Reklama

Baranie mäso – aj baranina má niečo do seba…

Baranie mäso

Baranina je špecifická svojou vôňou a chuťou, ale ak Vám to neprekáža, tak baranie mäso je plnohodnotným jedlom s množstvom bielkovín, ktoré si sem-tam treba dopriať. Baranie mäso má trochu vyšší podiel tuku, ale povedzme si to na rovinu, kto je baraninu každý deň??? V baranine máte železo, vápnik, fosfor a dokonca aj vitamíny, takže je to výživné mäso s pozitívnymi účinkami na telo, ale opatrne!

O baranine

Baranina je výživné mäso, ktoré má svojskú chuť a vôňu. Toto mäso je výživné, pretože obsahuje väčšie množstvo bielkovín, minerálnych látok a vitamínov, predovšetkým skupiny B. Baranie mäso je trochu „mastnejšie“ ale aj tak má pozitívny vplyv na telo. Keď si dáte baranie mäso jeden krát do mesiaca, žiadny cholesterol Vám to nezvýši… Nie je baranina ako baranina. Pri chove zvierat je samozrejme najdôležitejší ich chov, čo jedia, kde sa pasú a akým spôsobom sú zabité či spracované.

Keď chcete skutočne kvalitnú baraninu, tak si vyberte chov, kde máte záruku, že ovce sa pasú na „čistých“ pláňach, konzumujú čerstvú trávu zo zelených lúk, lebo ak by to bolo ovce, ktoré sa pasú pri ceste, tak si môžete byť istý, že to mäso nebude až také zdravé… Mladé ovce, alebo jahniatka majú mäso jemnejšie a aj aróma baraniny je znesiteľnejšia. Baraninu kupujte od dobrých zdrojov.

baranie maso recept

Čo obsahuje baranie mäso – účinné látky

Bielkoviny, tuk, sacharidy, cholesterol, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, selén, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny B, E, cholín, kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota baranie mäso pečené (100g)

KJ– 974,4  Kcal– 232  Bielkoviny– 35 g  Sacharidy– 0,15 g

Tuk – 12 g  Cholesterol – 105 mg  Voda – 50 g

Baranie mäso obsahuje minerály – 100 g

Železo 5,6 mg Zinok 6,7 mg
Vápnik 11 mg Meď 0,16 mg
Horčík 35 mg Selén 42 ug
Fosfor 280 mg Sodík 128 mg
Draslík 397 mg Omega 6 kyseliny 446 mg
Omega 3 kyseliny 160 mg

Baranie mäso obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,2 mg Vitamín B12 5 ug
Vitamín B2 0,55 mg Vitamín E 0,95 mg
Vitamín B3 7,2 mg Kyselina pantoténová 1,4 mg
Vitamín B6 0,35 mg Cholín 110 mg

 Nutričná hodnota – baraní tuk, loj(100g)

KJ – 3 738  Kcal – 890  Tuk – 100 g

Baraní tuk obsahuje – 100 g

Vitamín E 3,2 mg Omega 3 kyseliny 2 280 mg
Cholín 84 mg Omega 6 kyseliny 5 520 mg
Selén 0,35 ug Cholesterol 110 mg

Baranie mäso – výhody konzumácie

  • Zasýti vďaka bielkovinám a tuku
  • Dopĺňa bielkoviny
  • Podporuje tvorbu svalovej, kostnej a kĺbovej hmoty
  • Zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov
  • Postupné uvoľňovanie do krvi

Baranie mäso – nevýhody konzumácie

  • V nadmernom množstve zvyšuje cholesterol
  • V nadmernom množstve zaťaží trávenie

Baranie mäso pri chudnutí

Konzumovať pravidelne baranie mäso, vo všeobecnosti nie je vhodné, ale ak si ho doprajete raz za mesiac, nič sa nestane a to ani počas chudnutia. Baranie mäso počas chudnutia konzumujte 100 g mäsa na jedno jedlo (obed) ale bez pečiva, bez zemiakov a doložte to čerstvou zeleninou. Ak pôjde o baraní guláš, tak si ho dajte bez pečiva, iba samotnú polievku (guláš) do tri deci.

Recepty – baranie mäso

Pečené baranie mäso so zeleninou

Potrebujete: 1 kg baranie stehno, 3 cibule, 4 mrkvy, 3 petržleny, 3 paradajky, 5 strúčikov cesnaku, 1 deci biele víno, 1 deci voda, 1 vetvička rozmarínu, 2 PL olivový olej, 1 ČL soľ, 0,5 ČL čierne mleté korenie.

baranie maso recept

Baranie stehno umyte a nakrájajte na plátky 0,5 – 1 cm hrúbka (rezne). Cibuľu ošúpte a nakrájajte na plátky. Mrkvu a petržlen tiež očistite, umyte a nakrájajte na hrubšie kolieska (väčšie kúsky). Paradajky umyte a pokrájajte tiež na kolieska, ale tie budete pridávať až v priebehu pečenia. Vodu a víno zlejte dokopy bude to slúžiť na podliatie mäsa. Nakrájané mäso poukladajte do zapekacej misy alebo na plech, potrite ho olivovým olejom, osoľte a okoreňte. Na vrch každého mäsa pridajte pretlačený cesnak, aby zmiernilo arómu baraniny. Potom pridajte vetvičku rozmarínu, nakrájanú mrkvu, petržlen a cibuľu a prilejte aj víno s vodou. Zakryté mäso pečte vo vyhriatej rúre 160 – 165 stupňov približne hodinu a pol až dve hodiny, podľa toho aké staré je mäso. Každú pol hodinu mäso vyberte, pooblievajte ho zálievkou z vína a z vody a zakryte. Po hodine pečenia pridajte aj nakrájané paradajky, zakryte a opäť pečte. Po hodine a pol skontrolujte tuhosť mäsa už by aj mohlo byť. Keď sa mäso bude zdať hotové, tak ešte 10 minút dopečte odokryté. Toto baranie mäso môžete jesť s varenými alebo pečenými zemiakmi a ten kto chudne nech si dá nejaký dobrý zeleninový šalát.

Všetky informácie o konzumácii mäsa, výhody, nevýhody, aké mäso a koľko ho konzumovať nájdete tukliknite sem

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme