Reklama
Reklama

Čo na slnkom spálenú pokožku? „Domáce“ tipy na spálenú pokožku.

starostlivosť o pokožku

Slnko, teplo a pekné počasie nás láka, aby sme vonku trávili čo najviac času. Určite sa už aj Vám stalo, že ste to so slnkom „prehnali“ a potom ste si spálenú pokožku liečili pár dní… Čo však robiť v takomto prípade, keď sa koža spáli? Je to nepríjemná záležitosť, ktorej sa však dá predísť a keď už vznikne, tak ju riešiť aj „domácimi“ receptami…

Najlepšia a najzdravšia prevencia vzniku popálenín alebo spálenej pokožky je, že sa nebudete nárazovo a dlho vystavovať slnečným lúčom. To znamená, že keď nemáte základ opálenia, tak sa nezdržujte na slnku dlhšie ako 20 – 30 minút. Ak patríte ešte ku „bledším“ typom pleti, tak neriskujte, Vy ste náchylnejší na spálenie sa.

Vyhýbajte sa najsilnejším slnečným lúčom medzi 11 a 15 hodinou. V tejto dobe má slnko najsilnejšiu intenzitu a práve v tejto dobe sa dá najrýchlejšie spáliť.

Druhy spálenia pokožky

Nie je popálenina, ako popálenina (zo slnka)… Rozoznajte druh spálenia, nie je to sranda.

Mierne spálenie – tento druh spálenia je najčastejší. Prejavuje sa začervenaním kože, pálením alebo svrbením. Táto podráždená pokožka po pár dňoch zhnedne, takže žiadne lúpanie pri miernom spálení nie je.

Stredne ťažké spálenie – pri tomto druhu je pokožka červená, spálená a vytvárajú sa na nej hneď alebo po čase pľuzgiere, ktoré potom praskajú a táto pokožka sa potom lúpe.

Ťažké spálenie – najhorší možný druh. Koža je silne červené až do fialova a okrem pálenia, svrbenia a bolestí sa k tomuto druhu pridruží aj teplota, zvracanie, nevoľnosť, bolesť hlavy alebo celková slabosť. Pri tomto druhu navštívte lekára, alebo sa doma ochladzujte.

Pozor si dávajte hlavne na:

Najčastejšie sa spália tieto časti nášho tela. Keď idete na dlhšiu dobu na slnko, tak si nezabudnite natrieť aj tieto časti.

  • Krk (spredu a zozadu)
  • Hrudník (nad prsiami)
  • Stehná a kolená
  • Chodidlá
  • Nos a čelo

opaľovanie, krem, okuliare, klobúk

„Domáce“ tipy čo na spálenú pokožku?

Keď sa Vám už pokožka na slnku spáli, tak sa dá vďaka domácim „receptom“ tento problém eliminovať. Ak sa však pridruží teplota alebo zvracanie, tak navštívte radšej lekára.

Ochladzovať – základom liečenia spálenín je ochladzovanie. Na popálené miesta si striekajte (rozprašovačom) studenú vodu, alebo si dávajte studené obklady a po 10 – 20 minútach ich vymieňajte. Ak ste odvážny, tak sa sprchujte studenou vodou. Nezabudnite aj piť studené nápoje (bez alkoholu a najlepšie bez cukru), ochladzovať a hydratovať treba telo a zvnútra.

Hydratovať – ďalší dôležitý bod je hydratovanie, teda krémovanie. Spálené pokožka je podráždená a vysušená, takže okrem ochladzovania ju aj krémujte. Vhodné sú mastnejšie krémy a nanášajte ich v jemnej vrstve a častejšie.

Zelený alebo čierny čaj – tento čaj však nebudete piť, ale vychladnutú tekutinu si nanášajte na spálené miesta. Zelený alebo čierny čaj urýchli hojenie, upokojí pokožku a vyživí podráždené miesta.

Šalátová uhorka – šalátovú uhorku pokrájajte na plátky a potom ich prikladajte na popálené miesta. Uhorka je plná vody a vitamínov a tak eliminuje bolesti a hydratuje vysušenú pokožku.

Kyslá smotana – nie je vhodná iba na jedenie, ale dokáže pomôcť aj pri popáleninách. Kyslú smotanu si natrite na popálené miesto a nechajte účinkovať 15 – 30 minút. Potom to opláchnite studenou vodou, nechajte prirodzene vyschnúť a potom natrite krémom.

Ocot – klasický ocot vďaka obsahu kyseliny octovej odstraňuje svrbenie a pálenie a tak pomáha podráždenej pokožke. 1 ČL octu zmiešajte s 2,5 – 3 deci studenej vody, dajte do rozprašovača a postriekajte si tým popálené miesta.

Nezabúdajte, že spálenú pokožku nevystavujte opätovne slnečným lúčom. Ak sa dá, tak aspoň 5 dní túto pokožku „liečte“ a nechajte ju zregenerovať.

Hydratujte sa aj zvnútra! Ak Vám nechutí voda, tak je tu pár tipov, čo robiť, aby Vám voda chutila

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme