Reklama
Reklama

Lucerna siata – burina alebo bomba?

lucerna siata, Alfalfa, kvet a rastlina

Lucerna siata nie je iba krmivom pre dobytok, jej liečivé účinky vieme využiť aj pre naše zdravie. Lucerna siata je plná účinných látok, vďaka ktorým sa zlepšuje celkové zdravie. Čo presne obsahuje lucerna, aké zdravotné pozitíva má na naše zdravie a ako ju využiť?…

O lucerne siatej

Lucerna siata (Medicago Sativa) – čeľaď bôbovitá

Lucerna siata a ďatelina lúčna sú si na prvý pohľad podobné rastliny, ale ide o iné druhy. Lucerna siata je bylina vysoká 50 – 100 cm a je to viacročná rastlina. Pri dobrých podmienkach sa lucerna dožíva aj 10 rokov. Lucerna siata je vlastne strukovina, jej plodom je struk na konci zatočený do špirálky. Kvet lucerny siatej má fialovú farbu a kvitne od mája do septembra. Lucerna siata je plná účinných látok, vďaka ktorým sa zlepšuje vnútorné ale a vonkajšie zdravie.

Z lucerny siatej sa dajú použiť jej rozkvitnuté kvety, plody a byľ.

Čo obsahuje lucerna za účinné látky

Lucerna nie je len nejaká „burina“ z poľa, obsahuje množstvo účinných látok, vďaka ktorým si viete zlepšiť svoje zdravie.

Vláknina, sacharidy, bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík a omega 3 a 6 nenasýtené kyseliny.

Pozitívne účinky lucerny na zdravie

Lucerna siata je poľná bylina, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Čo dokáže zlepšiť???

 • Podporuje imunitný systém, chráni bunky
 • Prevencia vzniku niektorých druhov rakoviny
 • Antiseptické a detoxikačné účinky
 • Odkysľuje organizmus, upravuje pH
 • Močopudné účinky, odvodňuje a prečisťuje moč. cesty
 • Pomáha uvoľňovať kyselinu močovú z organizmu
 • Prevencia a liečba Dny, artritídy a reumy
 • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
 • Urýchľuje metabolizmus a chuť do jedla
 • Odstraňuje bolesti brucha, plynatosť a kŕče
 • Podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
 • Prevencia a liečenie Osteoporózy
 • Prečisťuje a podporuje funkciu pečene

Využitie lucerny siatej – čo s ňou?

Najčastejšie sa lucerna siata používa pre zdravotné účely v sušenej forme (listy a byľ). Tento liečivý čaj pomáha prečistiť trávenie, obličky, pečeň a močové cesty. Taktiež pomáha detoxikácii tela, odbúrania toxických látok a úprave pH organizmu.

semená a klíčky lucerny siatej

Čaj z lucerny siatej

Potrebujete: 1 ČL sušenej lucerny siatej, 2,5 deci vody.

Postup je veľmi jednoduchý, lucernu zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať 15 minút a potom sceďte a teplý čaj pite 1 – 2 krát denne.

Recept na ľahký sendvič s klíčkami lucerny

Tento ľahký sendvič jedzte na raňajky alebo na desiatu, ak nechudnete, tak aj na večeru. Chleba viete použiť aj racio, čierny, bezlepkový, podľa dostupnosti a chuti. 

recept na zdravý sendvič so zeleninou a klíčkami lucerny

Potrebujete: na jeden sendvič treba – 2 plátky celozrnného chleba, 3 PL klíčkov lucerny, 3 plátky paradajky, 1 list šalátu, 2 PL cottage cheesu a 1 plátok syra.

Spodný plát chleba natrite cottage cheesom, potom naň dajte plátok syra, na to naklíčené klíčky lucerny, šalát, paradajku a zatvorte druhým plátkom chleba.

UPOZORNENIE

Lucerna siata v akejkoľvek forme nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Lucernu užívajte maximálne 2 mesiace a potom si dajte 1 – 2 mesiace pauzu.

Ďatelina lúčna je taktiež zdravá bylina, ktorá má množstvo pozitív, viď ktoré sú to…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme