Reklama
Reklama

Lupina alebo vlčí bôb – biely vlčí bôb, alergén, semená a…

Lupina - kvet na slnečnej lúke

Jedovatá kráska, no niektorých druhov sa to netýka… V tomto článku sa dozviete, že lupín je viacero druhov, ktoré sú jedovaté, ktoré nie, z ktorej lupiny sa získavajú semená ako strukovina a náhrada kávy a aké účinky majú lupina, pozitívne a aj negatívne (otrava). Spoznajte túto ozdobnú rastlinu!

UPOZORNENIE

Mnohé druhy sú jedovaté a preto ak sa rozhodnete pestovať lupinu doma pre jej strukovinu, tak sa informujte v záhradníctve. Keď budete chcieť konzumovať produkty z lupiny, tak ich kupujte len z overených zdrojov.

O lupine, vlčom bôbe

Lupina (lat.Lupinus) – čeľaď bôbovitá

Lupiny sú vlastne okrasné rastliny, ktoré sa predovšetkým používajú na ozdobu záhrad a sú jedovaté, ale sú aj druhy lupiny, ktoré sa dokonca jedia ako strukovina a používajú sa aj ako náhrada kávy. Lupiny rastú približne do 50 – 150 cm výšky, záleží od druhu. Listy majú dlhé, úzke, špicaté a počet býva 8 – 18 lístkov. Kvet (klas) dosahuje 30 – 50 cm dĺžku. Lupiny v závislosti od druhu zvyknú mať kvety sfarbené do bielej, žltej, modrej až fialovej farby. Druhy s bielou a žltou farbou sa zvyknú používať ako strukoviny, na výrobu múky a ako náhrada kávy. Ostatné druhy sú jedovaté a slúžia len ako ozdoba záhrady.

lupina kvety i s listami na stole

Čo obsahuje lupina, vlčí bôb

Väčšina druhov lupín má celú rastlinu jedovatú vďaka látke lupinín a alkaloidom, ale aj napriek tomu obsahuje aj účinné látky.

Bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, alkaloidy, lupinín, aminokyseliny a minerálne látky.

Zdravotné účinky lupiny (pozitívne) vlčieho bôbu

Jedlá strukovina lupiny má mnohé zdravotné pozitíva na organizmus…

  • Vysoká nutričná hodnota zabezpečuje lepšie fungovanie imunity
  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu
  • Vyšší obsah bielkovín urýchľuje metabolizmus, chudnutie
  • Zabezpečuje lepšiu tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
  • Prevencia vzniku Osteoporózy
  • Bezlepková potravina vhodná pre Celiatikov

lupina kytica kvetov vlčieho bobu

Jedovaté účinky lupiny, vlčieho bôbu

Otrava sa môže prejavovať nasledovne. Ak sa vyskytnú nejaké príznaky, urýchlene volajte prvú pomoc.

  • Nevoľnosť, zvracanie
  • Nervozita, malátnosť
  • Búšenie srdca a nepokoj
  • Hnačka, bolesti brucha

Biely vlčí bôb

Tento biely vlčí bôb dorastá do výšky 40 – 100 centimetrov. Kvitne krásny bielym kvetom, ktorého struk (lusk) dorastá do veľkosti okolo 20 – 30 cm. Jeho plody (struky) majú veľkosť okolo 10 centimetrov a samotné semeno je veľké okolo 1 cm. Tieto žlté struky sa najčastejšie používajú ako klasická strukovina a príprava je trochu náročnejšia, ako u bežných plodov. Semená bieleho vlčieho bôbu sa dávajú postáť do vody na pár dní a potom sa varia, ako klasická strukovina 30 – 60 minút. Biely vlčí bôb kupujte z overených zdrojov.

Využitie lupiny, vlčieho bôbu

Pre konzumáciu sa lupina využíva ako strukovina, náhrada kávy alebo ako prímes múky. Lupinu pre konzumáciu kupujte iba z overených zdrojov.

lupina vlčí bob žlté semienka strukovina

Lupina, vlčí bôb ako alergén

Semená lupiny sa používajú v potravinách ako náhrada sóje, pre svoju vysokú nutričnú hodnotu a minimum sacharidov. Stopy lupiny môžete nájsť v pečive, mäsových produktoch, cestovinách, mliečnych produktoch, výrobkoch zo sóje, tofu alebo tempehu. Semená lupiny alebo múka z lupiny je bezlepková a niekedy môže spôsobovať alergické reakcie.

Alergia na lupinu sa môže prejaviť nasledovne: pálenie kože, očí, dýchacích ciest, problémových dýchaním, kašľom.

Nezabúdajte, že lupiny sú jedovaté rastliny a iba pár druhov sa dá použiť na konzumáciu. Pred pestovaním alebo konzumovaním potravín s obsahom lupiny sa informujte či ide skutočne o jedlé druhy a jedlé potraviny.

Zaujímať by Vás mohol aj mak siaty – čo obsahuje, aké pozitíva má jeho konzumácia a odporúčaná denná dávka…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme