Reklama
Reklama

Prečo je divozel veľkokvetý „jednotka“ po celé stáročia???

divozel velkokvety

Divozel veľkokvetý je skutočným pomocníkom, počas mnohých zdravotných problémov, určite ho majte doma… Divozel je liečivá bylina, ktorá je účinná hlavne na zdravé dýchacie cesty, trávenie, vylučovanie a pre zdravú pokožku. Viďte pri čom je divozel jednotkou…

O divozeli veľkokvetom

Divozel veľkokvetý (lat. Verbascum Densiflorum) – čeľaď krtičníkovitá

Divozel veľkokvetý je iba dvojročná rastlina ale behom tohto krátkeho času vie narásť až do výšky okolo dvoch metrov. Je to mohutná a rozrastená rastlina. Divozel veľkokvetý je liečivá rastlina, ktorá sa používa už po stáročia. Názov veľkokvetý značí, že na jeho vrchole kvitnú z pukov žlté väčšie kvety. Divozel kvitne počas letných prázdnin. Listy divozelu sú dlhé, zelené a z oboch strán posiety jemnými chĺpkami.

Čo obsahuje divozel – účinné látky

Sacharidy, bielkoviny, vlákninu, silice, flavonoidy, éterické oleje a triesloviny.

Divozel a účinky na zdravie

  • Podporuje imunitný systém, antiseptické účinky, odstraňujú zápaly
  • Silne podporuje zdravé dýchacie cesty, uvoľňuje hlieny, hydratuje dýchacie cesty, zamedzuje dusivému kašľu
  • Odstraňuje bolesti kĺbov, svalov a eliminuje opuchy najčastejšie končatín
  • Podporuje hojenie a dezinfikuje kožné poranenia a ochorenia
  • Močopudné účinky, odvodňujú a prečisťujú obličky a močové cesty
  • Upravuje menštruačný cyklus, podporuje krvácanie (pozor)

Kde rastie divozel a aké časti sa zbierajú

Divozel veľkokvetý má rád teplé miesta s mierne kamenistou a ľahkou pôdou. Divozel môžete nájsť pri železničných tratiach, na okraji lesa, rúbaniska, v horách (nie však vysoko položené). Z divozela veľkokvetého sa zbierajú počas kvitnutia (jún až začiatok septembra) kvety, lupienky kvetov. Tie sa potom používajú na čaj, olej, obklad alebo na sirup (viď nižšie recepty).

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok divozel

Použitie divozelu veľkokvetého

Recept – Čaj z divozela veľkokvetého

Tento čaj je vhodný počas chrípky, nádchy alebo počas prebiehajúcej alergickej reakcie. Tento čaj uvoľňuje dýchacie cesty, kašeľ a hlieny. Zvlhčuje zároveň dýchacie cesty a zabraňuje dusivému kašľu.

Potrebujete: 2 kávové lyžičky divozelu, 2 deci vody

Čaj vložte do hrnčeka a zalejte 2 deci vriacej vody. Prikryte čaj tanierikom a nechajte ho lúhovať 12 – 15 minút. Tento čaj pite 2 krát počas dňa, počas chrípky, nádchy alebo alergie.

Recept – divozelový olej

Potrebujete: 2,5 deci panenský olivový olej, 2 plné hrste divozelových kvetov (sušené/čerstvé), uzatvárateľnú nádobku s vekom

Do olivového oleja vložte kvety divozelu, fľašku uzatvorte a nechajte na slnku (slnečné žiarenie) celý mesiac. Raz do týždňa s olejom poriadne zatraste, aby ste tak uzatvorený olej premiešali a dajte opäť na slnko. Po mesiaci tento olej sceďte, odstráňte kúsky kvetov a môžete používať napríklad na afty, herpes alebo pri bolesti uší.

Recept – obklad z divozelu

Potrebujete: 2 hrste sušených listov z divozelu, 1 liter vody, hrniec a gázu

Divozelové listy vložte do hrnca, zalejte ich litrom vody a varte na miernom ohni 10 – 12 minút. Tento odvar sceďte a potom teplý prikladajte na sterilnej gáze alebo tampóniku na poranenie alebo na miesto postihnuté kožnou chorobou.

Ďalšou účinnou bylinkou na dýchacie cesty je pľúcnik lekársky

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme