Reklama
Reklama

Paradajková šťava, džús – recepty, účinky a čo obsahuje…

paradajková šťava - džús

Niektorý ho milujú, iným zas nechutí, ale v každom prípade je domáci paradajkový džús zdravým nápojom… Vyskúšajte si doma pripraviť tento nápoj, obohaťte ho nejakým druhom zeleniny či ovocia a možno práve vtedy zistíte, aká je paradajková šťava super. Paradajkový džús má účinné látky, ktoré pomôžu zdraviu a aj ulahodia Vašim chuťovým pohárikom….

O paradajkovej šťave

Paradajková šťava alebo paradajkový džús je chutný nápoj plný pozitívnych látok na organizmus ako sú vláknina, bielkoviny, minerálne látky, vitamíny a betakarotén… Najzdravší paradajkový džús je ten, čo si pripravíte samy doma a keď ho chcete mať úplne najzdravší, tak si zakúpte paradajky nestriekané pesticídmi… Tento nápoj môžete konzumovať počas chudnutia, očistnej kúry alebo len tak počas udržiavania hmotnosti a zlepšení Vášho zdravia. Paradajkový džús je ideálnym napríklad aj na osvieženie počas horúcich letných dní.

Čo obsahuje paradajkový džús – účinné látky

Silné zastúpenie účinných látok robí z domácej paradajkovej šťavy to pravé „paradajkové“… Vyskúšajte si tento nápoj pripraviť doma a čoskoro pocítite lepšie trávenie a zdravie…

Sacharidy, vláknina, tuk, bielkoviny, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, molybdén, chróm, mangán, meď, sodík, jód, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota paradajkový džús (100ml)

KJ– 63  Kcal– 15  Bielkoviny– 0,85 g  Sacharidy– 4,2 g

Tuk –  0,1 2 g  Vláknina – 0,85 g  Voda – 93 g

Paradajková šťava obsahuje minerály – 100 ml

Železo 0,45 mg Zinok 0,22 mg
Vápnik 8 mg Chróm 0,2 ug
Horčík 12 mg Mangán 0,1 mg
Fosfor 19 mg Meď 0,13 mg
Draslík 247 mg Sodík 210 mg
Molybdén 6 ug Jód 6 ug
Omega 3 kyseliny 2 mg Omega 6 kyseliny 26 mg

Paradajková šťava obsahuje vitamíny – 100 ml

Vitamín A 30 IU Vitamín K 4 ug
Vitamín B1 0,05 mg Luteín 70 ug
Vitamín B3 0,9 mg Kyselina listová 23 ug
Vitamín B6 0,1 mg Kyselina pantoténová 0,5 mg
Vitamín C 10 mg Betakarotén 290 ug
Vitamín E 0,85 mg Cholín 7,5 mg

paradajkyParadajkový džús – účinky na zdravie

Paradajkový džús alebo paradajková šťava má pozitívne účinky na organizmus, ale predovšetkým tá, ktorú si vyrobíte doma… V kupovaných džúsoch sa už nachádzajú aj rôzne iné látky ako len tie prospešné…

  • Podporuje obranyschopnosť, prevencia vzniku chrípky, rakoviny, chráni bunky
  • Antiseptické a detoxikačné účinky
  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt
  • Mierne močopudné účinky, prečisťuje vylučovacie orgány
  • Znižuje vysoký cholesterol a normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov
  • Upokojuje nervový systém, eliminuje napätie a podporuje mozog

Recept, príprava domáci paradajkový džús

Tento paradajkový domáci džús má minimum cukru a je tým pádom oveľa zdravší, ako tie čo kúpite v obchode. Záleží tiež na kvalite paradajok, ale ak máte svoje vlastné  bez postrekov, alebo od seriózneho zdroja, tak tento džús bude to najlepšie čo môžete mať. Samozrejme trochu cukru ako konzervantu pred skazou ísť musí, ale je to vždy lepšie ako to čo kúpite v krabici…

Potrebujete: 0,5 kilogramov paradajok, 1 ČL cukru (biely/trstinový), 1 KL kyseliny citrónovej a 1 KL morskej alebo himalájskej soli.

Paradajky umyte v teplej vode a potom nakrájajte na menšie kúsky (kocky), vložte do hrnca, pridajte cukor, soľ a kyselinu citrónovú a duste ich, kým sa úplne nerozvaria (na menšom plameni). Vodu pridávať nemusíte, ale dobre ich miešajte, aby sa Vám náhodou nepripálili… Keď hrniec odstavíte, tak paradajkovú šťavu môžete, pre jej hladkú konzistenciu, ešte rozmixovat ponorným mixérom a potom môžete piť. Ak chcete túto paradajkovú šťavu nechať na neskôr, tak ju môžete rozliať do zaváraninových pohárov, dobre uzatvoriť a sterilizovať 10 – 12 minút pri 80 stupňovej teplote.

paradajková šťava - džús v pohári

Recept paradajkové smoothies

Toto smoothies je plné antioxidantov, betakaroténu a vitamínov. Môžete ho piť pri očistnej kúre, chudnutí alebo len tak na spestrenie Vašich chuťových pohárikov.

Potrebujete: 4 paradajky, 2 jablká, 1 menšia mrkva, 3 deci vody, 1 ČL citrónová alebo limetková šťava.

Paradajky umyte v teplej vode, potom nakrájajte na menšie kúsky do mixéra. Pridajte očistené a jadrovníka zbavené jablká, očistenú mrkvu pokrájanú na kolieska, zalejte vodou, pridajte citrónovú alebo limetkovú šťavu a rozmixujte do hladkej konzistencie.

Paradajky sú zdravá a chutná zelenina s vysokou nutričnou hodnotou a nízkou kalorickou, určite sa ich oplatí jesť…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme