Reklama
Reklama

Podbeľ liečivý (lekársky) – poznáte jeho účinky?

podbel liecivy na luke

Podbeľ liečivý je skutočne liečivý a zvykne sa mu hovoriť aj lekársky. Už len v týchto menách je skrytá jeho skutočná liečivá sila, ktorú v sebe má… Trápi Vás kašeľ, oslabená imunita alebo migréna??? Dajte si podbeľ. Z podbeľa liečivého si môžete dokonca pripraviť aj masku na problémovú pleť…

O podbeli

Podbeľ lekársky je liečivá bylina, ktorá dorastá do približne 15 centimetrovej výšky. Má krásny žltý, tiež liečivý kvet a jeho listy sú zelené s malými chĺpkami. Listy a aj kvety majú mnohé liečivé účinky. Podbeľ liečivý je veľkým pomocníkom zdravým dýchacím cestám, pokožke a práve vďaka účinným látkam, ktoré v sebe má dopomáha aj silnej imunite. Podbeľ liečivý alebo lekársky je super bylinkou a preto keď bude jeho sezóna, tak si nazbierajte kvety a aj jeho listy.

Čo obsahuje podbeľ – účinné látky

Vďaka kombinácii týchto účinných látok má podbeľ silné antiseptické účinky čo je veľmi dobre, pretože odstráni zápalové ochorenia a imunitný systém bude silnejší…

Flavonoidy, triesloviny, silice, minerálne látky, sacharidy, vlákninu a kyseliny.

Podbeľ účinky na zdravie

Podbeľ liečivý má skutočne silné účinky, ktoré Vám pomôžu v oblasti oslabeného imunitného systému, kožných chorôb ale aj trávenia. Pre prípad núdze majte podbeľ lekársky doma…

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni bunky pred radikálmi, antiseptické účinky
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ, hlieny a zápaly ústnej dutiny
  • Odstraňuje bolesti hlavy, brucha, svalov a kĺbov
  • Podporuje a dezinfikuje kožné poranenia a rôzne kožné choroby
  • Podporuje trávenie a prečisťuje hrubé črevo

Kde rastie podbeľ a aké časti sa zbierajú

Podbeľ liečivý je odolná rastlina, ktorá rastie od nižších nadmorských výšok až do horských oblastí. Má rada vlhkejšie prostredie napríklad okraj potoka, rieky, pole, vyššie položené pásma… Z podbeľa sa zbierajú najčastejšie jeho kvety práve počas kvitnutia (apríl, máj) ale zbierajú sa aj listy a to na konci mája až v júny. Kvety zbierajte celú hlavičku aj s pukom a ideálny zber je okolo 15 hodiny. Listy z podbeľa zbierajte ráno od 7 – 9 hodiny. Listy a aj kvety nechajte prirodzene vyschnúť. Hlavičku kvetu nestláčajte ani nepomeľte.

Použitie podbeľa – recepty

Recept podbeľový čaj

Tento liečivý podbeľový čaj môžete piť počas astmy, chrípky, nádchy, oslabenej imunity, kašľa, migrény, zápalového ochorenia a podobne. Tento čaj sa pije ráno a večer počas akútnej situácie a ako prevencia jeden krát za deň.

Potrebujete: 1 ČL sušeného podbeľového kvetu, 2,5 deci vody

Podbeľový kvet zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 8 – 11 minút. Potom čaj preceďte a teplý vypite. Tento čaj si môžete osladiť pol lyžičkou medu, ak Vám bude prekážať jeho špecifická chuť.

podbel a podbelovy caj

Recept podbeľová maska

Táto maska je vhodná pre ľudí, ktorý majú mastnejší typ pleti, trpia akné alebo nejakým iným zápalovým ochorením pokožky. Túto masku môžete aplikovať na tvár, dekolt ale aj iné časti tela. Vyhnite sa oblasti očí.

Potrebujete: 20 čerstvých listov podbeľa a mažiar

Čerstvé listy podbeľa prepláchnite teplou vodou a nechajte odkvapkať. Vložte ich do mažiara a rozomeľte na zelenú „kašu“. Túto kašu potom následne naneste na problémové miesto tvár, dekolt alebo inú časť a nechajte ju tam pôsobiť 18 – 22 minút. Potom ju jemne opláchnite teplou vodou a nechajte pokožku vyschnúť.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok podbel

UPOZORNENIE

Podbeľ lekársky by nemali užívať tehotné ženy a kojace mamičky. Taktiež je nevhodné užívať podbeľ lekársky dlhšie ako 5 týždňov. Po podbeľovej kúre, treba dať pauzu aspoň jeden mesiac.

Trápi Vás kašeľ, oslabená imunita alebo migréna??? Dajte si podbeľ.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme