisťuje sekrétom nos („sopľavé“ obdobie), čistí hrubé črevo (črevná mikroflóra). Zem zabezpečuje pevné kosti, kĺby, zuby a všetky „pevné“ časti tela. Ak je zem v nerovnováhe, tak nastáva Osteoporóza, Cukrovka, žlčníkové či obličkové kamene, vypadávanie zubov, bolesti a zápaly kĺbov a podobne.

Jedlo podľa Ayurvedy

Stravovanie v Ajurvede sa určuje podľa chutí jedla a nie podľa jeho nutričných hodnôt. To však neznamená, že jedlo v ajurvede je nezdravé, je výživné a prináša do tela potrebné živiny, ale hlavným princípom je, že na tanieri musíte mať obsiahnuté všetky chute, ktoré poznáme. Povedzme si úprimne, dať dokopy taký jedálniček čo bude obsahovať všetky chute bude asi náročné, ale určite sa to dá. Druhým dôležitým bodom je, že jedlo musí byť konzumované podľa daného ročného obdobia. Teda ak v zime budete jesť marhule alebo iné letné ovocie, tak si zbytočne ochladíte organizmus, pretože letné potraviny osviežujú telo počas horúcich dní a zase zimné potraviny v lete organizmus otepľujú. Telo je nastavené tak, aby jedlo sezónne potraviny a k tomu ešte treba dbať na všetky chute zahrnuté v každom prijatom jedle. Ak si neviete rady s prípravou a kombináciou stravy podľa Ajurvedy, tak navštívte niektoré z centier Ajurvedy.

Chute, ktoré jedlo Ajurvedy musí obsahovať

Každé jedlo, ktoré počas dňa prijmete, musí obsahovať potraviny s nasledujúcimi chuťami…

 1. Slaná
 2. Sladká
 3. Horká
 4. Pálivá
 5. Kyslá
 6. Trpká

Pustíte sa do toho? Nezabudnite na…

Aby mala Ajurveda skutočne pozitívny účinok na celé Vaše telo, musíte urobiť pár zásadných zmien vo svojom živote a nepôjde len o stravu. Učenie Ajurvedy zahŕňa okrem stravy aj kvalitný pitný režim, bylinné doplnky, pravidelné cvičenie, masáže, zábaly, oddych (spánok), meditácia, starostlivosť o pleť a zovňajšok. Zmeniť by ste mali v prvom rade svoje myslenie, chcete sa mať dobre, vyzerať dobre a cítiť sa dobre, preto treba niečo urobiť. Zamerajte sa viac na svoje pohodlie a oddych, pretože keď je telo pod neustálym stresom, tak určite vitálne a stopercentne zdravé dlho nebude. Nájdite si na seba čas, zmeňte stravu, dostatočne pite, nájdite si čas na cielený pohyb (2-3x do týždňa), aspoň raz do týždňa si minimálne doma spravte malý wellness (očista pleti, peeling nôh, pedikúra, manikúra, masáž hlavy, prípadne nejaký zábal na vlasy), naučte sa milovať svoje telo a tak získate najväčší dar v živote

Vitalita, krása, zdravie a dobrá nálada. Myslíte si, že je to nemožné??? Ajurveda to ponúka…

Share Button

One Response to Ayurveda (Ajurveda) princípy, pozitíva, komponenty, jedlo, postup…

 1. admin píše:

  Máte s Ayurvedou skúsenosti? Ak áno, do akej mieri Vám pomohla?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme