Reklama
Reklama

Jahody sú skvelé! Aké majú účinky, druhy, čo obsahujú, výber, uskladnenie a…

jahodove srdce

Toto lahodné ovocie je zdravé alebo je to iba “chuťovka” bez pozitív? Aké vitamíny a iné účinné látky obsahujú jahody, aké účinky na zdravie majú, ktoré druhy jahôd sú a ako správne vybrať a uskladniť jahody? Aj lesné jahody majú svoje čaro, presvedčte sa…

O jahodách

Jahoda (lat. Fragaria) – čeľaď ružovitá


Jahody sú chutné ovocie, ktoré sú plodmi jahodníka. Jahody existujú už stáročia, ale tie, ktoré jeme dnes vznikli až krížením a to po mnohých pokusoch. Jahoda je pre zdravie prospešná najmä vysokým obsahom vitamínu C a ďalších látok, ktoré napomáhajú celkovej vitalite tela. A čo tak si poctivo nazbierať lesné jahody? Z nich môžete využiť nielen plody, ale i korienky alebo lístky na chutný jahodový čaj. A poznáte novo vyšľachtený druh jahody, tzv, jahodu super marketovú? Bohužiaľ v posledných rokoch, keď sme začali nakupovať v super marketoch sa kvalita jahôd, či už do chuti alebo do obsahu vitamínov, začala uberať nesprávnym smerom. Takže ak si chcete stále vychutnať dobrú nezameniteľnú chuť jahôd, je potreba sa poobzerať po inom zdroji, alebo si ich dopestovať doma.

jahody jedia deti

Čo za látky obsahujú jahody?

Je toho naozaj veľa čo jahody obsahujú, dokonca sa jahody radia medzi najlepšie ovocia v obsahu vitamínov, presvedčte sa…

Obsahujú až 90% vody, ale aj vitamíny A, B, C, E a K, karotén, kyselinu listovú, minerály draslík, horčík, fosfor, železo, sodík, mangán a meď, triesloviny, flavonoidy, kyseliny, sacharidy, vlákninu, bielkoviny, tuk. Takže na zdravie!

Nutričná hodnota – jahody (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
124 32 0,7g 7,5g 0,3g 2g 16mg 70

Vitamíny a minerály

Draslík        Horčík       Sodík        Železo        Fosfor         Vit. C

150mg         14mg         1mg           0,4mg        25mg        79mg

Mangán      Vitamín E      Meď          Vit. B6

0,39mg         0,3mg          0,05mg     0,1 mg

Dôležité: obsah vitamínov a minerálov sa mierne líší podľa toho, či máte jahody dopestované doma, alebo si ich nazbierate v lese (to sú tie lepšie prípady), alebo či si ich kúpite v supermarkete. Vtedy môže byť  obsah vitamínov aj polovičný.

Najviac zastúpený je však vitamín C, kliknite sem a dozviete sa viac. Pokiaľ zjete 100 g jahôd, tak takéto množstvo pokryje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka až na 125%.

jahody v miske

Účinky na zdravie jahôd

Keďže obsahujú tak veľa živín, tak aj účinky jahôd na zdravie nebudú zanedbateľné. Ak máte tie správne jahody, Vaše telo sa môže tešiť na nasledujúce účinky:

 • Majú detoxikačný účinok, obsahujú i vlákninu, ktorá napomáha očiste čriev a tým aj detoxikácii celého organizmu.
 • Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantov napomáhajú posilňovať  imunitný systém a taktiež pôsobia ako prevencia proti rakovine
 • Pôsobia protizápalovo (antiseptické účinky)
 • Posilňujú srdcovo-cievny systém, jahody chránia srdce a cievy, nielen kvôli obsahu draslíku
 • Jahody majú močopudný účinok, zlepšujú funkciu obličiek, zabraňujú zavodňovaniu organizmu
 • Keďže obsahujú až do 90% vody, napomáhajú celkovej hydratácii tela, najmä počas horúcich dní
 • Podporujú celkovú vitalitu tela, potláčajú únavu a malátnosť – osviežia jednoducho kedykoľvek.
 • Vápnik dopĺňa živiny do kostí, zubov a podporuje rast vlasov a nechtov
 • Železo zabezpečuje krvotvorbu, vhodný pri chudokrvnosti a anémii
 • Jahody sa využívajú aj v kozmetike, pre pozitívne účinky na pleť. Pripravte si napríklad domácu jahodovú masku pre krásu svojej pleti

Jahody a vplyv na chudnutie

Jahody majú pozitívne účinky na chudnutie, keďže odvodňujú telo, povzbudzujú trávenie a zabezpečujú správne fungovanie tela. Navyše obsahujú minimum kalórií a maximum vody a zdravých látok. Každý deň zjedzte misku jahôd (v sezóne) a tým zvýšite rýchlosť metabolizmu a podporíte aj chudnutie.

jahodove smoothie

Rozdelenie jahôd

Jahoda obyčajná  (lesné jahody) – asi každého poteší, keď pri prechádzke lesom natrafí na poctivé lesné jahody. Plody sú síce malé, ale o to chutnejšie. Pokiaľ na jahodu obyčajnú natrafíte v období, od mája do augusta, môžete si natrhať aj lístky na chutný jahodový čaj. V alternatívnej medicíne sa využívajú aj korene, ktoré sa zbierajú v marci.

Jahody na domáce pestovanie – najlepšia voľba pre dosiahnutie ideálnej chuti v kombinácii s extra porciou vitamínov. Nie som síce záhradkár, ale rozdelenie je nasledovné:  jedenkrát rodiace jahody – najväčšia úroda je na 2. rok, viackrát plodiace jahody – úrodu môžete očakávať 2 krát v roku (v lete a na jeseň), a potom stále plodiace jahody – najväčšia úroda je tiež v lete a na jeseň, ale i mimo tohto obdobia tam nejakú tú jahodu nájdete.

Jahoda super marketová “extra druh” 🙂 – tento druh je známy najmä tým, že na pohľad má najkrajšie a najväčšie plody, ktoré majú takmer identický tvar. Majú síce menej vitamínov a sú skoro bez chuti, ale môžu sa pochváliť tým, že majú v sebe zvýšený obsah pesticídov. Takže ak si chcete kúpiť ovocie aj pesticídy zároveň, jahoda super marketová splní Vaše očakávania.

jahody cervene

Jahodový veršík

 • Kde dnes nájdem zdravú jahodu,
 • pesticídy privedú ma akurát tak do hrobu
 • a lesná je príliš malá,
 • keby sa rýchlo zbierať dala
 • vypestujem si ju radšej sám
 • a telu potrebné živiny dodám

Pesticídy v jahodách sú “strašiakom”?

Pesticídy sú strašiakom doby. Áno, už desaťročia sa používajú a aj sa stále budú… Mám ale pocit, že je ich čoraz viac, ale sú čoraz “sofistikovanejšie” a v jahodách nevynímajúc.

Obsah pesticídov v jahodách – stream.cz robil test na obsah pesticídov v „supermarketových“ jahodách a nedopadlo to bohvie ako. Boli testované na rôzne druhy pesticídov a síce limity prekročené neboli, výsledky sú na zamyslenie. Prečo? Normy stanovujú maximálnu hranicu konkrétneho pesticídu v jahodách, ale nestanovujú koľko rôznych pesticídov sa môže použiť. Takže pestovatelia často nepoužijú veľké množstvo jedného pesticídu, ale menšie množstvá viacerých pesticídov a aj preto sú výsledky v norme.

Takže čo s tým? Zobrať si košíček a počkať na úrodu lesných jahôd, alebo si zasadiť vlastné, kľudne aj na balkóne. Radšej menej kvalitných, ako veľa zlých. Nemyslíte?

Recepty na jedlá z jahôd

Jahôdky sú chutné a zdravé ovocíčko, z ktorých sa dajú pripraviť takéto lahodné a jednoduché recepty…

špenátovo jahodové smoothie v pohári a miska s jahodami

Recept na chutné jahodové smoothies

Toto smoothies poteší, osvieži a ešte aj zasýti, tak “hop” si ho rýchlo urobiť…

Potrebujete: 200 g čerstvých jahôd, 2,5 deci nízkotučného mlieka a štipku škorice.

Umyté čerstvé jahody vložte do vysokého pohára, pridajte mlieko so štipkou škorice a všetko dôkladne rozmixujte. Počas letných dní pridajte aj kocky ľadu a môžete „drinkovať“.

Recept na tvaroh s jahodami

Tento recept je vhodný na raňajky, alebo na rýchlu večeru. Je plný nie len vitamínov, ale aj bielkovín a dobrých tukov. 

Potrebujete: 150 g jahôd, 50 g malín, 100 g odtučneného tvarohu a 20 g pomleté vlašské orechy.

Umyté jahody si nakrájajte na polky a vložte do misky. Pridajte tvaroh, maliny, orechy a všetko opatrne premiešajte. Tieto raňajky Vás zasýtia na dlhú dobu.

Recept na ovocný šalát s jahodami

Osviežujúce, chutné a plné vitamínov, čo viac k tomu treba dodať??? Vyskúšajte a neoľutujete!

jahodovy salat

Potrebujete: čerstvé jahody, kivi, banán, citrónovú šťavu, maliny, pomaranč, černice, čučoriedky.

Umyté a očistené ovocie nakrájajte na menšie časti a vložte do misky. Pridajte citrónovú šťavu a všetko spolu dobre premiešajte. Do šalátu môžete pridať aj biely jogurt alebo zameniť niektoré druhy ovocia. Šalát chutí výborne aj studený a aj pri izbovej teplote. Dobrú chuť.

Recept na extra jahodové smoothies

Pripravte si niektoré z týchto jednoduchých, ale extra chutných a zdravých jahodových smoothie nápojov, kliknite sem. Dokonca sú tam recepty aj bez laktózy.

jahodaAko si vybrať jahody a ako ich uskladniť

Ako si vybrať jahody – Ak už si chcete dopriať jahody a nemáte inú možnosť ako si ich kúpiť v obchode, dbajte na nasledovné

 • Jahody majú byť stredne veľké (extrémne veľké sú väčšinou úplne bez chuti) a „tučnejšie“
 • Majú byť tmavej lesklej farby – pokiaľ sú konce ešte zelenkasté alebo nažltlé, jahody nie sú ešte dozreté  (budú bez chuti s menším obsahom vitamínov), stonky nesmú byť odstránené
 • Na dotyk nesmú byť  príliš mäkké, pokiaľ už sú začína sa v nich hnilobný proces a môžu obsahovať viac plesní a kvasiniek. Pokiaľ si ich kúpite balené, hneď ich doma pretrieďte.

Ako uskladniť jahody – Jahody v podstate nie sú vhodné na uskladnenie, takže ich kupujte tesne pred konzumáciou. V chladničke Vám vydržia maximálne tak 2, maximálne 3 dni. Je však potrebné ich poriadne prebrať, aby Vám tam neostali poškodené kusy, pretože v takom prípade vydržia omnoho menej.

Zhodnotenie jahôd

Naozaj je to super ovocie, ktoré Vášmu telu i zdraviu vyslovene pomáha. Takže najmä počas sezóny si ich doprajte naozaj často. Ak si ich máte kde dopestovať, alebo máte overený zdroj (nemyslím predajcov pri ceste), máte vyhraté. Pokiaľ ste odsúdený na špeciálnu odrodu super marketových jahôd, dodržte aspoň vyššie spomínané zásady ich výberu.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok jahody

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac aj o malinách! Sú kyselkavé, ale extra zdravé a lahodné ovocie. 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme